Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravio je na 48. sjednici, održanoj 16. i 18. svibnja 2018. godine, Prijedlog zakona o dopuni Zakona o Hrvatskoj banci za obnovu i razvitak, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Ivana Ninčević Lesandrić, zastupnica u Hrvatskome saboru, aktom od 23. ožujka 2018. godine.
Odbor je o predmetnom Prijedlogu zakona raspravljao na temelju svoje nadležnosti iz članka 73. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao matično radno tijelo.
Odbor je raspolagao i mišljenjem Vlade Republike Hrvatske, KLASA: 022-03/18-12/23, URBROJ: 50301-25/18-18-5, od 19. travnja 2018. godine, u kojem Vlada Republike Hrvatske predlaže Hrvatskome saboru da ne prihvati predmetni Prijedlog zakona.
Uvodno je predlagateljica istaknula da je predloženom izmjenom i dopunom Zakona potrebno riješiti pitanje transparentnosti kod odobravanja plasmana iz sredstava Hrvatske banke za obnovu i razvitak, na način da se javno objave podaci o korisnicima plasmana. Osvrnuvši se na mišljenje Vlade Republike Hrvatske, predlagateljica smatra da se ne radi o transparentnosti ako se radi o podacima na zahtjev, već ako su javno objavljeni, te da postoje države koje objavljuju te podatke. Istaknula je i kako je povjerenica za informiranje dala mišljenje da je potrebna javna objava podataka o kreditima od strane HBOR-a, a što je ocijenio zakonitim Visoki upravni sud. Isto tako, predlaže se i promjena načina odlučivanja u Nadzornom odboru na način da druge akte i odluke Nadzorni odbor donosi dvotrećinskom većinom glasova prisutnih članova, uz obveznu prisutnost najmanje šest članova Nadzornog odbora.
Predstavnik Vlade Republike Hrvatske istaknuo je, među ostalim, da godišnje financijske izvještaje HBOR objavljuje na svojoj internetskoj stranici, kao i niz podataka sukladno Zakonu o pravu na pristup informacijama. Također, informacije o korisnicima kredita, zajedno s iznosom kredita dostupne su korisniku prava na pristup informacijama nakon razmatranja konkretnog zahtjeva za pristup informacijama i konkretnih okolnosti u svakom pojedinom slučaju. Nadalje, prema važećem Zakonu, druge akte (koji nisu Statut) i odluke Nadzorni odbor donosi natpolovičnom većinom glasova prisutnih članova, uz obveznu prisutnost najmanje polovice svih članova. Prema predmetnom Prijedlogu zakona, Nadzorni odbor bi druge akte i odluke donosio dvotrećinskom većinom glasova prisutnih članova, uz obveznu prisutnost najmanje šest članova Nadzornog odbora, iz čega proizlazi da bi druge akte i odluke Nadzorni odbor HBOR-a donosio glasovima minimalno četiri prisutna člana (umjesto po važećem Zakonu tri), uz obveznu prisutnost najmanje šest članova Nadzornog odbora (umjesto po važećem Zakonu pet) te je istaknuo da iz Prijedloga zakona nije jasno zašto se traži izmjena.
U raspravi na Odboru istaknuto je da je, prema važećem Statutu HBOR-a, deset članova Nadzornog odbora i da je za donošenje odluka potrebna natpolovična većina te je ocijenjeno da je zahtjev iz Prijedloga zakona nepotreban. U vezi s tim, istaknuto je da je, od tri saborska zastupnika u Nadzornom odboru HBOR-a, uvijek jedan predstavnik oporbe. Vezano za objavu podataka koji se traže Prijedlogom zakona, napomenuto je da treba imati na umu bankarsku tajnu, a ponovljeno je i da se tražene informacije mogu dobiti na zahtjev. Nastavno na to, izneseno je mišljenje da ako kredit ide preko poslovne banke, ne mogu se objaviti podaci te banke. Predlagateljica je pojasnila da se Prijedlogom zakona traži javna objava podataka koje daje izravno HBOR, kao i podataka o subvencioniranim kreditima, bez navođenja naziva kreditne institucije te je mišljenja da netransparentnost rada HBOR-a dovodi do zaziranja poduzetnika od HBOR-a, sporova i sl.
Nakon rasprave, Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora je većinom glasova (7 glasova „ZA“ i 1 „PROTIV“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći zaključak
Ne prihvaća se Prijedlog zakona o izmjeni i dopuni Zakona o Hrvatskoj banci za obnovu i razvitak.
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je zastupnica Grozdana Perić, dipl. oec., predsjednica Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
Grozdana Perić, dipl. oec.