Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravio je na 27. sjednici, održanoj 18. i 20. rujna 2017. godine, Prijedlog zakona o reviziji, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 27. srpnja 2017. godine.
Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravljao je o predmetnom Prijedlogu zakona, na temelju svoje nadležnosti iz članka 73. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao matično radno tijelo.
Uvodno je predstavnik Ministarstva financija istaknuo da se ovim Zakonom provodi usklađivanje s Direktivom 2014/56/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 16. travnja 2014. o izmjeni Direktive 2006/43/EZ o zakonskim revizijama godišnjih financijskih izvještaja i konsolidiranih financijskih izvještaja i osigurava se primjena Uredbe (EU) br. 537/2014 Europskog parlamenta i Vijeća od 16. travnja 2014. o posebnim zahtjevima u vezi zakonske revizije subjekta od javnog interesa i stavljanju izvan snage Odluke Komisije 2005/909/EZ, a zbog kašnjenja s usklađenjem, protiv Republike Hrvatske je pokrenut postupak. Glavni cilj Zakona je povećanje vjerodostojnosti financijskih izvještaja, zaštita investitora i zaštita javnog interesa. Ključna pitanja koja se uređuju Zakonom: detaljno se propisuju uvjeti za izdavanje i oduzimanje odobrenja za rad ovlaštenim revizorima i revizorskim društvima s područja RH, drugih država članica i trećih zemalja, uvodi se pojam dobrog ugleda i obveza stalnog stručnog usavršavanja, uvjeti za polaganje ispita; uvode se stroža pravila o neovisnosti, objektivnosti i profesionalnoj etici. Nadalje, zakonom se propisuje pružanje revizorskih usluga, pružanje, ograničenja i zabrane pružanja nerevizorskih usluga, revizorska tajna, detaljan sadržaj revizorskih izvješća kao i unutarnja organizacija revizorskih društava i mehanizmi unutarnje kontrole kvalitete. Među ostalim, zakonom se uređuje trajanje revizijskog angažmana i naknada za obavljenu reviziju. Jedna od bitnih odrednica zakona jest i određivanje tijela za nadzor nad revizorskim društvima te se Prijedlogom zakona propisuje da će to biti Ministarstvo financija (nadzor, vođenje registara te izdavanje i ukidanje odobrenja za rad). Ovim Prijedlogom zakona Hrvatska revizorska komora izgubila je dio ovlasti te se njime određuje nova uloga Komore. Isto tako, zakonom se jača uloga revizorskog odbora pri odabiru revizorskog društva te dodatno izvješće revizorskom odboru, a propisan je i učinkovitiji sustav sankcioniranja.
U raspravi je istaknuto da su Odboru na ovaj Prijedlog zakona pristigle određene primjedbe i prijedlozi Hrvatske revizorske komore i jedne ovlaštene revizorice, koji se, između ostalog, odnose na predložene visoke prekršajne kazne, posebice visoki iznos najniže kazne. Nadalje, postavljeno je pitanje eventualne odgovornosti revizora u slučaju kad njihovo izvješće usvoje mjerodavna tijela, a kasnije se pokažu određene nepravilnosti. Dodatno, zatraženo je pojašnjenje o praksi drugih država članica Europske unije u odnosu na tijelo koje obavlja nadzor nad revizorskim društvima, odnosno radi li se o ministarstvu financija ili neovisnom regulatornom tijelu. Kako je rečeno u daljnjoj raspravi, osim vođenja registra pri Ministarstvu financija, Ministarstvo predloženom ulogom nadzornog tijela preuzima i određenu odgovornost na sebe, a nastavno na to, postavlja se i pitanje potencijalnih sporova revizorskih kuća protiv Republike Hrvatske zbog provođenja nadzora. Ujedno, kad je riječ o nadzornom tijelu, izneseno je i stajalište da je jedno kad se radi o neovisnom regulatornom tijelu, a drugo je kad je u pitanju tijelo koje predlaže zakon, a naglašeno je i kako je i u primjedbama Hrvatske revizorske komore izneseno mišljenje da bi Komora i dalje trebala biti nadzorno tijelo.
Nakon rasprave, Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora odlučio je većinom glasova (6 glasova „ZA“i 1 glasom „SUZDRŽAN“) predložiti Hrvatskome saboru sljedeći zaključak:
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o reviziji.
2. Sve primjedbe, prijedlozi, mišljenja i stajališta iznesena u raspravi upućuju se predlagatelju radi izrade Konačnog prijedloga zakona.
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je zastupnica Grozdana Perić, dipl. oec., predsjednica Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
Grozdana Perić, dipl. oec.