Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravio je na 27. sjednici, održanoj 18. i 20. rujna 2017. godine, Konačni prijedlog zakona o stambenom potrošačkom kreditiranju, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 24. kolovoza 2017. godine.
Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravljao je o predmetnom Konačnom prijedlogu zakona, na temelju svoje nadležnosti iz članka 73. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao matično radno tijelo.
Uvodno je predstavnik Ministarstva financija istaknuo da se ovim Zakonom postiže puno veća zaštita potrošača pri stambenom potrošačkom kreditiranju te je podsjetio na neke od najvažnijih novosti koje donosi Zakon: povećava se informiranost potrošača (uvođenjem Europskog standardiziranog obrasca, temeljem kojeg će potrošač moći dobiti brojne informacije o kreditu, ali i mogućnost usporedbe kredita između institucija); kad kreditna institucija dostavi obvezujuću ponudu, uvodi se obveza kreditne institucije da potrošaču ostavi rok od 15 dana za donošenje odluke unutar koje je ponuda obvezujuća za kreditni instituciju. Isto tako, potrošaču se daje pravo da u roku od 14 dana nakon sklapanja ugovora odustane od ugovora bez navođenja razloga i bez naknade. Nadalje, ujednačen je izračun efektivne kamatne stope (EKS) na razini Europske unije. Također, Zakonom se postiže veća zaštita potrošača pri kreditiranju u stranoj valuti - propisano je da je kreditna institucija dužna obavijestiti potrošača svaki put kad se vrijednost ukupnog nepodmirenog iznosa koji je potrošač dužan platiti ili redovnih obroka, odnosno anuiteta promijeni za više od 20% radi promjene tečaja. Isto tako, kreditna institucija je dužna jednom tijekom trajanja ugovornog odnosa, na zahtjev potrošača, u bilo kojem trenutku trajanja ugovornog odnosa, omogućiti konverziju kredita iz valute u kojoj je kredit nominiran ili za koju je vezan u alternativnu valutu, i to bezuvjetno i bez zaračunavanja naknade za konverziju. Također, Zakonom se propisuje da se procjena kreditne sposobnosti treba temeljiti na informacijama o financijskoj i ekonomskoj situaciji potrošača te da ponuđeni krediti trebaju biti u skladu s financijskom situacijom i potrebama potrošača i da vrijednost nekretnine ne smije biti isključivi kriterij za dodjelu kredita. Zakonom se definira i razina znanja i stručnosti osoblja kreditne institucije i kreditnog posrednika te se uređuje licenciranje kreditnih posrednika, koji će moći poslovati kao vezani kreditni posrednici. Također, zaštita potrošača poboljšana je u slučaju poteškoća pri plaćanju obveza. Ključne razlike između Prijedloga zakona i Konačnog prijedloga zakona:
detaljno je uređeno kad su kreditna institucija i kreditni posrednik dužni izračunavati efektivnu kamatu stopu u cilju veće zaštite potrošača (prilikom oglašavanja, stavljanja na raspolaganje općih informacija, izrade personaliziranih informacija, pri sklapanju ugovora o stambenom potrošačkom kreditiranju, kao i tijekom trajanja ugovornog odnosa). Isto tako, slijedom prijedloga i primjedbi iz rasprave u prvom čitanju, propisano je da kreditna institucija ne smije potrošaču naplatiti naknadu za prijevremeno, djelomično ili u cijelosti, ispunjenje obveze iz ugovora o stambenom potrošačkom kreditu. Dodano je i da kreditna institucija preuzima punu i bezuvjetnu odgovornost za poslove koje njezin vezani kreditni posrednik obavlja za nju te je na taj način izvršeno dodatno usklađivanje s Direktivom o ugovorima o stambenim potrošačkim kreditima. Također, povećane su zapriječene novčane kazne u prekršajnim odredbama.
U raspravi na Odboru istaknuto je kako se primjena zakona može odnositi na sve buduće, no ne i retrogradno, na već odobrene kredite.
Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora odlučio je jednoglasno (7 glasova „ZA“) predložiti Hrvatskome saboru donošenje
Zakona o stambenom potrošačkom kreditiranju.
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je zastupnica Grozdana Perić, dipl. oec., predsjednica Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
Grozdana Perić, dipl. oec.