Pariz - Predsjednik Odbora za vanjsku politiku Andro Krstulović Opara i voditelj Radne skupine za koordinaciju aktivnosti u Hrvatskom saboru s ciljem pristupanja Republike Hrvatske Organizaciji za gospodarsku suradnju i razvoj (OECD) Ivan Malenica, sudjelovali su na okruglom stolu OECD-a „Umjetna inteligencija i vladavina prava“ i održali sastanke s OECD-ovom koordinatoricom za proces pristupanja i zamjenicom Uprave za pravne poslove te predstavnicima Globalne parlamentarne mreže OECD-a.
Na sastancima se razgovaralo o uspješnom pristupnom procesu Republike Hrvatske OECD-u te ulozi Hrvatskoga sabora u tom procesu koji će, uz važnost usklađivanja zakonodavstva, posebnu ulogu imati u završnoj fazi pristupnog procesa kada će Sporazum o pristupanju Republike Hrvatske OECD-u trebati ratificirati u Hrvatskom saboru. Idući redoviti sastanak Globalne parlamentarne mreže OECD-a, na kojem se očekuje i sudjelovanje izaslanstva Hrvatskoga sabora, održat će se iduće godine u veljači.
Na šestom Atenskom okruglom stolu o temi umjetne inteligencije i vladavine prava u organizaciji OECD-a s partnerskim organizacijama kroz četiri panela raspravljalo se o mapiranju sustava odgovornosti upravljanja umjetnom inteligencijom i njenom utjecaju na tvrtke i institucije; glavnim izazovima i nedostacima u uspostavljanju odgovornog upravljanja umjetnom inteligencijom te jačanju odgovornosti i ulozi društva, tvrtki i civilnih udruga i ostalih čimbenika u svijetu u korištenju umjetne inteligencije za dobrobit društva i suočavanje i pronalaženje rješenja za rizike koje ona nosi.
U raspravi je naglašena potreba za stvaranjem odgovornijeg i etičnijeg sustava upravljanja umjetnom inteligencijom koja se zasniva na vladavini prava kroz suradnju svih sudionika koji su dio tog ekosustava. Istaknuta je potreba za većom koordinacijom i jasnijim pravilima upravljanja rizicima upotrebe umjetne inteligencije kao i važnost kulture u kojoj se ona razvija. Postavljena su pitanja što reguliramo kada je u pitanju umjetna inteligencija, kako to reguliramo i zašto. Također, koliko je društvo spremno za brzi razvoj umjetne inteligencije, posebice u područjima poput zdravstva ili pravosuđa s obzirom na rizike koje upotreba umjetne inteligencije nosi te kako se s brzim tehnološkim razvitkom nose manje razvijene zemlje.