Odbor za financije i državni proračun

Izvješće Odbora za financije i državni proračun o Konačnom prijedlogu zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2017. godinu, drugo čitanje, P. Z. br. 58

Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravio je na 8. sjednici, održanoj 9. prosinca 2016. godine, Konačni prijedlog zakona o izvršavanju državnog proračuna Republike Hrvatske za 2017. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 8. prosinca 2016. godine.
Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravljao je, na temelju svoje nadležnosti iz članka 73. Poslovnika Hrvatskoga sabora, o predmetnom prijedlogu zakona kao matično radno tijelo. 
  
Uvodno je predstavnik Vlade Republike Hrvatske/ministar financija istaknuo da se ovim zakonom uređuju prihodi, primici, rashodi i izdaci državnog proračuna Republike Hrvatske za 2017. godinu i njegovo izvršavanje, opseg zaduživanja i jamstava države, upravljanje javnim dugom te financijskom i nefinancijskom imovinom, poticajne mjere u gospodarstvu, korištenje vlastitih i namjenskih prihoda i primitaka proračunskih korisnika, prava i obveze korisnika proračunskih sredstava i druga pitanja vezana uz izvršavanje proračuna.

Proračunska osnovica nije se mijenjala u odnosu na prethodne godine te i nadalje iznosi 3.326,00 kuna, a koristi se za izračun naknada utvrđenih posebnim propisima, primjerice, dječjeg doplatka, rodiljnih potpora za dio dodatnog rodiljnog dopusta, isplata trajnih prava hrvatskim braniteljima i dr. Zaduženje na inozemnom i domaćem tržištu može se provesti do ukupnog iznosa 33,7 mlrd. kuna. Tekuće otplate glavnice državnog duga iznose 27,3 mlrd. kuna. Zaduženje izvanproračunskih korisnika iznosi 2,5 mlrd. kuna, a tekuće otplate glavnice iznose 2,8 mlrd. kuna. Nova financijska jamstva za 2017. godinu iznose 5,6 mlrd. kuna, a jamstvena zaliha iznosi 280 milijuna kuna Zakonom su za 2017. godinu predviđena sredstva proračunske zalihe u iznosu od 200 mil. kuna.
Važan dio zakona o izvršavanju za 2017. godinu odnosi se na mjere za jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave. Jedna od najvažnijih promjena u odnosu na 2016. godinu je uvođenje kompenzacijske mjere za jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave koja je predviđena zbog provedbe porezne reforme i izmjena u sustavu poreza na dohodak, odnosno poreznih rasterećenja. Zbog navedenog je u državnom proračunu predviđena pomoć jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave u iznosu 1,325 mlrd. kuna koja će se isplaćivati tijekom 2017. godine, i to u visini razlike između prihoda od poreza na dohodak koji su ostvarivali tijekom 2016. godina i prihoda od poreza na dohodak koji će ostvarivati tijekom 2017. godine. Te će pomoći biti nenamjenska sredstva jedinica.

Uz prethodno navedene pomoći, iz proračuna će biti isplaćene i redovne pomoći u ukupnom iznosu od 694,8 mil. kuna, tj. na istoj razini kao i u 2016. godini, prema određenim kriterijima.

Temeljitom analizom sustava financiranja jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, utvrđeno je kako je potrebno unaprijediti postojeći sustav, odnosno izmijeniti ga s ciljem njegova pojednostavljenja, ali i postizanja veće pravednosti te osiguranja minimalnog financijskog standarda u svim lokalnim samoupravama Republike Hrvatske. Tijekom 2017. godine izradit će se novi Prijedlog zakona o financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave kojim će se na sveobuhvatan način urediti model financiranja poslova iz samoupravnog djelokruga jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.
Zaključno, ukupno ograničenje za zaduživanje svih JLPRS iznosi najviše do 3% ukupno ostvarenih prihoda poslovanja svih jedinica.

U raspravi je na pitanje zbog čega je iznos kompenzacije koji je predviđen za jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave (1,325 mlrd. kuna) manji od iznosa od 2 mlrd. kuna, koliko su učinci porezne reforme, naglašeno je da se iznos od 2 mlrd. kuna odnosi na ukupni efekt porezne reforme, koja uključuje 15 zakona, te da je jedan dio toga dio državnog proračuna, a da je iznos od 1,325 mlrd. kuna iznos koji se kompenzira izravno JLRS-ima.

Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora odlučio je, većinom glasova (7 glasova „ZA“, 3 glasa „PROTIV“ i 1 glasom „SUZDRŽAN“), predložiti Hrvatskom saboru donošenje

ZAKONA O IZVRŠAVANJU DRŽAVNOG PRORAČUNA
REPUBLIKE HRVATSKE ZA 2017. GODINU

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je zastupnica Grozdana Perić, dipl. oec., predsjednica Odbora.

 

 PREDSJEDNICA  ODBORA
    Grozdana Perić, dipl. oec.