39. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o izmjeni Zakona o financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 896
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 39. sjednici održanoj 8. rujna 2015. godine, raspravio je Zakon o izmjeni Zakon o financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, s Konačnim prijedlogom zakona koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 1. rujna 2015. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao matično radno tijelo.
Predstavnik predlagatelja je istaknuo da se ovim Prijedlogom zakona za općine i gradove s brdsko-planinskih područja razvrstane u III. I IV. skupinu prema indeksu razvijenosti predlaže povećanje u raspodjeli prihoda od poreza na dohodak s 60 % na 70,5%, također bi stekli pravo na dodatni udjel u porezu na dohodak od 10% namijenjenih financiranju kapitalnih projekata na svome području. Međutim to povećanje istovremeno prati smanjenje udjela županija u prihodima od poreza na dohodak sa 16,5“% na 12%, te ukidanje pozicije za pomoći izravnanja za decentraliziranje funkcije.U raspravi članova Odbora iznesen je niz otvorenih pitanja kada se radi o financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave. Posebno je naglašeno da je izmjena paketa poreznih zakona, posebno Zakona o porezu na dohodak prouzročile smanjenje proračunskih prihoda jedinica lokalne samouprave i do 50%, te da kompenzacijske mjere ne mogu nadoknaditi to smanjenje. Smatraju da je trebalo prije promjene načina financiranja jedinica lokalne samouprave izraditi adekvatne analitičke pokazatelje koliko pojedine jedinice lokalne samouprave gube u svojim proračunskim prihodima. Iznesen je problem povrata poreza građanima, smanjenje prihoda županijama, te pitanje ukidanja pozicije za pomoći izravnanja za decentralizirane funkcije, što će jedinice lokalne samouprave dovesti u još lošiji financijski položaj.
Naglašeno je da ovaj Prijedlog zakona ne daje cjelovito rješenje financiranja jedinica lokalne samouprave već nudi djelomična rješenja koja neće mnogo pomoći našima jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave. Istaknuta je potreba regionalizacije hrvatske i smanjenje broja lokalnih jedinica, te tada ponuda cjelovito rješenja financiranja jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je većinom glasova (4 glasa „za“, 1 glas „protiv“ i 2 glasa „suzdržana“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o izmjeni Zakon o financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Krešimir Bubalo, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Krešimir Bubalo
38. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu strategije razvoja javne uprave za razdoblje od 2015. do 2020. godine
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 38. sjednici održanoj 11. lipnja 2015. godine, raspravio je Prijedlog strategije razvoja javne uprave za razdoblje od 2015. do 2020. godine, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 21. svibnja 2015. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Predstavnik predlagatelja istaknuo da je Strategija razvoja javne uprave za razdoblje od 2015. do 2020. godine je sveobuhvatni dokument koji predstavlja okvir za razvoj javne uprave i usmjerena je na unaprjeđenje upravnih kapaciteta te na bolju organizaciju javne uprave. Javna uprava u smislu ove Strategije obuhvaća tijela državne uprave, tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave i pravne osobe koje imaju javne ovlasti (javnopravna tijela). Istaknuo je da reforma javne uprave u Republici Hrvatskoj mora omogućiti učinkovitu provedbu zakona i stvoriti transparentnu, korisnicima orijentiranu, racionalnu, profesionalnu, djelotvornu i učinkovitu javnu upravu.
U raspravi članova Odbora naglašena je potreba reforme javne uprave te je istaknuta podrška Strategiji razvoja javne uprave za razdoblje od 2015. do 2020. Međutim naglašena je potreba bržeg odvijanja procesa regionalizacije i novog teritorijalnog ustroja, te decentralizacije ovlasti i financijskih sredstava, kao bi zaista mogli govoriti o reformi uprave na nivou jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave. Također je istaknuto da je u Strategiji trebalo više pozornosti dati reformi i teritorijalnom ustroju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, te da je trebala sadržavati više konkretnih prijedloga, zaduženja za provođenje, brojčani pokazatelja itd.Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da d o n e s e
Strategiju razvoja javne uprave za razdoblje od 2015. do 2020. godine
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Krešimir Bubalo, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Krešimir Bubalo
36. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu odluke o izmjenama i dopunama Odluke o popisu pravnih osoba od posebnog državnog interesa
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 36. sjednici održanoj 23. travnja 2015. godine, raspravio je Prijedlog odluke o izmjenama i dopunama Odluke o popisu pravnih osoba od posebnog državnog interesa, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 12. ožujka 2015. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Predstavnik predlagatelja je istaknuo da se Prijedlogom izmjene i dopune Odluke, popis usklađuje s izmjenama zakonskih propisa, te da se u popis utvrđuju nove pravne osobe od posebnog državnog interesa kao što su Agencija za investicije i konkurentnost, Hrvatska energetsku regulatornu agenciju, Hrvatski zavod za norme, Agencija za ugljikovodike, Hrvatska akreditacijsku agenciju i itd.
U raspravi članova Odbora istaknuto je stajalište da na dosadašnjem popisu pravnih osoba od posebnog državnog interesa ima previše pravnih osoba, te da bi trebalo napraviti istinsku analizu tog popisa.Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je većinom glasova ( 6 glasova „za“ i jedan glas „suzdržan“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da se d o n e s e
Odluka o izmjenama i dopunama Odluke o popisu pravnih osoba od posebnog državnog interesa
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Krešimir Bubalo, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Krešimir Bubalo
- ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu s rasprave o Izvješću o učincima provedbe Zakona o otocima u 2013. godini
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 36. sjednici održanoj 23. travnja 2015. godine, raspravio je Izvješće o učincima provedbe Zakona o otocima u 2013. godini, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 9. listopada 2014. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Predstavnik predlagatelja je istaknuo da se formuliranjem i operacionalizacijom politike razvoja hrvatskih otoka u 2013. godini kroz ulaganja mnogobrojnih subjekata, Država u razvoj otoka uložila 1.409.468.292,85 kuna proračunskih sredstava i sredstava pravnih osoba od čega su 1.048.520.114,18 kuna bespovratna sredstva, a 360.948.178,67 kuna ulaganja u obliku kreditiranja.
U raspravi članova Odbora istaknuta je dobrobit Zakon o otocima, kojim se omogućavaju značajna financijska ulaganja u naše otoke. Naglašena je preglednost i davanje pune informacije kroz ovo Izvješće, što bi zasigurno bilo dobro da imamo takvu preglednost o ulaganjima i subvencijama države u ostala naša područja.Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Izvješće o učincima provedbe Zakona o otocima u 2013. godini
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Krešimir Bubalo, predsjednik Odbora.PREDSJEDNIK ODBORA
Krešimir Bubalo - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o humanitarnoj pomoći, prvo čitanje, P. Z. br. 826
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 36. sjednici održanoj 23. travnja 2015. godine, raspravio je Prijedlog zakona o humanitarnoj pomoći, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 2. travnja 2015. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Predstavnica predlagatelja istaknula je da će se ovim Zakonom o humanitarnoj pomoći stvorit preduvjeti za sustavni pristup rješavanju svih detektiranih problema i pitanja nastalih tijekom provedbe trenutno važećeg Zakona o humanitarnoj pomoći. Također će se omogućiti jači nadzor nad prikupljanjem i pružanjem humanitarne pomoći, te će se spriječiti zlouporaba prikupljenih sredstava odnosno materijalnih dobara. Osim toga, ovim su zakonom propisani jasniji uvjeti za dobivanje rješenja kojim se odobrava stalno prikupljanje i pružanje humanitarne pomoći te rješenja kojim se odobrava organiziranje humanitarne akcije.
U raspravi članova Odbora naglašena je potreba adekvatnog pravnog uređenja područja humanitarnog rada i djelovanja, te time omogućiti da pomoć zaista stigne onima kojima je potrebna.Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o humanitarnoj pomoći.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznijeta u raspravi, uputiti će se predlagatelju radi izrade Konačnog prijedloga zakona.Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Krešimir Bubalo, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Krešimir Bubalo - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o protuminskom djelovanju, prvo čitanje, P. Z. br. 823
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 36. sjednici održanoj 23. travnja 2015. godine, raspravio je Prijedlog zakona o protuminskom djelovanju, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 26. ožujka 2015. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Predstavnik predlagatelja je istaknuo da je osnovni cilj novog Zakona o protuminskom djelovanju efikasnije i racionalnije provođenje poslova općeg, tehničkog izvida, uništavanja mina, razminiranja i kontrole kvalitete, povećanje sigurnosti svih sudionika u procesu humanitarnog razminiranja i predaja razminiranog područja sigurnog za uporabu krajnjem korisniku ili korisnicima. Istaknuo je da se nastoji u potpunosti ukloniti minska opasnost s područja Republike Hrvatske do 2019. godine što je zadano, ne samo Nacionalnim programom protuminskog djelovanja Republike Hrvatske, nego je određeno i kao obveza Republike Hrvatske koja proizlazi iz međunarodnih konvencija koje je Republika Hrvatska preuzela.
U raspravi članova Odbora naglašena je bitnost razminiranja za jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave kako bi sva površina zagađena s minama stavila u funkciju stanovništva, odnosno omogućilo jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave stavljanje tih površina u funkciju gospodarskog razvoja.
Istaknuta je i potreba nadopune članka 6. na način da se jedinicama područne (regionalne) samouprave u kojima postoje područja zagađena s minama, dostavlja na mišljenje Nacrt prijedloga Nacionalnog programa protuminskog djelovanja.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru sljedećiZAKLJUČAK
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o protuminskom djelovanju.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznijeta u raspravi, uputiti će se predlagatelju radi izrade Konačnog prijedloga zakona.Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Krešimir Bubalo, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Krešimir Bubalo
33. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o sustavu civilne zaštite, prvo čitanje P.Z.E br. 796
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 33. sjednici održanoj 25. veljače 2015. godine, raspravio je Prijedlog zakona o sustavu civilne zaštite, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 11. veljače 2015. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.Predstavnik predlagatelja je istaknuo da se ovim Prijedlogom zakona propisuju se nadležnosti sudionika i operativnih snaga civilne zaštite u sustavu civilne zaštite po pitanjima od značaja za integriranje svih djelatnosti, snaga, tijela i općenito sposobnosti od interesa za djelovanje cjelovitog sustava, planiranje civilne zaštite kao i hijerarhija procjena, planova i dokumenata na području civilne zaštite te obveze svih sudionika u sustavu civilne zaštite u velikim nesrećama i katastrofama.
U raspravi članova Odbora istaknuta je potreba donošenja zakona kojim će urediti sustav civilne zaštite u Republici Hrvatskoj jer predstavlja bitan faktor zaštite naših građana od mogućih nesreća i katastrofa. Postavljeno je pitanje izrade planova procjene rizika i rok do kada ti planovi trebaju biti doneseni za sve jedinice lokalne samouprave. Posebno je naglašeno održivo financiranje cijelog sustava civilne zaštite za sve jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, budući da su zadnjim izmjenama poreznih zakona smanjena financijska sredstava većini jedinica lokalne samouprave. Naglašeno je i pitanje sustava vatrogasne zaštite i njihovog financiranja iako to nije predmet ovoga Zakona. Istaknuta potreba da predlagatelj razmotri prijedloge i mišljenja Pučke pravobraniteljice, prilikom izrade Konačnog prijedloga Zakona o sustavu civilne zaštite.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
1. Prihvaća se Prijedlog Zakona o sustavu civilne zaštite.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznijeta u raspravi, uputiti će se predlagatelju radi izrade Konačnog prijedloga zakona.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Krešimir Bubalo, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Krešimir Bubalo - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zakupu i kupoprodaji poslovnoga prostora, prvo čitanje P.Z. br. 793
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 33. sjednici održanoj 25. veljače 2015. godine, raspravio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zakupu i kupoprodaji poslovnoga prostora, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 5. veljače 2015. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Predstavnik predlagatelja je istaknuo da ovim prijedlogom izmjena i dopuna Zakona uređuje postupanje u slučaju propuštanja zakupodavca da u skladu s odredbom članka 6. stavka 3. Zakona o zakupu i kupoprodaji poslovnoga prostora (Narodne novine, broj 125/2011) dostavi zakupniku koji ispunjava uvjete, ponudu za sklapanje novog ugovora, uvjeti koje zakupnik mora ispuniti kako bi ostvario pravo na kupnju poslovnog prostora u vlasništvu Republike Hrvatske, kriteriji po kojima, iznimno, sadašnji korisnik može kupiti poslovni prostor u kojem obavlja dopuštenu djelatnost.
U raspravi članova Odbora istaknuta je potreba zakonskog propisivanja obveze i rok do kada će Državni ured za upravljanje državnom imovinom u funkciju staviti prazne poslovne prostore, odnosno druge nekretnine u vlasništvu Republike Hrvatske.Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zakupu i kupoprodaji poslovnoga prostora.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznijeta u raspravi, uputiti će se predlagatelju radi izrade Konačnog prijedloga zakona.Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Krešimir Bubalo, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Krešimir Bubalo
32. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o sustavu plaća u državnoj službi i jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave, prvo čitanje, P.Z. br. 715
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 32. sjednici održanoj 05. veljače 2015. godine, raspravio je Prijedlog zakona o sustavu plaća u državno službi i jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave; prvo čitanje, P.Z. br. 715, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila dr.sc. Martina Dalić, zastupnica u Hrvatskom saboru, aktom od 9. listopada 2014. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao matično radno tijelo.Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora raspolagao je s mišljenjem Vlade Republike Hrvatske kojim se ne prihvaća ovaj Prijedlog Zakona.
Predlagateljica je istaknula da se ovim Prijedlogom zakonom predlaže reforma sustava plaća u državnoj upravi koja se temelji se na načelu jednake plaće za jednak u rad u cijeloj državnoj službi i službama jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave bez obzira na način organiziranja državnih i javnih tijela. Radna mjesta u državnoj službi i upravnim odjelima JLS raspoređuju se u jedinstven sustav kojeg čini 12 platnih razreda od kojih svaki sadrži 12 platnih stupnjeva unutar kojeg se potvrđuju početni koeficijenti za svako radno mjesto.
U raspravi članova Odbora naglašena je potreba reforme sustava plaća u državnoj i lokalnoj i područnoj (regionalnoj ) samoupravi. Smatraju da je potrebno otvoriti pitanje plaća, budući da smo svjedoci niza nelogičnosti u samome sustavu od značajne razlike u visini plaća do sustava ocjenjivanja i nagrađivanja državnih i lokalnih službenika. Međutim, također je istaknuto da se ovom problemu mora pristupiti sustavno odnosno da se trebaju napraviti potpune analize postojećeg stanja kako bi dobili novi zakon koji će uistinu omogućiti napredovanje i nagrađivanje onih službenika koji to stvarno svojim radom zaslužuju.
Nakon provedene rasprave „za“ predloženi Prijedlog zakona o sustavu plaća u državno službi i jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave glasovalo je 2 člana Odbora dok je „protiv“ glasovalo 6 članova Odbora, stoga je Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora odlučio većinom glasova predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći
ZAKLJUČAK
Ne prihvaća se Prijedlog zakona o sustavu plaća u državno službi i jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Krešimir Bubalo, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Krešimir Bubalo - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Godišnjem izvješću o državnim potporama za 2013. godinu
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 32. sjednici održanoj 05. veljače 2015. godine, raspravio je Godišnje izvješću o državnim potporama za 2013. godinu koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 11. prosinca 2014. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Predstavnik predlagatelja iznio je da je u Republici Hrvatskoj u 2013. godini dodijeljeno je ukupno 8.486,2 milijuna kuna potpora, te je udio navedenih potpora u BDP-u iznosio 2,6 posto. Udio potpora u rashodima države u 2013. godini iznosio je 6,8 posto, potpore po zaposlenom iznosile su 6.220,20 kuna, dok su potpore po stanovniku Republike Hrvatske iznosile 1.973,50 kuna. Naveo je da su potpore sektoru industrije i usluga u 2013. godini iznosile su 5.530 milijuna kuna, što čini 65,2 posto ukupno dodijeljenih potpora, te s udjelom u BDP-u od 1,7 posto, dok su potpore sektoru poljoprivrede i ribarstva iznosile 2.956,2 milijuna kuna.U raspravi članova Odbora, navedeno je da i dalje postoje značajna odstupanja u visini dodijeljenih državnih potpora kada se radi o podjeli prema karti statističkih regija Republike Hrvatske, odnosno da je statistička regija Središnja i istočna (Panonska) Hrvatska dobila najmanje državnih potpora.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je većinom glasova ( 7 glasova „za“ i 1 glas „suzdržan“ ) odlučio predložiti Hrvatskome saboru sljedeći
ZAKLJUČAKPrihvaća se Godišnje izvješće o državnim potporama za 2013. godinu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Krešimir Bubalo, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Krešimir Bubalo - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu s rasprave o Izvješću o obavljenoj financijskoj reviziji političkih stranaka, nezavisnih zastupnika i članova predstavničkih tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave izabranih s liste grupe birača za 2013. godinu
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 32. sjednici održanoj 05. veljače 2015. godine, raspravio je Izvješće o obavljenoj financijskoj reviziji političkih stranaka, nezavisnih zastupnika i članova predstavničkih tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave izabranih s liste grupe birača za 2013. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavio Državni ured za reviziju, aktom od 15. prosinca 2014. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.Predstavnik predlagatelja iznio je da je revizijom je obuhvaćeno 29 političkih stranaka (13 parlamentarnih i 16 izvanparlamentarnih), koje su za 2013. ostvarile prihode iznad 100.000,00 kn. Također je obavljena je provjera dostave godišnjih financijskih izvještaja političkih stranaka (142 političke stranke bile su obvezne dostaviti financijske izvještaje za 2013.), nezavisnih zastupnika (6), članova predstavničkih tijela lokalnih jedinica kojima je mandat u tijeku (866) i članova predstavničkih tijela lokalnih jedinica kojima je tijekom 2013. mandat prestao (665). Obavljena je i provjera objave financijskih izvještaja političkih stranaka i nezavisnih zastupnika u propisanom roku. O financijskim izvještajima i poslovanju političkih stranaka za 2013. je izraženo 12 bezuvjetnih, 15 uvjetnih i dva nepovoljna mišljenja.
U raspravi članova Odbora, istaknuto je pitanje promjene zakonske regulative uređivanja političkih stranaka, odnosno da se omogući ukidanje političkih stranaka koje ne poštuju zakonske propise iz financijskog poslovanja.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Izvješće o obavljenoj financijskoj reviziji političkih stranaka, nezavisnih zastupnika i članova predstavničkih tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave izabranih s liste grupe birača za 2013. godinu.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Krešimir Bubalo, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Krešimir Bubalo - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu s rasprave o Izvješću o slobodnim zonama za 2013. godinu
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 32. sjednici održanoj 05. veljače 2015. godine, raspravio je Izvješće o slobodnim zonama za 2013. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 23. prosinca 2014. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Predstavnik predlagatelja iznio je da je u 2013. godini u 14 slobodnih zona u Republici Hrvatskoj poslovao 221 korisnik što je za 5,6% manje nego u 2012. godini kada ih je poslovalo 234. Ukupno su zapošljavali 8.075 radnika što je 1,8% više nego prethodne godine kada je u slobodnim zonama bio zaposlen 7.931 radnik. Izvoz je iznosio 2,44 milijarde HRK što je za 17,8% manje nego u 2012. godini kada je izvoz iznosio 2,98 milijardi HRK. Udio izvoza u ukupnom prihodu u 2013. godini iznosio je 61%.U raspravi članova Odbora naglašeno je da slobodne zone iako smo ušli u Europsku uniju imaju svoju budućnost jer se radi o objektima koji imaju dobro izgrađenu infrastrukturu, te da treba poticajnim mjerama omogućiti razvoj poduzeća u tim zonama koje su od značaja za gospodarski razvitak jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Izvješće o slobodnim zonama za 2013. godinu.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Krešimir Bubalo, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Krešimir Bubalo - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu s rasprave o Izvješću o obavljenoj reviziji učinkovitosti postizanja rezultata i ostvarivanja ciljeva poslovanja trgovačkih društava u vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 32. sjednici održanoj 05. veljače 2015. godine, raspravio je Izvješće o obavljenoj reviziji učinkovitosti postizanja rezultata i ostvarivanja ciljeva poslovanja trgovačkih društava u vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavio Državni ured za reviziju, aktom od 3. studenoga 2014. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Predstavnik predlagatelja iznio je da je revizijom učinkovitosti postizanja rezultata i ostvarivanja ciljeva poslovanja trgovačkih društava u vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave u 86 od ukupno 92 trgovačka društva utvrđene su nepravilnosti i propusti vezani uz mjerenje poslovnih rezultata. Sedam trgovačkih društava nije izradilo godišnje izvješće o radu i nije izvijestilo osnivače o postignutim rezultatima poslovanja. U postupcima javne nabave kod svih deset društava obuhvaćenih revizijom utvrđene su nepravilnosti u području upravljanja postupcima javne nabave.U raspravi članova Odbora, postavljeno je pitanje postotka otklanjanja nepravilnosti koje su utvrđenje u prošloj reviziji trgovačkih društava u vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave. Također je upozoreno da se jedinice lokalne samouprave susreću s nedostatkom sredstava zbog primjene Zakona o dohotku.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Izvješće o obavljenoj reviziji učinkovitosti postizanja rezultata i ostvarivanja ciljeva poslovanja trgovačkih društava u vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Krešimir Bubalo, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Krešimir Bubalo - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu nacionalnog plana razvoja kliničkih bolničkih centra, kliničkih bolnica, klinika i općih bolnica u Republici Hrvatskoj 2014. – 2016.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 32. sjednici održanoj 05. veljače 2015. godine, raspravio je Prijedlog Nacionalnog plana razvoja kliničkih bolničkih centra, kliničkih bolnica, klinika i općih bolnica u Republici Hrvatskoj 2014. – 2016. koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 26. studenoga 2014. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Predstavnik predlagatelja iznio je da Nacionalni plan obuhvaća kliničke bolničke centre, kliničke bolnice, klinike i opće bolnice čiji je osnivač Republika Hrvatska, odnosno jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave (u daljnjem tekstu: bolnice). Riječ je o ustanovama koje obavljaju djelatnosti bolničke zdravstvene zaštite, koje obuhvaćaju pružanje najsloženijih oblika zdravstvenih usluga, zapošljavaju najveći broj zdravstvenih i nezdravstvenih radnika, imaju najveći broj obrađenih pacijenata te najviši udio u ukupnim troškovima, i za ukupnu, i za bolničku zdravstvenu zaštitu. Nacionalni plan odnosi se na razdoblje od 2014. do 2016. i temelji se na četiri regije zdravstvenog planiranja:
Središnja i sjeverna regija, Istočna regija, Južna regija i Zapadna regija.U raspravi članova Odbora istaknuto je pitanje smjene pojedinih ravnatelja kliničkih bolničkih centara, odnosno stvarnih razloga i kriterija za smjenu.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je većinom glasova ( 7 glasova „za“ i 1 glas „suzdržan“ ) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Nacionalni plan razvoja kliničkih bolničkih centra, kliničkih bolnica, klinika i općih bolnica u Republici Hrvatskoj 2014. – 2016.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Krešimir Bubalo, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Krešimir Bubalo
30. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dobit, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. E. br. 725
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 30. sjednici održanoj 13. studenoga 2014. godine, raspravio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dobit, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 30. listopada 2014. godine. Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Predstavnik predlagatelja je istaknuo da se ovim izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dobit mijenja niz odredbi koje se odnose na izmjene uvjeta i načina korištenja porezne olakšice za reinvestiranu dobit, trenutaka kada poduzetnik fizička osoba koja ostvaruje dohodak od obrta i s obrtom izjednačenih djelatnosti obvezno prelazi na sustav plaćanja poreza na dobit i vođenja dvojnog knjigovodstva, pojašnjavaju se odredbi o priznavanju rashoda u slučaju vrijednosnog usklađenja dugotrajne imovine i itd.
U raspravi članova Odbora naglašena je potreba da treba raditi na izmjenama odredbi koje će poticati investicije i razvoj gospodarstva, osobito donositi mjere koje bi više utjecale na gospodarski razvoj jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je većinom glasova ( 6 glasova“za“ i 1 glas „suzdržan“ ) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dobit
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Krešimir Bubalo, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Krešimir Bubalo - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. br. 727
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 30. sjednici održanoj 13. studenoga 2014. godine, raspravio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 30. listopada 2014. godine. Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Predstavnik predlagatelja je istaknuo da se ovim izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak predlaže povećanje osnovnog osobnog odbitka s 2.200,00 kuna na 2.600,00 kuna mjesečno, a osobnog odbitka umirovljenika s 3.400,00 kuna na 3.800,00 kuna mjesečno te izmjena poreznih razreda na način da će se porezna stopa od 25% primijeniti na razliku porezne osnovice između 2.200,00 kuna i 13.200,00 kuna mjesečno, a porezna stopa od 40% na poreznu osnovicu iznad 13.200,00 kuna mjesečno, dok porezni razred za primjenu stope od 12% ostaje nepromijenjen.
U raspravi članova Odbora naglašeno je da će primjenom ovoga Prijedloga zakona doći do značajnog smanjenja proračunskih prihoda jedinica lokalne samouprave. Izraženo je nezadovoljstvo zato što s ovim izmjenama Zakona porezu na dohodak i drugim predloženim poreznim Zakonima nisu upućeni u saborsku proceduru Zakoni koji će kompenzirati primjenu predloženih zakona na proračun jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave. Posebno je naglašeno da će primjenom ovih Zakona i prelijevanjem sredstava, najveći teret osjetiti naši građani kroz povećanje cijena komunalnih usluga i slabiju kvalitetu usluga na lokalnoj razini. Izneseno je i mišljenje da je ovaj prijedlog izmjena i dopuna Zakona o porezu na dohodak trebalo razdvojiti na dvije cjeline, te posebno razraditi porez na dohodak i porez na štednju. Porez na kamate treba razraditi na način da se uvede prag oporezive štednje, odnosno da taj porez optereti samo one s izrazito visokim štednim ulozima. Istaknuto je i mišljenje da bi bolje rješenje bili da se išlo u smanje PDV, što bi donijelo smanjenje nekih cijena i usluga za naše građene što bi povećalo potrošnju, odnosno utjecalo na povećanje BDP.Također je navedeno da većina proračuna jedinica lokalnih samouprave već niz godina pokazuju trend smanjenja, dok je Državni proračun u porastu, što nije dobro, već bi trebalo biti suprotno. Postavljeno i pitanje zašto nisu poslane smjernice za izradu proračuna jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave. Navedena je potreba omogućavanja jedinicama lokalne samouprave da se namjenski prihodi mogu koristiti i za druge potrebe unutar proračuna.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je većinom glasova ( 6 glasova „za“ i 1 glas „suzdržan“ ) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Krešimir Bubalo, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Krešimir Bubalo - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na promet nekretnina, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. br. 726
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 30. sjednici održanoj 13. studenoga 2014. godine, raspravio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na promet nekretnina, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 30. listopada 2014. godine. Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Predstavnik predlagatelja je istaknuo da se ove izmjene i dopune Prijedloga Zakona predlažu prije svega radi usklađenja Zakona o porezu na promet nekretnina s odredbama Zakona o porezu na dodanu vrijednost prema kojima se od 1. siječnja 2015. godine porezom na dodanu vrijednost oporezuje isporuka građevinskog zemljišta i tzv. izgrađenih nekretnina kada tu isporuku obave porezni obveznici evidentirani u registru obveznika poreza na dodanu vrijednost.
U raspravi članova Odbora istaknuto je da će primjenom ovog prijedloga zakona također doći do gubitaka sredstava za proračune jedinica lokalne samouprave. Smatraju da hitno treba uputiti pakte izmjena i dopuna Zakona koji će ta sredstva nadoknaditi jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je većinom glasova ( 6 glasova“za“ i 1 glas „protiv“ ) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na promet nekretnina
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Krešimir Bubalo, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Krešimir Bubalo - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o pogrebničkoj djelatnosti, prvo čitanje P. Z. E. br. 733
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 30. sjednici održanoj 13. studenoga 2014. godine, raspravio je Prijedlog zakona o pogrebničkoj djelatnosti, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 30. listopada 2014. godine. Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Predstavnik predlagatelja je istaknuo da se Prijedlogom Zakona o pogrebničkoj djelatnosti predlaže da se pogrebničke djelatnosti koje se odnose na prijevoz pokojnika do mrtvačnice na groblju ili krematoriju izdvojile iz zakonodavnog okvira Zakona o komunalnom gospodarstvu, što bi dovelo do liberalizacije tržišta. Također je naveo da se utvrđuju opće odredbe o pogrebničkoj djelatnosti, uvjeti za obavljanje pogrebničke djelatnosti, stručni ispit, evidencija pogrebnika, nadzor te prekršajne odredbe.
Odbora je zaprimio stajalište Udruge gradova, koja su na sjednici iznesena i obrazložena. Navedeno je da se ne podržava ovakav Prijedlog zakona o pogrebničkoj djelatnosti, te se traži od predlagatelja da se obveže da će navedenu djelatnost uredi sukladno pozitivnim propisima Republike Hrvatske, vodeći računa da se održavanje groblja i krematorija te prijevoza pokojnika nastavi obavljati kao javna služba, kako je to uređeno važećim propisima. Također je izneseno niz primjedbi na tekst predloženih odredbi za koje smatraju da su paušalne i nedorečene, da cjelovito ne sagledavaju i uređuju predmetnu djelatnost koja je specifična.U raspravi članova Odbora istaknuta su mišljenja koja jednim djelom podržavaju liberalizaciju tržišta pogrebnih djelatnosti, osobito kada se radi o prijevozu mrtvaca. Međutim naglašeno je da ne treba žuriti s cjelokupnom liberalizacijom navedenog tržišta jer je bitno da dio te pogrebne djelatnosti ostane u nadležnosti komunalnih poduzeća koji su do sada dobro obavljali taj posao. Istaknuta je i specifičnost navedene djelatnosti i različitosti naših jedinica lokalne samouprave. Također se smatra da je ovim Zakonom potrebno definirati nadzor, minimalnu cijenu i standarde usluge, te dodatno razraditi i utvrditi članak 23. Prijedloga zakona. Posebno je naglašena potreba da predlagatelj uzme u obzir prijedloge i mišljenja na niz predloženih odredbi Udruge gradova, prilikom izrade Konačnog prijedloga Zakona o pogrebničkoj djelatnosti.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je većinom glasova ( 6 glasova „za“ i 1 glas „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru sljedećiZAKLJUČAK
1. Prihvaća se Prijedlog Zakona o pogrebničkoj djelatnosti.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznijeta u raspravi, uputiti će se predlagatelju radi izrade Konačnog prijedloga zakona.Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Krešimir Bubalo, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Krešimir Bubalo - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopuni Zakona o komunalnom gospodarstvu, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. br. 749
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 31. sjednici održanoj 19. studenoga 2014. godine, raspravio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopuni Zakona o komunalnom gospodarstvu, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 13. studenoga 2014. godine. Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao matično radno tijelo.
Predstavnik predlagatelja je istaknuo da se ovim Zakonom omogućava financiranje građenja objekata i uređaja komunalne infrastrukture i sredstvima ostvarenim od komunalne naknade u slučajevima u kojima to jedinica lokalne samouprave ocijeni potrebnim, te se usklađuje Zakon o komunalnom gospodarstvu sa Zakonom o ustrojstvu i djelokrugu rada ministarstva i drugih središnjih tijela državne uprave u dijelu provedbe inspekcijskog nadzora.
U raspravi članova Odbora naglašena je potreba omogućivanja jedinicama lokalne samouprave da se sredstva ostvarena od komunalne naknade mogu trošiti i za druge namjene odnosno za financiranje građenja objekata od interesa za građane.
Članovi Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora jednoglasno su donijeli sljedećiZAKLJUČAK
Predlaže se Vladi Republike Hrvatske da predloži i uputi u saborsku proceduru novi Zakona o komunalnom gospodarstvu kojim bi se postiglo učinkovitije obavljanje poslova iz područja komunalnog gospodarstva.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o izmjenama i dopuni Zakona o komunalnom gospodarstvu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Krešimir Bubalo, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Krešimir Bubalo - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o financiranju jedinica lokalne i područne(regionalne) samouprave, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. br. 754
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 31. sjednici održanoj 19. studenoga 2014. godine, raspravio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 13. studenoga 2014. godine. Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao matično radno tijelo.
Predstavnik predlagatelja je istaknuo da se ovim izmjenama i dopunama Zakona o financiranju jedinica lokalne i područne(regionalne) samouprave, mijenja način dosadašnje raspodjele poreza na dohodak . Jedinice lokalne samouprave, koje su temeljem Odluke razvrstane u III., IV. i V. skupinu , čija vrijednost indeksa razvijenosti prelazi 75% prosjeka Republike Hrvatske, odnosno onih jedinica koje nisu na potpomognutim područjima udio u dohotku se povećava s 56,5% na 60,0%. Udio županije se povećava sa 16,0% na 16,5%. Povećani nenamjenski udio u porezu na dohodak jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave rezultat je smanjena udjela za decentralizirane funkcije s dosadašnjih 12,0% na 6,0%. Udio pozicije za pomoći izravnanja za decentralizirane funkcije se povećava s dosadašnjih 15,5% na 16,0%.U raspravi članova Odbora istaknuto je pitanje dali će primjenom ovoga Prijedloga zakona doći uistinu do pune kompenzacije sredstava proračunskih prihoda jedinica lokalne samouprave, te da li je adekvatna razvrstanost u skupine jedinica lokalne samouprave prema indeksu razvijenosti. Također je naglašena mjesna nadležnost poreza na potrošnju odnosno da i dalje jedinice lokalne samouprave dobivaju taj porez prema mjestu u kojem se nalazi lokal. Članovi Odbora na sjednici su upoznati s amandmanima Udruge gradova na Prijedlog o izmjenama i dopunama Zakona o financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, pri čemu su se članovi usuglasili da se navedeni amandmani proslijede Vladi Republike Hrvatske.
Predsjednik Odbora je iznio izdvojeno mišljenje kojim smatra da je cjelokupnu Slavoniju i Baranju potrebno promatrati kao jednu zasebnu regiju kada se jedinice lokalne samouprave razvrstavaju u skupine prema indeksu razvijenosti.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je većinom glasova ( 6 glasova „za“ i 1 glas „suzdržan“ ) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Krešimir Bubalo, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Krešimir Bubalo
29. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopuni Zakona o Gradu Zagrebu, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 701
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 29. sjednici održanoj 24. rujna 2014. godine, raspravio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopuni Zakona o Gradu Zagrebu, s Konačnim Prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 4. rujna 2014. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Predstavnik predlagatelja je istaknuo da se ovim izmjenama i dopunama Zakona o Gradu Zagrebu predlaže utvrditi uloga i način određivanja koordinatora poslova državne uprave za područje Grada Zagreba. Također, se predlaže za članove Gradske skupštine Grada Zagreba utvrditi termin “gradski zastupnici”.U raspravi članova Odbora istaknuto je da su predložene izmjene Zakona o Gradu Zagrebu vezne za promjene Zakona o sustavu državne uprave, te da je dobro da se uspostavi koordinator kako bi imali uspješniju upravu na usluzi našim građanima.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o izmjenama i dopuni Zakona o Gradu Zagrebu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Krešimir Bubalo, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Krešimir Bubalo - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sustavu državne uprave, drugo čitanje, P.Z. br. 619
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 29. sjednici održanoj 24. rujna 2014. godine, raspravio je Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sustavu državne uprave koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 4. rujna 2014. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Predstavnik predlagatelja je istaknuo da se ovim izmjenama i dopunama Zakona o sustavu državne uprave predlaže novi ustrojstveni model ureda državne uprave na području županija. Novim ustrojstvenim modelom predlaže se preustroj ureda državne uprave. Umjesto 20 ureda državne uprave u županijama predlaže se ustrojavanje 5 ureda državne uprave, koji se osnivaju za područje više županija.U raspravi članova Odbora istaknuto je da izmjene Zakona o sustavu državne uprave nameću pitanje regionalizacije Republike Hrvatske i pitanje racionalizacije samoga sustava jedinica lokalne i područne (regionalne ) samouprave. Također je istaknuta puna podrška predloženim izmjenama zakona , te da one predstavljaju dobar smjer prema regionalizaciji.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je većinom glasova (7 glasova „za“ i 1 glas „suzdržan“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o sustavu državne uprave
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Krešimir Bubalo, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Krešimir Bubalo - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu s rasprave o Izvješću o korištenju pretpristupnih programa pomoći Europske unije za razdoblje od 1. srpnja do 31. prosinca 2013. godine
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 29. sjednici održanoj 24. rujna 2014. godine, raspravio je Izvješće o korištenju pretpristupnih programa pomoći Europske unije za razdoblje od 1. srpnja do 31. prosinca 2013. godine, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 17. srpnja 2014. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.Predstavnik predlagatelja istaknuo je da je stupanjem u punopravno članstvo Europske unije, od 1. srpnja 2013. godine, Republika Hrvatska dobila je mogućnost koristiti 449,4 milijuna eura sredstva Europskog fonda za regionalni razvoj, Europskog socijalnog fonda i kohezijskog fonda za financiranje projekata u okviru Operativnih programa koji su se prije pristupanja financirali sredstvima u okviru III i IV komponente Instrumenta pretpristupne pomoći. U razdoblju od 1. srpnja do 31. prosinca 2013. godine Europska komisija je na račun Nacionalnog fonda doznačila iznos od 53,61 milijuna eura, što predstavlja 12,82% od ukupno doznačenog iznosa od 418,03 milijuna eura od početka provedbe programa IPA.
U predmetnom izvještajnom razdoblju ugovoreno je projekata u vrijednosti od 53,42 milijuna
eura, odnosno 9,55% od ukupno ugovorenih sredstava na dan 31. prosinca 2013. godine, koja
iznose 559,47 milijuna eura, što čini 44,59% ukupno dodijeljenog iznosa od 1.254,66 milijuna
eura sredstava EU.
U raspravi članova Odbora istaknut je problem pretfinanciranja projekata od strane jedinice lokalne samouprave i potreba većeg uključivanja nadležnog ministarstva u davanju financijskih sredstava za pretfinanciranje projekata kako bi jedinice lokalne samouprave u većem obimu dobile mogućnost korištenja sredstava Europske unije. Također je istaknuto pitanje stručnih kapaciteta jedinica lokalne samouprave, pitanje usluga vanjskih konzultanata, problemi u poštivanju rokova zbog dugotrajnosti postupaka javne nabave, te pitanje neiskorištenosti dijela financijskih sredstava Europske unije.Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Izvješće o korištenju pretpristupnih programa pomoći Europske unije za razdoblje od 1. srpnja do 31. prosinca 2013. godine
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Krešimir Bubalo, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Krešimir Bubalo
28. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 677
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 28. sjednici održanoj 10. srpnja 2014. godine, raspravio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 18. lipnja 2014. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Predstavnik predlagatelja je istaknuo da se ovim izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara mijenja niz odredbi koje se odnose na postupak utvrđivanja svojstva kulturnog dobra, pravo prvokupa, koncesiju, izdavanja lokacijskih i građevinskih dozvola, nadzor nad prometom pokretnih kulturnih dobara, evidencijom tih dobara i itd. Također je naveo da se ovaj zakona usklađuje sa Zakonom o koncesijama, Zakonom o gradnji i Zakonom o prostornom uređenju kako bi se osigurala provedba mjera zaštite i očuvanje kulturnih dobara.U raspravi članova Odbora istaknuto je pitanje pravnog uređenja prvokupa, odnosno ponude jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave nekretnine za kupovinu koja se nalazi u unutar zaštićene kulturno-povijesne cjeline. Smatraju da nije dobro predloženo rješenje u ovom zakona, budući da do sada nije bilo interesa jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave za tim nekretninama, a i sam postupak bi obuhvatio veliki broj nekretnina, što bi značajno usporilo postupak stavljanja tih nekretnina na tržište. Stoga članovi Odbora smatraju da predlagatelj treba tu obvezu propisati samo za pojedinačno registrirane kulturne spomenike.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Krešimir Bubalo, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Krešimir Bubalo
24. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o fiskalnoj odgovornosti, drugo čitanje, P. Z. E. br. 499
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 24. sjednici održanoj 29. siječnja 2014. godine, raspravio je Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o fiskalnoj odgovornosti, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 27. prosinca 2013. godine. Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo da se ovim izmjenama i dopunama Zakona o fiskalnoj odgovornosti uvodi obveza davanja Izjave o fiskalnoj odgovornosti, odnosno primjena Zakona proširuje i na trgovačka društva u vlasništvu Republike Hrvatske, odnosno jedne ili više jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave te obveza za druge pravne osobe kojima je osnivač Republika Hrvatska ili jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave.
U raspravi članova Odbora istaknuta je potreba fiskalne odgovornosti jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave budući da se radi o korištenju i trošenju javnoga novca. Međutim, naglašeno je kada se radi o zaduživanju za projekte kojima se povlače sredstva iz Europske unije, da ta zaduživanja ne bi trebala ići u kvotu visine do koje se mogu zaduživati jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave. Predsjednik Odbora je iznio stajalište da nije trebalo brisati članak zakona koji govori o političkoj odgovornosti čelnika jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave kad se radi o fiskalnoj odgovornosti, budući da tu istu odgovornost čelnik ima ukoliko se ne donese proračun jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave. Smatra da onda treba razmisliti i o promjeni takvog modela odgovornost. U raspravi je istaknut i način određivanja visine propisane prekršajne kazne za čelnika jedinice lokalne samouprave i potreba da sredstva idu u proračun jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, a ne u državni. Također je postavljeno pitanje odgovornosti kada se radi o zaduživanju na razini centralne države i visina zaduženosti države.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je većinom glasova ( 7 glasova „za“, 1 glas „protiv“ i 1 glas „suzdržan“ ) odlučio predložiti Hrvatskom saboru da d o n e s e
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o fiskalnoj odgovornosti
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Krešimir Bubalo, predsjednik Odbora.PREDSJEDNIK ODBORA
Krešimir Bubalo - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Godišnjem izvješću o državnim potporama za 2012. godinu
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 24. sjednici održanoj 29. siječnja 2014. godine, raspravio je Godišnje izvješću o državnim potporama za 2012. godinu koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja, aktom od 10. prosinca 2013. godine. Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora raspolagao je i mišljenjem Vlada Republike Hrvatske u kojem navodi da nema primjedbi na Godišnje izvješće o državnim potporama za 2012. godinu, koje je podnijela Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja. Predstavnik predlagatelja iznio je da je u Republici Hrvatskoj u 2012. dodijeljeno ukupno 8.798,2 milijuna kuna potpora, te da je udio navedenih potpora u BDP-u iznosio oko 2,7 posto. Udio potpora u rashodima države u 2012. iznosio je 7,4 posto, potpore po zaposlenom iznosile su 6.306,4 kune, dok su potpore po stanovniku Republike Hrvatske iznosile 2.046,1 kunu. Naveo je da su potpore sektoru industrije i usluga iznosile 5.255,5 milijuna kuna, dok su potpore sektoru poljoprivrede i ribarstva iznosile 3.542,7 milijuna kuna.
U raspravi članova Odbora, navedeno je da postoje značajna odstupanja u visini dodijeljenih državnih potpora kada se radi o podjeli prema karti statističkih regija Republike Hrvatske, odnosno da je statistička regija Središnja i istočna (Panonska) Hrvatska dobila najmanje državnih potpora.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Godišnje izvješće o državnim potporama za 2012. godinu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Krešimir Bubalo, predsjednik Odbora.PREDSJEDNIK ODBORA
Krešimir Bubalo - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu s rasprave o Izvješću o korištenju pretpristupnih programa pomoći Europske unije za razdoblje od 1. siječnja do 30. lipnja 2013. godine
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 24. sjednici održanoj 29. siječnja 2014. godine, raspravio je Izvješće o korištenju pretpristupnih programa pomoći Europske unije za razdoblje od 1. siječnja do 30. lipnja 2013. godine, koje predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 5. prosinca 2013. godine. Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Predstavnik predlagatelja iznio je da je u razdoblju od 1. siječnja do 30. lipnja 2013. godine Europska komisija je na račun Nacionalnog fonda doznačila iznos od 73,40 milijuna eura, što predstavlja 20,14% od ukupno doznačenog iznosa od 364,43 milijuna eura od početka provedbe programa IPA. U predmetnom izvještajnom razdoblju ugovoreno je 80,47 milijuna eura, odnosno 15,90% od ukupno ugovorenih sredstava programa IPA na dan 30. lipnja 2013. godine, koja iznose 506,05 milijuna eura, što čini 62,94% od ukupno dodijeljenog iznosa od 804,00 milijuna eura od početka provedbe programa IPA.
U izvještajnom razdoblju krajnjim korisnicima i ugovarateljima plaćeno je ukupno 56,65
milijuna eura, odnosno 19,20% od ukupno plaćenog iznosa od početka provedbe programa IPA koji iznosi 295,11 milijuna eura. Slijedom toga, zaključeno s 30. lipnja 2013. godine isplaćeno je 58,32% od ukupno ugovorenog iznosa svih komponenti programa IPA od početka njegove provedbe.U raspravi članova Odbora zatražena su pojašnjenja o dinamici odvijanja velikih projekata, načinu ocjenjivanja projekata, te odgovornosti za nenamjensko trošenje sredstava od projekta. Također je postavljeno pitanje što je strukturnim fondovima iz kojih još nije povučeno ništa sredstava, odnosno hoćemo li uspjeti povući sredstva za ovu godinu iz tih fondova bar u visini članarine koju plaćamo.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru sljedeći
ZAKLJUČAKPrihvaća se Izvješće o korištenju pretpristupnih programa pomoći Europske unije za razdoblje od 1. siječnja do 30. lipnja 2013. godinu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Krešimir Bubalo, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Krešimir Bubalo - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Konačnom prijedlogu zakona o savjetima mladih, drugo čitanje, P. Z. br. 457
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 24. sjednici održanoj 29. siječnja 2014. godine, raspravio je Konačni prijedlog zakona o savjetima mladih, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 18. prosinca 2013. godine. Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Predstavnica predlagatelja je istaknula da je u Konačni prijedlog zakonom o savjetima mladih ugrađeno niz odredbi koje su rezultat saborske rasprave u prvom čitanju, kao što je mogućnost osnivanja savjeta mladih kao savjetodavnih tijela vijeća četvrti Grada Zagreba, objavljivanje javnog poziva za kandidaturu na mrežnim stranicama lokalnih jedinica, način raspuštanja savjeta mladih zbog neaktivnosti, naknada za prijevoz, obveza održavanja savjeta mladih i itd.
U raspravi članova Odbora zatraženo je pojašnjenje odredbi o trajanju mandata savjeta mladih, načinu smjene predsjednika i zamjenika savjeta mladih, odnosno o potrebi usklađivanje broja potrebnih članova savjeta za njihovu smjenu, odredbi o troškovima savjeta mladih, te odredbi o jedinicama lokalne samouprave koje ne osnuju savjete mladih u zadanom roku.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da do n e s e
Zakon o savjetima mladih
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Krešimir Bubalo, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Krešimir Bubalo - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu odluke o izmjenama i dopunama Odluke o popisu pravnih osoba od posebnog državnog interesa
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 24. sjednici održanoj 29. siječnja 2014. godine, raspravio je Prijedlog odluke o izmjenama i dopunama Odluke o popisu pravnih osoba od posebnog državnog interesa, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 5. prosinca 2013. godine. Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Predstavnik predlagatelja je istaknuo da se u popis pravnih osoba od posebnog državnog interesa uvrštava Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje, zdravstvene ustanove, čiji je osnivač Republika Hrvatska, javni znanstveni instituti i javna visoka učilišta, te Javna ustanova „Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar“. Također, je naveo koje se pravne osobe brišu s Popisa pravnih od posebnog državnog interesa.U raspravi članova Odbora zatraženo je pojašnjenje na koji je način i na čiji je prijedlog došlo do brisanja, odnosno stavljanja na Popis pravnih osoba od posebnog državnog interesa.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Odluku o izmjenama i dopunama Odluke o popisu pravnih osoba od posebnog državnog interesa
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Krešimir Bubalo, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Krešimir Bubalo
23. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama, s Konačnim prijedlogom, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. br. 506
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 23. sjednici održanoj 14. studenoga 2013. godine, raspravio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama, s Konačnim prijedlogom, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 7. studenoga 2013. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo da se ovim izmjenama i dopunama Zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama uređuje osnivanje Agencije za ozakonjenje nezakonito izgrađenih zgrada koja će donositi rješenja o izvedenom stanju u slučajevima kada to nisu u mogućnosti jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave. Istaknuo je da je svrha Agencije što učinkovitije i brže rješavanje zaprimljenih zahtjeva za izdavanje rješenja o izvedenom stanju, a time i ostvarivanja osnovne svrhe Zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama, tj. ozakonjenja što većeg broja nezakonito izgrađenih zgrada.
U raspravi članova Odbora istaknuta su oprečna stajališta o potrebi osnivanja Agencije. Predsjednik Odbora je istaknuo je da ne podržava osnivanje Agencije jer će postupak rješavanja predmeta putem Agencija za ozakonjenje nezakonito izgrađenih zgrada biti skuplji kako za same građana tako i za središnju Državu. Smatra da treba dati dodatni poticaj jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave kroz ekipiranje timova za rješavanje predmeta što će omogućiti efikasnije i brže rješavanje zaprimljeni predmeta. Izneseno je i mišljenje dijela članova Odbora da je osnivanje Agencije dobar put da se pomogne onima jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave koje nisu u mogućnosti sama dovoljni brzo riješiti zaprimljene predmete, te kada postignu tu sposobnost Agencija im neće biti potrebna. U raspravi je postavljeno i pitanje gdje će ti djelatnici Agencije raditi odnosno dali će oni svi biti smješteni u Zgrebu, te pitanje dali sredstva za plaće djelatnika koji rade na poslovima legalizacije ulaze u maksimum financijskih sredstava od 20% koliko jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave smiju potrošiti za plaće.
Izneseno je i mišljenje da je predloženi Zakon u suprotnosti s Ustavom Republike Hrvatske jer ulazi u poslove i ovlasti jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave koje su im propisane Ustavom.Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je većinom glasova ( 5 glasova „za“ i 2 glasa „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskom saboru da d o n e s e
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Krešimir Bubalo, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Krešimir Bubalo
22. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o izmjeni i dopuni Zakona o područjima i sjedištima sudova, prvo čitanje, P.Z. br. 355
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 22. sjednici održanoj 16. listopada 2013. godine, raspravio je Prijedlog zakona o izmjeni i dopuni Zakona o područjima i sjedištima sudova, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavo Valter Boljunčić, zastupnik u Hrvatskom saboru, aktom od 24. travnja 2013. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Odbor je raspolagao s mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na predmetni Prijedlog zakona, kojim se predlaže Hrvatskom saboru da ne prihvati Prijedlog zakona o izmjeni i dopuni Zakona o područjima i sjedištima sudova. Predstavnik Vlade Republike Hrvatske obrazložio je razloge ne prihvaćanja navedenog Prijedloga zakona, te naveo da proces racionalizacije mreže sudova nije dovršen, te je potrebno izraditi detaljnu analizu o postignutim učincima do sada provedene racionalizacije.
Uvodno je predlagatelja istaknuo da se izmjenom i dopunom Zakona o područjima i sjedištima sudova predlaže da sjedište i nadležnost trgovačkog suda za Istarsku županiju bude Trgovački sud u Pazinu, a ne kao do sada Trgovački sud u Rijeci sa Stalnom službom u Pazinu.
U raspravi članova Odbora izneseno je stajalište da ne treba ukidati institucije koje su od velikog značaja za jedinice lokalne samouprave i njihove građane, te da navedeno ukidanje neće pridonijeti smanjenju troškova ,već naprotiv troškovi će se povećati za stanovništvo koje će morati putovati na Trgovački sud u Rijeku. Također je naglašeno da Stalna služba ispostave Trgovačkog suda ostaje i dalje u Pazinu do 2019. godine.
Nakon provedene rasprave Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu „za“ predloženi Prijedlog zakona glasovala su 2 člana Odbora, „protiv“ je bilo 5 članova i jedan član Odbora je bio „suzdržan“, stoga je Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu odlučio većinom glasova predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći
ZAKLJUČAK
Ne prihvaća se Prijedlog zakona o izmjeni i dopuni Zakona o područjima i sjedištima sudova.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Krešimir Bubalo, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Krešimir Bubalo
21. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o nasljeđivanju, drugo čitanje, P.Z. br. 358
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 21. sjednici održanoj 26. rujna 2013. godine, raspravio je Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o nasljeđivanju, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 4. srpnja 2013. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Predstavnik predlagatelja istaknuo da se ovim izmjenama i dopunama Zakona o nasljeđivanju, obzirom na specifičnosti općine i grada kao nasljednika koji se ne mogu odreći nasljednog prava, predlaže propisati da ostaviteljevi vjerovnici protiv općine odnosno grada mogu prisilno ostvariti tražbine samo na stvarima i pravima koji su bili dio ostavine.Članova Odbora u raspravi su iznijeli suglasje oko potrebe pravne zaštite jedinica lokalne samouprave u slučajevima prisilno ostvarene tražbine kada su odgovorni za ostaviteljeve dugove jer su pojedini slučajevi tražbine za dugove dovodili jedinice lokalne samouprave u teži položaj od onog koji su bili prije nasljeđivanja. Također je izneseno stajalište da je odredbu o raspolaganju imovinom trebalo detaljnije urediti.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je jednoglasno predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o nasljeđivanju
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Krešimir Bubalo, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Krešimir Bubalo - ×
Izvješće Odbora za lonaknu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom, prvo čitanje, P.Z. br. 440
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 21. sjednici održanoj 26. rujna 2013. godine, raspravio je Prijedlog zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 4. srpnja 2013. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Predstavnik predlagatelja istaknuo je da je cilj donošenja ovoga zakona povećati zapošljivost osoba s invaliditetom i stvoriti uvjete za njihovo ravnopravno sudjelovanje na tržištu rada uklanjanjem prepreka i stvaranjem jednakih mogućnosti za rad i zapošljavanje, reguliranjem prava na profesionalnu rehabilitaciju, kao i definiranjem mjera i poticaja za njihovo zapošljavanje.
Bez rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu jednoglasno je predložio Hrvatskome saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznijeta u raspravi, uputiti će se predlagatelju radi izrade Konačnog prijedloga zakona.Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Krešimir Bubalo, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Krešimir Bubalo - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o savjetima mladih, prvo čitanje, P.Z. br. 457
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 21. sjednici održanoj 26. rujna 2013. godine, raspravio je Prijedlog zakona o savjetima mladih, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 1. kolovoza 2013. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Predstavnica predlagatelja istaknula je da postojeći zakonski okvir nije pomno odredio svrhu postojanja savjeta mladih i njihovu ulogu u životu i radu lokalne zajednice, zbog čega je bilo određenih manjkavosti u primjeni. Navodi da se novim Zakonom o savjetima mladih osigurava da savjeti mladih budu adekvatna savjetodavna tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave s ciljem savjetovanja predstavničkog tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave o pitanjima od značenja za mlade, zagovaranja i promicanja prava, te potreba i interesa mladih.
U raspravi članova Odbora istaknut je značaj savjeta mladih za jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, te je navedeno da je većina županija i većih gradova osnovalo savjete mladih i aktivno ih uključilo u rad i život lokalne i područne zajednice. Ukazano je da navedeno pokazuje da jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave s većim financijskim kapacitetima mogu financijski pratiti potrebe i projekte savjeta mladih, dok ih one manje jedinice lokalne zajednice (općine) u većini slučajeva nisu osnivali zbog nedostatka financijskih sredstava, što je još jedan od pokazatelja potrebe okrupnjivanja malih jedinica lokalne samouprave. Naglašena je i aktivna uloga savjeta mladih u izradi projekata za sredstva fondova Europske unije, te navedena potreba u osiguranju financijskih sredstava u Državnom proračuna za iduću godinu za učešća, što bi zasigurno omogućilo još značajniju ulogu savjeta mladih u izradi i predlaganju projekata.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o savjetima mladih.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznijeta u raspravi, uputiti će se predlagatelju radi izrade Konačnog prijedloga zakona.Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Krešimir Bubalo, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Krešimir Bubalo - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zračnom prometu, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 446
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 21. sjednici održanoj 26. rujna 2013. godine, raspravio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zračnom prometu, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 11. srpnja 2013. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Predstavnik predlagatelja istaknuo je se ovim izmjenama i dopunama Zakona o zračnom prometu postiže se puna harmonizacija s uredbama Europske unije koje su u potpunosti obvezujuće i primjenjive za područje zračnog prometa. Izmijenjene su odredbe članaka kojima je bilo propisano radno vrijeme, vrijeme leta i odmora članova posade zrakoplova jer je to područje uređeno propisima Europske unije, a tamo gdje to nije regulirano propisima Europske unije, omogućeno je donošenje posebnog nacionalnog propisa na temelju Zakona o zračnom prometu.
U raspravi članova Odbora, predsjednik Odbora je istaknuo pitanje zračnih luka od posebnog državnog interesa ( na primjer Zračna luka Osijek ) i načina njihovog financiranja, odnosno pomoći tim lukama u financiranju.Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o zračnom prometu,
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Krešimir Bubalo, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Krešimir Bubalo - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o prostornom uređenju, prvo čitanje, P.Z. br. 466
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 21. sjednici održanoj 26. rujna 2013. godine, raspravio je Prijedlog zakona o prostornom uređenju, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 12. rujna 2013. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo da je cilj novog Zakona o prostornom uređenju ostvarenje ravnomjernog prostornog razvoja usklađenog s gospodarskim, društvenim i okolišnim polazištima, uravnoteženje regionalnih razvojnih procesa i s njima povezanih zahvata u prostoru i različitih potreba i interesa korisnika prostora.
U raspravi članova Odbora naveden je niz pitanja koji se odnosi na problem usklađivanja prostornih planova i dosadašnju praksu proteka dugog vremena na usklađivanje, pitanje ukidaju li se izvedbeni projekti, pitanje procjene vrijednosti nekretnina na nivou regija ili županija, pitanje planova zaštićenih područja, te da li će ovaj novi Zakona o prostornom uređenju zaista pridonijeti bržoj i adekvatnijoj izradi i donošenju prostornih planova.Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je većinom glasova (6 glasova „ za“ i 2 glasa „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o prostornom uređenju.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznijeta u raspravi, uputiti će se predlagatelju radi izrade Konačnog prijedloga zakona.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Krešimir Bubalo, predsjednik Odbora.PREDSJEDNIK ODBORA
Krešimir Bubalo - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o gradnji, prvo čitanje, P.Z.E br. 467
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 21. sjednici održanoj 26. rujna 2013. godine, raspravio je Prijedlog zakona o gradnji, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 12. rujna 2013. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo da je općenito uzevši glavni nedostatak postojećeg Zakona o prostornom uređenju i gradnji tekst samog Zakona jer je pretežni dio teksta Zakona je zbog njegova opsega nepregledan. Naime, tim se Zakonom, uređuju dva upravna područja i provedba inspekcijskog nadzora u tim područjima pa se zbog postizanja bolje preglednosti cijeni svrsishodnim podijeliti materiju tog Zakona na tri dijela i urediti odvojeno predmetnim Zakonom, Zakonom o prostornom uređenju i Zakonom o građevinskoj inspekciji.
U raspravi članova Odbora istaknuto je pitanje hoće li stvarno u praksi novi Zakon o gradnji ubrzati postupak izdavanja akata za gradnju. Naglašeno je i pitanje početka i završetka gradnje objekata, odnosno odredbe o rokovima te stvarna financijska mogućnost naši građana da u zadanim rokovima završe započetu gradnju, istaknuto je i pitanje što je s institutom mišljenja projektanta glavnog projekta na idejni projekt kada se radi o rekonstrukciji objekta. Također je izražen i problem i obaveza energetskog certifikata, za sve objekte javne namjene što će predstavljati nove financijske obveze za jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je većinom glasova (6 glasova „ za“ i 2 glasa „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o gradnji.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznijeta u raspravi, uputiti će se predlagatelju radi izrade Konačnog prijedloga zakona.Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Krešimir Bubalo, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Krešimir Bubalo - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o građevinskoj inspekciji, prvo čitanje, P.Z. br. 468
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 21. sjednici održanoj 26. rujna 2013. godine, raspravio je Prijedlog zakona o građevinskoj inspekciji, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 12. rujna 2013. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo da se novim Zakonom o građevinskoj inspekciji uvodi novina po kojoj bi nadzor nad izgradnjom građevina za koje se ne izdaje građevinska dozvola, odnosno glavni projekt, preuzelo upravno tijelo jedinice lokalne samouprave nadležno za poslove komunalnog gospodarstva na čijem se području gradi. Također, to bi upravno tijelo provodilo nadzor nad uklanjanjem ruševina, otklanjanjem oštećenja na postojećoj građevini, provedbom zahvata u prostoru koji nije građenje, osim rudarskih radova i građevina, dovršenjem zgrade u pogledu vanjskog izgleda i uređenja građevne čestice i provedbom odluke o zabrani građenja koju predstavničko tijelo jedinice lokalne samouprave donosi na temelju posebnog zakona, uz provođenje nadzora na temelju rješenja koje se donosi na temelju propisa kojima se uređuje komunalno gospodarstvo.
U raspravi članova Odbora naglašeno je da je ovo još jedan Zakon kojim su propisane nove obveze za jedinice lokane samouprave, a da ih ne prati proces decentralizacije financijskih sredstava jedinicama lokalne samouprave. Istaknuto je pitanje stvarne mogućnosti komunalnih redara u postupku nadzora nad izgradnjom građevina, te njihovih ovlaštenja i stručnosti u provođenju postupka nadzora. Posebno je naglašen problem uklanjanja ruševnih objekata i potreba detaljnijeg pravnog uređenja postupka uklanjanja kako bi se u praksi stvarno omogućilo uklanjanje takvih objekta u što kraćem roku.Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je većinom glasova (6 glasova „ za“ i 2 glasa „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o građevinskoj inspekciji.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznijeta u raspravi, uputiti će se predlagatelju radi izrade Konačnog prijedloga zakona.Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Krešimir Bubalo, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Krešimir Bubalo - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije koji se odnosi na program prekogranične suradnje Hrvatska – Srbija u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2013. godinu, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 461
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 21. sjednici održanoj 26. rujna 2013. godine, raspravio je Prijedlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije koji se odnosi na program prekogranične suradnje Hrvatska – Srbija u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2013. godinu, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 5. rujna 2013. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Uvodno je predstavnik predlagatelja naveo da se ovim Zakonom o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije koji se odnosi na program prekogranične suradnje Hrvatska – Srbija u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2012. godinu daje mogućnost Republici Hrvatskoj korištenja financijskih sredstava u ukupnom iznosu od 1.323.532,50 kuna (176.471,00 eura).
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije koji se odnosi na program prekogranične suradnje Hrvatska – Srbija u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2013. godinu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Krešimir Bubalo, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Krešimir Bubalo - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu Zakona o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije koji se odnosi na Program prekogranične suradnje Hrvatska – Bosna i Hercegovina u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2012. godinu, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 462
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 21. sjednici održanoj 26. rujna 2013. godine, raspravio je Prijedlog Zakona o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije koji se odnosi na Program prekogranične suradnje Hrvatska – Bosna i Hercegovina u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2012. godinu, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 5. rujna 2013. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Uvodno je predstavnik predlagatelja naveo da će se Provedba programa IPA - komponenta Prekogranična suradnja za 2012. godinu odvijat će se prema tzv. decentraliziranom modelu, što podrazumijeva da institucije nadležne za upravljanje programom (upravljačka tijela i/ili provedbene agencije za određenu komponentu) raspolažu sredstvima Europske unije. Praćenje i vrednovanje programa i projekata provode se u svrhu sustavnog nadzora nad provedbom i procjene učinka dogovorenih aktivnosti i mjera, te služe kao korektivni mehanizam u slučaju neispunjavanja predviđenih rezultata ili nepoštivanja dogovorenih rokova.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije koji se odnosi na Program prekogranične suradnje Hrvatska – Bosna i Hercegovina u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2012. godinu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Krešimir Bubalo, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Krešimir Bubalo - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu Zakona o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije koji se odnosi na Program prekogranične suradnje Hrvatska – Crna Gora u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2012. godinu, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 460
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 21. sjednici održanoj 26. rujna 2013. godine, raspravio je Prijedlog Zakona o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije koji se odnosi na Program prekogranične suradnje Hrvatska – Crna Gora u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2012. godinu, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 5. rujna 2013. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Uvodno je predstavnik predlagatelja naveo da će se Provedba programa IPA - komponenta Prekogranična suradnja za 2012. godinu odvijat će se prema tzv. decentraliziranom modelu, što podrazumijeva da institucije nadležne za upravljanje programom (upravljačka tijela i/ili provedbene agencije za određenu komponentu) raspolažu sredstvima Europske unije. Praćenje i vrednovanje programa i projekata provode se u svrhu sustavnog nadzora nad provedbom i procjene učinka dogovorenih aktivnosti i mjera, te služe kao korektivni mehanizam u slučaju neispunjavanja predviđenih rezultata ili nepoštivanja dogovorenih rokova.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije koji se odnosi na Program prekogranične suradnje Hrvatska – Crna Gora u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2012. godinu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Krešimir Bubalo, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Krešimir Bubalo - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Izvješću o provedbi Plana humanitarnog razminiravanja i utrošenim financijskim sredstvima za 2012. godinu
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 21. sjednici održanoj 26. rujna 2013. godine, raspravio je Izvješće o provedbi Plana humanitarnog razminiravanja i utrošenim financijskim sredstvima za 2012. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 20. lipnja 2013. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Predstavnik predlagatelja istaknuo je da je prema podacima u Izvješću vidljivo da je Plan humanitarnog razminiravanja za 2012. godinu izvršen gotovo u cijelosti. Međutim, navodi sljedeću činjenicu da je Nacionalnim programom protuminskog djelovanja kojeg je donio Hrvatski sabor u rujnu 2009. godine planirano ukupno smanjenje minski sumnjivog prostora Republike Hrvatske u 2012. godini za 134,5 km2. Programom je utvrđeno razminiravanje površine veličine od 69,8 km2. Obzirom da su raspoloživa financijska sredstva u 2012. godini koja su iznosila 268 mil. kuna, što je 2 puta manje od sredstava utvrđenih Programom, ostvarenje dijela Programa u 2012. godini, a koji se odnosi na razminiravanje nije bilo moguće izvršiti u Programom planiranoj veličini.
U raspravi članova Odbora, naglašeno je pitanje sufinanciranja humanitarnog razminiravnja od strane Europskih fondova, te aktivnije poduzimanje radnji na iznalaženju sredstava za financiranje od strane istih. Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu jednoglasno je odlučio predložiti Hrvatskome saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Izvješće o provedbi Plana humanitarnog razminiravanja i utrošenim financijskim sredstvima za 2012. godinu.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Krešimir Bubalo, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Krešimir Bubalo
- ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije koji se odnosi na program prekogranične suradnje Hrvatska – Srbija u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2012. godinu, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 463
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 21. sjednici održanoj 26. rujna 2013. godine, raspravio je Prijedlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije koji se odnosi na program prekogranične suradnje Hrvatska – Srbija u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2012. godinu, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 5. rujna 2013. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Uvodno je predstavnik predlagatelja naveo da se ovim Zakonom potvrđuje Sporazum o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije koji se odnosi na program prekogranične suradnje Hrvatska – Srbija u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2012. godinu. Ističe da je cilj Programa je poticati prekograničnu suradnju radi postizanja raznolikosti i unaprjeđenja regionalnog gospodarstva na socijalno i okolišno održiv način, dok se u isto vrijeme unaprjeđuju dobrosusjedski prekogranični odnosi, te izgrađuje sposobnost lokalnih, regionalnih i nacionalnih institucija radi upravljanja programima Europske unije i njihove pripreme za upravljanje budućim prekograničnim programima u okviru cilja 3 kohezijske politike EU, Europska teritorijalna suradnja.
Članovi Odbora u raspravi su istaknuli potrebu da nadležne institucija ubrzaju provođenja postupaka vezanih za rješavanje prijava za programe. Također je u raspravi predsjednik Odbora naglasio da jedinice lokalne samouprave nemaju dovoljno sredstava za predfinanciranje projekata te potrebu da se u Državnom proračunu za iduću godinu osiguraju sredstva pomoći za tu namjenu jedinicama lokalne samouprave.Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije koji se odnosi na program prekogranične suradnje Hrvatska – Srbija u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2012. godinu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Krešimir Bubalo, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Krešimir Bubalo - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu Zakona o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije koji se odnosi na Program prekogranične suradnje Hrvatska – Crna Gora u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2013. godinu, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 464
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 21. sjednici održanoj 26. rujna 2013. godine, raspravio je Prijedlog Zakona o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije koji se odnosi na Program prekogranične suradnje Hrvatska – Crna Gora u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2013. godinu, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 5. rujna 2013. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Uvodno je predstavnik predlagatelja naveo da će se Provedba programa IPA - komponenta Prekogranična suradnja za 2013. godinu odvijat će se prema tzv. decentraliziranom modelu, što podrazumijeva da institucije nadležne za upravljanje programom (upravljačka tijela i/ili provedbene agencije za određenu komponentu) raspolažu sredstvima Europske unije. Praćenje i vrednovanje programa i projekata provode se u svrhu sustavnog nadzora nad provedbom i procjene učinka dogovorenih aktivnosti i mjera, te služe kao korektivni mehanizam u slučaju neispunjavanja predviđenih rezultata ili nepoštivanja dogovorenih rokova.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije koji se odnosi na Program prekogranične suradnje Hrvatska – Crna Gora u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2013. godinu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Krešimir Bubalo, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Krešimir Bubalo - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu Zakona o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije koji se odnosi na Program prekogranične suradnje Hrvatska – Bosna i Hercegovina u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2013. godinu, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 465
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 21. sjednici održanoj 26. rujna 2013. godine, raspravio je Prijedlog Zakona o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije koji se odnosi na Program prekogranične suradnje Hrvatska – Bosna i Hercegovina u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2013. godinu, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 5. rujna 2013. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Uvodno je predstavnik predlagatelja naveo da će se Provedba programa IPA - komponenta Prekogranična suradnja za 2013. godinu odvijat će se prema tzv. decentraliziranom modelu, što podrazumijeva da institucije nadležne za upravljanje programom (upravljačka tijela i/ili provedbene agencije za određenu komponentu) raspolažu sredstvima Europske unije. Praćenje i vrednovanje programa i projekata provode se u svrhu sustavnog nadzora nad provedbom i procjene učinka dogovorenih aktivnosti i mjera, te služe kao korektivni mehanizam u slučaju neispunjavanja predviđenih rezultata ili nepoštivanja dogovorenih rokova.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije koji se odnosi na Program prekogranične suradnje Hrvatska – Bosna i Hercegovina u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2013. godinu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Krešimir Bubalo, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Krešimir Bubalo - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu s rasprave o Izvješću o radu Hrvatske energetske regulatorne agencije za 2012. godinu i Izvješće o ostvarenju proračuna Hrvatske energetske regulatorne agencije za 2012. godinu
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 21. sjednici održanoj 26. rujna 2013. godine, raspravio je Izvješće o radu Hrvatske energetske regulatorne agencije za 2012. godinu i Izvješće o ostvarenju proračuna Hrvatske energetske regulatorne agencije za 2012. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Hrvatska energetska regulatorna agencija, aktom od 28. lipnja 2013. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Predstavnica predlagatelja istaknula je da su aktivnosti Hrvatske energetske regulatorne agencije tijekom 2012. godine bile usmjerene na ispunjavanje temeljnih zadaća regulatora energetskog sektora prije svega na ekonomsku regulaciju rada reguliranih energetskih subjekata i praćenje njihovog poslovanja, a u drugom dijelu godine i na pripremu novog okruženja hrvatskog energetskog sektora liberaliziranih uvjeta otvorenog tržišta energije usklađenih s tzv. 3. Paketom energetskih propisa EU. Ključan trenutak za HERA-u u protekloj godini bio je 8. studeni, dan kada su stupili na snagu novi Zakon o energiji i Zakon o regulaciji energetskih djelatnosti. Ova dva zakona su značajno izmijenili i dopunili ulogu i zadaće hrvatskog energetskog regulatora, a u skladu s Trećim paketom propisa EU kojima se razrađuje unutrašnje tržište energije u EU.
Bez rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu jednoglasno je odlučio predložiti Hrvatskome saboru sljedećiZAKLJUČAK
Prihvaća se Izvješće o radu Hrvatske energetske regulatorne agencije za 2012. godinu i Izvješće o ostvarenju proračuna Hrvatske energetske regulatorne agencije za 2012. godinu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Krešimir Bubalo, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Krešimir Bubalo - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu s rasprave o Godišnjem izvješću o radu Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave za 2012. godinu, te Izjavi o fiskalnoj odgovornosti za 2012. godinu
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 21. sjednici održanoj 26. rujna 2013. godine, raspravio je Godišnje izvješće o radu Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave za 2012. godinu, te Izjavu o fiskalnoj odgovornosti za 2012. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Državna komisija za kontrolu postupaka javne nabave, aktom od 21. lipnja 2013. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Predlagateljica istaknula da je veliki opseg posla i proširenje nadležnosti u 2012. godini obilježio poslovanje Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave. Navodi da je prisutan trend velikog broja žalbi na provedene postupke javnih nabava, ali da vrijeme koje je u prosjeku bilo potrebno za rješavanje predmeta pred Državnom komisijom u 2012. godini pokazalo tendenciju skraćivanja sukladno odredbi članka 171. stavak 3. Zakona o javnoj nabavi, kojim je propisano da će Državna komisija donijeti odluku u roku od 30 dana od dana kompletiranja dokumentacije žalbenog predmeta.Članova Odbora u raspravi su naglasili da u nekim slučajevima postoje problemi u dužini žalbenog postupka pred Državnom komisijom, te da treba činiti napore da ti postupci budu u skladu s rokovima.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu jednoglasno je odlučio predložiti Hrvatskome saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Godišnje izvješću o radu Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave za 2012. godinu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Krešimir Bubalo, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Krešimir Bubalo - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu s rasprave o Godišnjem izvješću o radu Agencije za regulaciju tržišta željezničkih usluga za 2012. godinu
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 21. sjednici održanoj 26. rujna 2013. godine, raspravio je Godišnje izvješću o radu Agencije za regulaciju tržišta željezničkih usluga za 2012. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Agencije za regulaciju tržišta željezničkih usluga aktom od 28. lipnja 2013. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Predstavnik predlagatelja istaknuo je da izvještajnu godinu karakteriziraju dva bitna elementa koji se odnose na restrukturiranje integriranog željezničkog sektora od čega je najvažnije potpuno izdvajanje upravitelja infrastrukture kao nezavisnog trgovačkog društva i poslovanje u uvjetima ekonomske krize koje se odrazilo kroz smanjenje tekućeg održavanja i investicija.
Bez rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu jednoglasno je odlučio predložiti Hrvatskome saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Godišnje izvješće o radu Agencije za regulaciju tržišta željezničkih usluga za 2012. godinu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Krešimir Bubalo, predsjednik Odbora.PREDSJEDNIK ODBORA
Krešimir Bubalo - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu s rasprave o Godišnjem izvješću o radu Hrvatske agencije za poštu i elektroničke komunikacije za 2012. godinu
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 21. sjednici održanoj 26. rujna 2013. godine, raspravio je Godišnje izvješće o radu Hrvatske agencije za poštu i elektroničke komunikacije za 2012. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Hrvatska agencija za poštu i elektroničke komunikacije aktom od 17. svibnja 2013. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Predstavnik predlagatelja istaknuo je da je Hrvatska agencija za poštu i elektroničke komunikacije u 2012. godini nastavila rad na ostvarenju regulatornih ciljeva i načela na tržištima elektroničkih komunikacija i poštanskih usluga. Posebni naglasci u radu stavljeni su na zaštitu tržišnog natjecanja, promicanje djelotvornih ulaganja i inovacija uz osiguravanje zaštite tržišnog natjecanja i poštivanja načela nediskriminacije, promicanje regulatorne predvidljivosti, sprječavanje diskriminacije u postupanju prema operatorima, osiguranje visoke razine zaštite korisnika te učinkovito upravljanje prirodnim dobrima povjerenim HAKOM-u.
U raspravi članova Odbora istaknuto je pitanje zatvaranja poštanskih ureda u malim sredinama te naglašena potreba opstanka tih ureda jer su od velikog značaja za stanovništvo u tim malim lokalnim zajednicama.Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu jednoglasno je odlučio predložiti Hrvatskome saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Godišnje izvješće o radu Hrvatske agencije za poštu i elektroničke komunikacije za 2012. godinu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Krešimir Bubalo, predsjednik Odbora.PREDSJEDNIK ODBORA
Krešimir Bubalo
20. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu s rasprave o Izvješću o obavljenoj reviziji učinkovitosti naplate prihoda u jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 20. sjednici održanoj 6. lipnja 2013. godine, raspravio je Izvješće o obavljenoj reviziji učinkovitosti naplate prihoda u jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio Državni ured za reviziju, aktom od 2. travnja 2013. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Predstavnik predlagatelja je iznio da je Državni ured za reviziju obavio 21 reviziju učinkovitosti naplate prihoda u jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave kojima je obuhvaćeno 20 županija sa svim lokalnim jedinicama na njihovom području, te Grad Zagreb. Istaknuo je da je revizijom učinkovitosti obuhvaćeni vlastiti prihodi lokalnih jedinica, provjereno je jesu li lokalne jedinice uvele, obračunale i naplatile sve vrste prihoda koje su prema propisima mogle i trebale učiniti.U raspravi članova Odbora istaknuto je da je jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave interes naplata prihoda što predstavlja značaj za daljnji gospodarski i kulturni razvitak samih jedinica i stanovnika u kojima prebivaju.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Izvješće o obavljenoj reviziji učinkovitosti naplate prihoda u jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu strategije upravljanja i raspolaganja imovinom u vlasništvu Republike Hrvatske od 2013. do 2017. godine
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 20. sjednici održanoj 6. lipnja 2013. godine, raspravio je Prijedlog strategije upravljanja i raspolaganja imovinom u vlasništvu Republike Hrvatske od 2013. do 2017. godine, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 25. travnja 2013. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Predstavnik predlagatelja istaknuo je da je cilj Strategije upravljanja i raspolaganja imovinom u vlasništvu Republike Hrvatske od 2013. do 2017. godine dugoročno osigurati učinkovito i transparentno upravljanje i raspolaganje imovinom Republike Hrvatske i naglasio je da imovina Republike Hrvatske treba biti u službi gospodarskog rasta i zaštite nacionalnih interesa.U raspravi članova Odbora izneseno je niz primjedbi i problema s kojima se susreću jedinice lokalne samouprave kada se radi o upravljanju i raspolaganju s nekretninama i imovinom koje su vlasništvu Republike Hrvatske. Posebno se ističe dugotrajnost postupaka koji se vode oko razrješenja vlasništva i suvlasništva, pitanje zemljišta iz devedesetih godina gdje se je država upisala kao vlasnik, pitanje nekretnina i imovine koje nisu u funkciji a lokalne jedinice samouprave nisu ih dobile u korištenje, pitanje nemogućnosti pokretanja investicija zbog vlasničkih problema s zemljištem, pitanje stambenih jedinica u vlasništvu Republike Hrvatske i itd.
Naglašeno je i pitanje centralizacije vlasništva i upravljanja koje je navedeno u ovoj Strategiji u korist Republike Hrvatske.
Članovi Odbora posebno ističi i smatraju da treba doći do zakonskih rješenja koji će omogućiti da lokalne jedinice samouprave postanu vlasnici nekretnina i imovine koje se nalaze na području lokalne jedinice samouprave, a omogućavaju daljnji razvoj i gospodarski napredak te jedinice lokalne samouprave. Smatraju da je potrebno žurnije razlučiti imovinu i nekretnine koje nisu od posebnog interesa za centralnu državu, te tu imovinu i nekretnine darivati jedinicama lokalne samouprave kao bi se stavila u funkciju. Posebno je istaknuto hitno rješavanje vlasništva zemljišta u korist jedinica lokalne samouprave koje je navedeno u prostornim planovima jedinica lokalne samouprave kao građevinsko i poljoprivredno zemljište.Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da d o n e s e
Strategiju upravljanja i raspolaganja imovinom u vlasništvu Republike Hrvatske od 2013. do 2017. godineZa izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu odluke o izmjenama i dopunama Strategije prostornog uređenja Republike Hrvatske
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 20. sjednici održanoj 6. lipnja 2013. godine, raspravio je Prijedlog odluke o izmjenama i dopunama Strategije prostornog uređenja Republike Hrvatske, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 25. travnja 2013. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Predstavnik predlagatelja istaknuo je da su Prijedlogom odluke o izmjenama i dopunama Strategije prostornog uređenja Republike Hrvatske predložena strateška usmjerenja razvoja djelatnosti u prostoru sa smjernicama i prioritetima za postizanje ciljeva prostornog razvoja na regionalnoj i lokalnoj razini, osobito u pogledu razvoja državne infrastrukture u djelu sustava prometne (cestovne i željezničke) i energetske infrastrukture.U raspravi Članovi Odbora su istaknuto je da predložena izmjena i dopuna Strategije prostornog uređenja Republike Hrvatske ima nedostataka kada se radi o konkretnim strateškim pravcima primjerice nije navedena trasa odvojka magistralnog plinovoda prema Đakovu i dalje prema cijeloj Baranji. Također nije vidljiva usklađenost proizvodnje obnovljenih izvora energije s magistralnim energetskim pravcima. Istaknuto je i pitanje brisanja brze ceste kod Sinja iz Strategije budući da je izgrađen autoput.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je većinom glasova ( 6 glasova „za“ i 4 glasa „suzdržana“ ) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da d o n e s eOdluku o izmjenama i dopunama Strategije prostornog uređenja Republike Hrvatske
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković
19. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama, drugo čitanje, P.Z.E. br. 241
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 19. sjednici održanoj 9. travnja 2013. godine, raspravio je Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama, drugo čitanje, P.Z.E. 241, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 28. ožujka 2013. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Predstavnica predlagatelja istaknula je da će se ovim izmjenama i dopunama Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama pridonijeti usklađenju hrvatskog zakonodavstva s pravnom stečevinom Europske unije u poglavlju 19. Socijalna politika i zapošljavanje te dodatno, kroz preraspodjelu i prekvalifikaciju postojećih dopusta, ojačati pravni položaj korisnika prava uz stvaranje većih mogućnosti za znatnije sudjelovanje očeva u brizi i odgoju djece.
Bez rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o izmjenama i dopunama Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o cestama, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 334
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 19. sjednici održanoj 9. travnja 2013. godine, raspravio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o cestama, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 28. ožujka 2013. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Predstavnik predlagatelja istaknuo je se ovim izmjenama i dopunama Zakona o cestama postiže se puna harmonizacija s pravnom stečevinom Europske unije za područje cestovne infrastrukture. Istodobno se ovim Zakonom vrši usklađivanje s odredbama Zakona o koncesijama (Narodne novine, broj 143/2012), koji je stupio na snagu 28. prosinca 2012. godine, a kojim je provedeno usklađenje sa zahtjevima mjerodavnih propisa Europske unije u području koncesija i javno-privatnog partnerstva.U raspravi članova Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu istaknuto je pitanje nastavka izgradnje cesta,visine i naplate cestarina, te pitanje koncesija.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je većinom glasova (7 glasova „za“ i 3 tri glasa „suzdržana“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o cestama
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 19. sjednici održanoj 9. travnja 2013. godine, raspravio je Prijedlog izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 21. ožujka 2013. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo da se izmjenama i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013 ukupni rashodi smanjuju za 874 milijuna kuna, odnosno sa 124,5 milijarde kuna na 123,6 milijarde kuna. Naveo je da se prihodi u 2013 . godini očekuju manji za 253,9 milijuna kuna u odnosu na planirane.
U raspravi članova Odbora istaknuto je da opet nije započela najavljena fiskalna decentralizacija što pokazuje i ovaj prijedlog izmjena i dopuna Državnog proračuna. Također je istaknuto da se u proračunskim stavcima smanjuju sredstva za gospodarske djelatnosti, poljoprivredu i investicije što zasigurno neće dovesti do gospodarskog oporavka već nastavka ukupne gospodarske krize.Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je većinom glasova (7 glasova „za“ i 3 glasa „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje
Izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu
te sljedećih odluka:
- Odluke o davanju suglasnosti na izmjene i dopune Financijskog plana Hrvatskih voda za 2013, godinu;
- Odluke o davanju suglasnosti na izmjene i dopune Financijskog plana Hrvatskih cesta za 2013. godinu;
- Odluke o davanju suglasnosti na izmjene i dopune Financijskog plana Agencije za upravljanje državnom imovinom za 2013. godinu;Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Konačnom prijedlogu zakona o izmjeni i dopuni Zakona o područjima županija, gradova i općina u Republici Hrvatskoj, drugo čitanje, P.Z. br. 276
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 19. sjednici održanoj 9. travnja 2013. godine, raspravio je Konačni prijedlog zakona o izmjeni i dopuni Zakona o područjima županija, gradova i općina u Republici Hrvatskoj, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Dragica Zgrebec, zastupnica u Hrvatskom saboru, aktom od 20. ožujka 2013. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao matično radno tijelo.
Ovim Konačnim prijedlogom zakona o izmjeni i dopuni Zakona o područjima županija, gradova i općina u Republici Hrvatskoj naselje Štefanec izdvaja se iz Općine Mala Subotica i pripaja Gradu Čakovcu. Uz navedeni Prijedlog zakona dostavljena su i mišljenja građana u obliku potpisa, očitovanje skupštine Međimurske županije, Gradskog vijeća Grada Čakovca i zaključak Općinskog vijeća Općine Mala Subotica.
Bez provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o izmjeni i dopuni Zakona o područjima županija, gradova i općina u Republici Hrvatskoj
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o obnovi, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 327
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 19. sjednici održanoj 9. travnja 2013. godine, raspravio je Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o obnovi, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 21. ožujka 2013. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Predstavnik predlagatelja istaknuo je se ovim izmjenama Zakon o obnovi usklađuje sa Zakonom o ustrojstvu i djelokrugu ministarstava i drugih središnjih tijela državne uprave. Naveo je da izmjene imaju za cilj poduzimanje adekvatnih mjera i aktivnosti za održivi povratak u prijeratna prebivališta, kao i trajno stambeno zbrinjavanje korisnika obnove.
Bez provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je većinom glasova (7 glasova „za“, 2 glasa „protiv“ i 1 glas „suzdržan“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o izmjenama Zakona o obnovi
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o područjima posebne državne skrbi, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje P.Z. br. 325
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 19. sjednici održanoj 9. travnja 2013. godine, raspravio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o područjima posebne državne skrbi, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 21. ožujka 2013. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo da se ovim izmjenama i dopunama Zakona ovlasti zbrinjavanja prognanika i izbjeglica prenose u nadležnost Državnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje. Navodi da se želi postići racionalnije korištenje sredstava državnog proračuna Republike Hrvatske i imovine u državnom vlasništvu, učinkovitije planiranje i kontrola uvjeta korištenja stambenog fonda u državnom vlasništvu, naplata najamnine, održavanje stambenog fonda, kontrola provedbe mjera stambenog zbrinjavanja za sve kategorije korisnika i utvrđivanja statusnih prava izbjeglica, prognanika i povratnika.
U raspravi članova Odbora navedena je potreba analize i revizije naselja koji prema zakonskim propisima spadaju u brdsko-planinska područja i područja od posebne državne skrbi. Smatraju da je potrebno donijeti novi Zakon o područjima posebne državne skrbi i novi Zakon o brdsko-planinskim područjima, koji bi sveobuhvatnije propisali koja to naselja trebaju pripadati tim područjima, budući da su postojeći već niz godina u primjeni, te njihova primjena ne ispunjava zadane potrebe u sadašnjem vremenu.
Članovi Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora jednoglasno su donijeli sljedeći
ZAKLJUČAK
Predlaže se Vladi Republike Hrvatske da predloži i uputi u saborsku proceduru novi Zakon o područjima posebne državne skrbi i novi Zakon o brdsko-planinskim područjima.
U raspravi su iznesena različita mišljenja o stajalištu člana Odbora koji smatra da je potrebno iz postojećeg Zakon o područjima posebne državne skrbi izbrisati odredbu koja propisuje zabranu prodaje izgrađenih kuća u periodu od 10 godina, te odredbu koja propisuje plaćanje viška stambene površine po cijeni koja je utvrđene u visini etalonske cijene građenja utvrđene u Zakonu o društveno poticajnoj stanogradnji.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je većinom glasova (7 glasova “za“ i 3 glasa „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o područjima posebne državne skrbi
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osiguranju potraživanja radnika u slučaju stečaja poslodavca, prvo čitanje P.Z. br. 293
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 19. sjednici održanoj 9. travnja 2013. godine, raspravio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osiguranju potraživanja radnika u slučaju stečaja poslodavca, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 21. veljače 2013. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo da se ovim Prijedlogom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osiguranju potraživanja radnika u slučaju stečaja poslodavca omogućava mogućnost izravne uplate osiguranog potraživanja na račun radnika kada je odlučeno da se otvoreni stečajni postupak neće provoditi. Također je naglašeno da je ovaj Prijedlog zakona usklađen s pravnom regulativom Europske unije u području zaštite radnika.
U raspravi članova Odbora istaknuto je pitanje dali se ovim izmjenama i dopuna Zakona stvarno omogućava ostvarivanje svih prava radnika u stečajnom postupku budući da je usklađen s pravnom stečevinom Europske unije. Također je istaknuto pitanje minimalne plaće i njezina visina koju će ostvariti naši radnici u stečajnom postupku.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je većinom glasova (7 glasova „za“ i 3 glasa „suzdržana“) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osiguranju potraživanja radnika u slučaju stečaja poslodavca.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznijeta u raspravi, uputiti će se predlagatelju radi izrade Konačnog prijedloga zakona.Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o porezu na dodanu vrijednost, prvo čitanje P.Z. br. 312
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 19. sjednici održanoj 9. travnja 2013. godine, raspravio je Prijedlog zakona o porezu na dodanu vrijednost, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 7. ožujka 2013. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo da će se Prijedlogom zakona o porezu na dodanu vrijednost izvršiti usklađivanje s odredbama Direktive 2006/112/EZ i ostalim Direktivama vezanim uz oporezivanje porezom na dodanu vrijednost, a osobito sa odredbama o oporezivanju isporuka dobara i usluga na Zajedničkom tržištu Europske unije.
U raspravi članova Odbora istaknuto je pitanje predsjednika Odbora postoje li naznake decentralizacije prihoda od poreza na dodanu vrijednost u korist jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, budući da su jedinicama lokalne samouprave prihodi znatno smanjeni dosadašnjom poreznom reformom. Također je istaknuto pitanje imala li Ministarstvo financija podatke koliko je novca izneseno van države i koliko je otvoreno offshore tvrtaka u svjetskim poreznim oazama hrvatskih državljana.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je većinom glasova (7 glasova „za“, 1 glas „protiv“ i 2 glasa „suzdržana“) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedećiZAKLJUČAK
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o porezu na dodanu vrijednost.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznijeta u raspravi, uputiti će se predlagatelju radi izrade Konačnog prijedloga zakona.Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o dopuni Zakona o područjima posebne državne skrbi, prvo čitanje, P. Z. br. 296
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 19. sjednici održanoj 9. travnja 2013. godine, raspravio je Prijedlog zakona o dopuni Zakona o područjima posebne državne skrbi, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio zastupnik Mladen Novak, aktom od 22. veljače 2013. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo. Odbor je raspolagao s mišljenjem Vlade Republike Hrvatske kojim se predlaže da se ovaj prijedlog Zakona ne prihvati.
Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo da se ovom dopunom Zakona o područjima posebne državne skrbi predlaže se područjima druge skupine, dakle onima koji su pretrpjeli posljedice agresije na Republiku Hrvatsku, pridružiti i naselje Komarevo koje je sastavni dio grada Siska.U raspravi članova Odbora navedena je potreba analize i revizije naselja koji prema zakonskim propisima spadaju u brdsko-planinskim područja i područja od posebne državne skrbi. Smatraju da je potrebno donijeti novi Zakon o područjima posebne državne skrbi i novi Zakon o brdsko-planinskim područjima, koji bi sveobuhvatnije propisali koja to naselja trebaju pripadati tim područjima, budući da su postojeći već niz godina u primjeni, te njihova primjena ne ispunjava zadane potrebe u sadašnjem vremenu.
Članovi Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora jednoglasno su donijeli sljedeći
ZAKLJUČAK
Predlaže se Vladi Republike Hrvatske da predloži i uputi u saborsku proceduru novi Zakon o područjima posebne državne skrbi i novi Zakon o brdsko-planinskim područjima.
Nakon provedene rasprave 3 člana Odbora glasovalo je „za“ predloženi Prijedlog zakona o dopuni Zakona o područjima posebne državne skrbi dok je „protiv“ glasovalo 7 članova Odbora, stoga je Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora odlučio većinom glasova predložiti Hrvatskome saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
1. Ne prihvaća se Prijedlog zakona o dopuni Zakona o područjima posebne državne skrbi.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznijeta u raspravi, uputiti će se predlagatelju radi izrade Konačnog prijedloga zakona.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Konačnom prijedlogu zakona o izmjeni Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu, drugo čitanje, P. Z. br. 330
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 19. sjednici održanoj 9. travnja 2013. godine, raspravio je Konačni prijedlog zakona o izmjeni Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu, (P.Z. br. 330) - drugo čitanje, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 21. ožujka 2013. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Odbor je proveo objedinjenu raspravu o predmetnom aktu i Prijedlogu izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu.Predstavnik predlagatelja istaknuo je da se ovim izmjenama Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu mijenja iznos do kojeg se Vlada Republike Hrvatske može zaduživati na inozemnom i domaćem tržištu novca i kapitala, te visina otplate glavnice duga.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je većinom glasova ( 7 glasova „za“ i 3 „glasa“ protiv ) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da d o n e s e
Zakon o izmjenama Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković
17. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Konačnom prijedlogu zakona o izmjeni i dopuni Zakona o područjima županija, gradova i općina u Republici Hrvatskoj, drugo čitanje, P.Z. br. 242
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 17. sjednici održanoj 19. veljače 2013. godine, raspravio je Konačni prijedlog zakona o izmjeni i dopuni Zakona o područjima županija, gradova i općina u Republici Hrvatskoj, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio Mario Habek, zastupnik u Hrvatskom saboru, aktom od 13. veljače 2013. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao matično radno tijelo.
Ovim Konačnim prijedlogom zakona naselje Poljanec izdvaja se iz Općine Martinec i pripaja gradu Ludbregu. Uz navedeni Konačni prijedlog zakona priloženi su potpisi potpore mještana Poljanec za izdvajanje naselja Poljanec iz Općine Martijanec, očitovanje Općinskog Vijeća Općine Martinec za promjenu područne pripadnosti naselja Poljanec, očitovanje Županijske skupštine, te zaključak Gradskog vijeća Grada Ludbrega.
Bez rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu jednoglasno je odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese
Zakon o izmjeni i dopuni Zakona o područjima županija, gradova i općina u Republici Hrvatskoj
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković
16. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o izmjeni i dopuni Zakona o područjima županija, gradova i općina u Republici Hrvatskoj, prvo čitanje P.Z. br. 276
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 16. sjednici održanoj 13. veljače 2013. godine, raspravio je Prijedlog zakona o izmjeni i dopuni Zakona o područjima županija, gradova i općina u Republici Hrvatskoj, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Dragica Zgrebec, zastupnica u Hrvatskom saboru, aktom od 5. veljače 2013. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao matično radno tijelo.
Ovim Prijedlogom zakona o izmjeni i dopuni Zakona o područjima županija, gradova i općina u Republici Hrvatskoj naselje Štefanec izdvaja se iz Općine Mala Subotica i pripaja Gradu Čakovcu. Uz navedeni Prijedlog zakona dostavljena su i mišljenja građana u obliku potpisa, očitovanje skupštine Međimurske županije, Gradskog vijeća Grada Čakovca i zaključak Općinskog vijeća Općine Mala Subotica.
Bez rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu jednoglasno je odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese sljedeći
ZAKLJUČAK
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjeni i dopuni Zakona o područjima županija, gradova i općina u Republici Hrvatskoj.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznijeta u raspravi, uputiti će se predlagatelju radi izrade Konačnog prijedloga zakona.Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković
15. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu rasprave o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopuni Zakona o kulturnim vijećima, prvo čitanje, P. Z. br. 210
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 15. sjednici održanoj 31. siječnja 2013. godine, raspravio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopuni Zakona o kulturnim vijećima, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 29. studenoga 2012. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo da će ovim Prijedlogom zakona definirati područja djelovanja kulturnih vijeća u skladu s razvojem suvremene umjetnosti, kulture i kreativne industrije, pri čemu će se uvesti i nova vijeća koja mogu značajno pridonijeti razvoju određenih umjetničkih područja i financiranju međunarodnih projekata.U raspravi članova Odbora podržano je da jedinice lokalne samouprave iznad 20 tisuća stanovnika imaju obvezu osnivanja kulturnih vijeća ali je istaknuto da treba omogućiti da sve jedinice lokalne samouprave mogu osnivati kulturna vijeća.
Također, je istaknuto da je kratak rok za osnivanje kulturnih vijeća, budući da nam predstoje lokalni izbori i predloženo je da taj rok bude 1. siječnja 2014. godine.Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese sljedeći
ZAKLJUČAK
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopuni Zakona o kulturnim vijećima.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznijeta u raspravi, uputiti će se predlagatelju radi izrade Konačnog prijedloga zakona.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković
14. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o dopuni Zakona o brdsko-planinskim područjima, prvo čitanje P.Z. br. 197
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 14. sjednici održanoj 23. siječnja 2013. godine, raspravio je Prijedlog zakona o dopuni Zakona o brdsko-planinskim područjima, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu, aktom od 15. studenoga 2012. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Odbor je raspolagao s mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na predmetni Prijedlog zakona, kojim se predlaže Hrvatskom saboru da ne prihvati Prijedlog zakona o dopuni Zakona o brdsko-planinskim područjima.Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo da se ovom dopunom Zakona o brdsko-planinskim područjima Grad Novi Vinodolski uvrštava u brdsko-planinska područja, te da navedeni Prijedlog zakona ispunjava potrebnu pravnu formu za uvrštenje u brdsko-planinska područja.
U raspravi članova Odbora, predsjednik Odbora je istaknuo da je protiv mišljenja Vlade Republike Hrvatske kojim se ne prihvaća navedeni Prijedlog zakona. Smatra da Novi Vinodolski ispunjava sve potrebne pravne i druge kriterije da bude uvršten u brdsko-planinska područja. U daljnjoj raspravi iznesena su oprečna stajališta članova Odbora o ispunjenim kriterijima i potrebi uvrštavanja Novog Vinodolskog u brdsko-planinska područja.
Nakon provedene rasprave „za“ predloženi Prijedlog zakona o dopuni Zakona o brdsko-planinskim područjima glasovalo je 3 člana Odbora dok je „protiv“ glasovalo 5 članova Odbora, stoga je Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora odlučio većinom glasova predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći
ZAKLJUČAK
1. Ne prihvaća se Prijedlog zakona o dopuni Zakona o brdsko-planinskim područjima.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznijeta u raspravi, uputiti će se predlagatelju radi izrade Konačnog prijedloga zakona.Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o tržištu električne energije, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje P.Z.E. br. 237
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 14. sjednici održanoj 23. siječnja 2013. godine, raspravio je Prijedlog zakona o tržištu električne energije, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 12. prosinca 2012. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo da će se donošenjem Zakona o tržištu električne energije stvoriti uvjeti za sigurnu i kvalitetnu opskrbu električnom energijom, razvoj tržišta, konkurentnost cijena, zaštitu kupaca, učinkovitu proizvodnju i korištenje električne energije, održiv razvoj u sektoru električne energije, te smanjiti negativni utjecaji na okoliš.
U raspravi članova Odbora istaknuto je pitanje da li ovaj zakon znači liberalizacija tržišta električne energije i kako će utjecati na cijenu električne energije, odnosno hoće li donijeti nižu cijenu energije za naše građane. Izražena je bojazan da će i dalje cijena električne energije biti visoka i da ovaj zakon neće pridonijeti snižavanju cijene energije.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je većinom glasova ( 5 glasova „za“ i 3 glasa „suzdržana“ ) odlučio predložiti Hrvatskom saboru da doneseZakon o tržištu električne energije
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Prekršajnog zakona, prvo čitanje P.Z.E. br. 226
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 14. sjednici održanoj 23. siječnja 2013. godine, raspravio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Prekršajnog zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 6. prosinca 2012. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo da se ovim izmjenama i dopunama Prekršajnog zakona otklanjaju uočene poteškoće u primjeni Zakona u praksi, smanjiti broj predmeta koji dolazi pred sud, povećati stupanj naplate izrečenih novčanih kazni, ojačati generalna prevencija u odvraćanju od činjenja prekršaja, povećati društvena disciplina, te ubrzati i pojednostaviti prekršajni postupak.
Bez rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je većinom glasova ( 5 glasova „za" i 2 glasa „suzdržana“ ) odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese sljedeći
ZAKLJUČAK
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Prekršajnog zakona.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznijeta u raspravi, uputiti će se predlagatelju radi izrade Konačnog prijedloga zakona.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o poljoprivrednom zemljištu, prvo čitanje P.Z.E. br. 251
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 14. sjednici održanoj 23. siječnja 2013. godine, raspravio je Prijedlog zakona o poljoprivrednom zemljištu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 17. siječnja 2013. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo da ovim Prijedlogom zakona sve poslove raspolaganja državnim poljoprivrednim zemljištem umjesto jedinica lokalne samouprave preuzima Agencija za poljoprivredno zemljište. Istaknuo je da se dosadašnji oblici raspolaganja poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu države koji se odnose na prodaju i dugogodišnji zakup poljoprivrednog zemljišta i ribnjaka ukidaju te propisuje raspolaganje putem zakupa na 50 godina. Također se propisuje privremeno raspolaganje poljoprivrednim zemljištem te mogućnost davanja poljoprivrednog zemljišta na korištenje bez javnog poziva.
U raspravi članova Odbora, predsjednik Odbora je iznio osnovno stajalište da ovaj Prijedlog zakona predstavlja potpunu centralizaciju u odlučivanja o poljoprivrednom zemljištu, odnosno jedinice lokalne samouprave gube svako pravo i mogućnost da odlučuju o poljoprivrednom zemljištu na svom području. Istaknuta su i pitanja što je s provedenim natječajima prema starom zakonu, što je sa donesenim odlukama predstavničkih tijela jedinica lokalne samouprave, zašto nema odgovora nadležnog ministarstva na dosadašnje provedene postupke natječaja i dodjele, odnosno zahtjeve i odluke, što je s onima koji sada raspolažu sa zemljom i obrađuju je, a nemaju potrebnu dokumentaciju, što s jednogodišnjim ugovorima, te što je s proširenjem građevinskog zemljišta. Izneseno je i stajalište da ovaj Zakon pogoduje velikim poljoprivrednim proizvođačima kad se radi o uvjetima natječaja za zakup poljoprivredne zemlje, te da će mala obiteljska gospodarstva teško doći do zemlje.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je većinom glasova ( 6 glasova „za“, 1 glas „protiv“ i 1 glas „suzdržan“) odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese sljedeći
ZAKLJUČAK
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o poljoprivrednom zemljištu.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznijeta u raspravi, uputiti će se predlagatelju radi izrade Konačnog prijedloga zakona.Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković
- ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o rudarstvu, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje P.Z.E. br. 249
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 14. sjednici održanoj 23. siječnja 2013. godine, raspravio je Prijedlog zakona o rudarstvu, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 10. siječnja 2013. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo da se ovim Zakonom o rudarstvu uređuje gospodarenje mineralnim sirovinama, planiranje rudarske gospodarske djelatnosti, istraživanje i utvrđivanje rezervi mineralnih sirovina, izrada i provjera rudarskih projekata, eksploatacija mineralnih sirovina, građenje i uporaba rudarskih objekata, naknada za izvođenje rudarskih radova, naknada štete, sanacija otkopanih prostora, upravni i inspekcijski nadzor i itd.
U raspravi članova Odbora istaknuto je pitanje izrade rudarsko-geološke studije koja je ovim Zakonom propisana kao obveza jedinica područne (regionalne) samouprave, što predstavlja dodani financijski trošak za te jedinice, a da nije provedena stvarna financijska decentralizacija. Također, je istaknuto da Zakon ne sadrži rok u kojemu Vlada RepublikeHrvatske treba predložiti Hrvatskom saboru Strategiju gospodarenja mineralnim sirovinama na donošenje.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je većinom glasova ( 5 glasova „za“, 1 glas „protiv“ i 2 glasa „suzdržana“ ) odlučio predložiti Hrvatskom saboru da doneseZakon o rudarstvu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zemljišnim knjigama, prvo čitanje P.Z.E. br. 239
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 14. sjednici održanoj 23. siječnja 2013. godine, raspravio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zemljišnim knjigama, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 12. prosinca 2012. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo da se ovim izmjenama i dopunama Zakona nastavlja i unapređuje uspostava moderne i ažurirane evidencije o pravom stanju nekretnina, usklađenim sa katastarskom evidencijom, odnosno stvara se jedinstven sustav registra nekretnina koji će objediniti podatke iz zemljišnih knjiga i katastra.
U raspravi članova Odbora istaknuta je potreba nastavka unapređenja sustava zemljišnih knjiga evidencije stanja nekretnina i povezivanja s katastarskom evidencijom u jedinstvenu bazu podatka.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese sljedeći
ZAKLJUČAK
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zemljišnim knjigama.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznijeta u raspravi, uputiti će se predlagatelju radi izrade Konačnog prijedloga zakona.Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o izmjeni i dopuni Zakona o područjima županija, gradova i općina u Republici Hrvatskoj, prvo čitanje P.Z. br. 242
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 14. sjednici održanoj 23. siječnja 2013. godine, raspravio je Prijedlog zakona o izmjeni i dopuni Zakona o područjima županija, gradova i općina u Republici Hrvatskoj, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio Mario Habek, zastupnik u Hrvatskom saboru, aktom od 27. prosinca 2012. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao matično radno tijelo.
Predlagatelj nije bio prisutan na sjednici Odbora, već se je ispričao i predložio da se rasprava o Prijedlogu zakona o izmjeni i dopuni Zakona o područjima županija, gradova i općina u Republici Hrvatskoj održi bez nazočnosti predlagatelja.
Predsjednik Odbora je istaknuo da se navedenim Prijedlogom zakona naselje Poljanec izdvaja iz Općine Martinec i pripaja gradu Ludbregu. Predsjednik Odbora je naveo da je pravna forma ispunjena jer su uz navedeni Prijedlog zakona priloženi potpisi potpore mještana Poljanec za izdvajanje naselja Poljanec iz Općine Martijanec, očitovanje Općinskog Vijeća Općine Martinec za promjenu područne pripadnosti naselja Poljanec, očitovanje Županijske skupštine, te zaključak Gradskog vijeća Grada Ludbrega.
U raspravi su iznesena suprotna stajališta članova Odbora o ispunjenoj formi i potrebi prihvaćanja Prijedlogu zakona o izmjeni i dopuni Zakona o područjima županija, gradova i općina u Republici Hrvatskoj.
Članovi Odbora su se suglasili da se uputi prijedlog nadležnom ministarstvu da predloži promjene odredbi Zakona o područjima županija, gradova i općina u Republici Hrvatskoj kojima se propisuje promjena područne pripadnosti naselja, odnosno izdvajanja naselja na način da se propiše obveza raspisivanja referenduma o izdvajanju, odnosno pripajanju jedinici lokalne samouprave.
Odbor nije raspolagao s mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na predloženi Prijedlog zakona budući da nije pristiglo u Odbor. Obzirom da Odbor ne raspolaže s navedenim mišljenjem, predsjednik Odbora je iznio prijedlog da se ne provede glasovanje o Prijedlogu zakona o izmjeni i dopuni Zakona o područjima županija, gradova i općina u Republici Hrvatskoj. Navedeni prijedlog nije prihvaćen budući da glasovanjem nije dobio potrebnu većinu glasova.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu nije utvrdio stajalište o Prijedlog zakona o izmjeni i dopuni Zakona o područjima županija, gradova i općina u Republici Hrvatskoj, budući da su glasovi bili podijeljeni 4 glasa su bila „za“ Prijedloga zakona, 2 glasa „protiv“ i 2 glasa „suzdržana“.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković
13. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Konačnom prijedlogu zakona o prebivalištu, drugo čitanje, P.Z. br. 143
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 13. sjednici održanoj 11. prosinca 2012. godine, raspravio je Konačni prijedlog zakona o prebivalištu, drugo čitanje, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 6. prosinca 2012. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo da Konačni prijedlogom zakona o prebivalištu u odnosu na Prijedlog zakona sadrži izvjesne razlike koje su posljedica uvažavanja stajališta iznesenih tijekom rasprave u prvom čitanju. Izmijenjen je naziv zakona odnosno umjesto pojma boravište koristi se pojam prebivalište, precizirana je odredba o privremenom boravku izvan Republike Hrvatske, djelomično izmijenjene odredbe o utvrđivanju prebivališta beskućnika, o pokretanju upravnog spora, prijave prebivališta i potrebnih uvjeta, te odredbe o odjavi prebivališta.U raspravi članova Odbora istaknuto je da je potrebno propisati i sankciju za vlasnika nekretnine koji dade izjavu o prijavi prebivališta druge osobe ukoliko ne podnese zahtjev za odjavu te osobe kada više ta osoba ne prebiva u njegovoj nekretnini.
Predsjednik Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu istaknuo izdvojeno mišljenje kojim ističe da ovaj Konačni prijedlog zakona o prebivalištu treba sadržavati i odredbe o brisanja iz evidencije prebivališta i boravišta i osoba koje su obuhvaćene programom obnove i stambenog zbrinjavanja a ne prebivaju na području Republike Hrvatske.Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je o većinom glasova (5 glasova „za“ i 2 glasa „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese
Zakon o prebivalištu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Konačnom prijedlogu zakona o registru birača, drugo čitanje, P.Z. br. 171
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 13. sjednici održanoj 11. prosinca 2012. godine, raspravio je Konačni prijedlog zakona o registru birača, drugo čitanje, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 6. prosinca 2012. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo da Konačni prijedlogom zakona o registru birača u odnosu na Prijedlog zakona sadrži manje izmjene koje se odnose na usklađivanje termina s terminologijom u Konačnom prijedlogu zakona o prebivalištu, vezano za poslovno nesposobne osobe i njihovo biračko pravo, postupak vođenja registra birača, pravo podnošenja tužbe i ostvarivanje biračkog prava nakon što se upiše u registar birača.Bez rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je većinom glasova (5 glasova „za „ i 2 glasa „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese
Zakon o registru birača
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Konačnom prijedlogu zakona o lokalnim izborima, drugo čitanje, P.Z. br. 185
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 13. sjednici održanoj 11. prosinca 2012. godine, raspravio je Konačni prijedlog zakona o lokalnim izborima, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 6. prosinca 2012. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo da ovaj Konačni Prijedlogom zakona o lokalnim izborima u odnosu na Prijedlog zakona sadrži, razlike koje se tehničke prirode i predstavljaju poboljšanje i doratu teksta zakona. Poboljšanje su odredbe o izboru pripadnika nacionalnih manjina, odredbe o kandidiranju, redosljedu unosa kandidacijskih lista na zbirnu listu, prihvaćanju kandidatura na više kandidacijskih lista, produljenje rokova imenovanja biračkih odbora, zaštita serijskog broja listića, način glasovanja osoba s invaliditetom, način dostave zahtjeva za mirovanje vijećničkog mandata, konstituiranju predstavničkog tijela i itd.
Bez rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je većinom glasova (5 glasova „za“ i 2 glasa „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskom saboru da doneseZakon o lokalnim izborima
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, drugo čitanje, P.Z. br. 184
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 13. sjednici održanoj 11. prosinca 2012. godine, raspravio je Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, drugo čitanje koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 6. prosinca 2012. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao matično radno tijelo.Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo da ovaj Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi sadrži određene razlike u odnosu na Prijedlog zakona. Značajnija izmjena se odnosi na vraćanje odredbi o postupku raspisivanja referenduma o razrješenju općinskog načelnika, gradonačelnika i župana. Dodana je i odredba o obvezi čelnika izvršne vlasti da odluke o imenovanju i razrješenju predstavnika jedinice u tijelima javnih ustanova, trgovačkih društava i drugih pravnih osoba dostave predstavničkom tijelu u roku osam dana od imenovanja. Brisana je odredba koja se je odnosila na imenovanje pročelnika u upravnim tijelima jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, te su izvršene preformulacije u nekim drugim člancima Konačnog prijedloga zakona.
U raspravi članova Odbora, a posebno od predsjednika Odbora istaknuta je osnovna primjedba na Konačni prijedlog zakona, koja se odnosi na odredbe kojima se propisuje istovremeno raspuštanje predstavničkog tijela i razrješenje općinskog načelnika, gradonačelnika, odnosno župana i njihovih zamjenika ukoliko se u zadanom roku ne donese proračun, jer će navedene odredbe prouzročiti krizu vlasti, odnosno česta raspuštanja i nove izbore u jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je većinom glasova (5 glasova „za“ i 2 glasa „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskom saboru da doneseZakon o izmjenama i dopunama Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković
12. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu i Projekcije za 2014. i 2015. godinu
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 2. sjednici održanoj 26. studenoga 2012. godine, raspravio je Prijedlog Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu i Projekcije za 2014. i 2015. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 19. studenoga 2012. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Odbor je proveo objedinjenu raspravu o Prijedlog Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu i Projekcije za 2014. i 2015. godinu i o Konačnom prijedlogu zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu.
Ukupni proračunski prihodi za 2013. godinu planirani su u iznosu od 113,7 milijardi kuna, od toga prihodi poslovanja iznose 113,4 milijarde kuna, dok prihodi od prodaje nefinancijske imovine iznose 289,8 milijuna kuna. Ukupni rashodi državnog proračunu za 2013. godinu planirani su u iznosu 124,5 milijardi kuna, za 2014. iznose 128,4 milijarde kuna, a za 2015. godinu 133,5 milijardi kuna.Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora zaprimio amandman Udruge Gradova kojim se traži da se na poziciji „A 538027 prijenos sredstava za zaposlene u JLP (R)S temeljem Zakona o prostornom uređenju i gradnji“ osiguraju sredstva u iznosu 45 milijuna kuna umjesto predviđenih 12 milijuna kuna.
Predstavnik predlagatelja najavio je da će Ministarstvo financija predložiti Vladi Republike Hrvatske da uputi amandman kojim će se osigurati potrebnih dodatnih 36 milijuna kuna financijskih sredstva za zaposlene u JLP(R)S temeljem Zakona o prostornom uređenju i gradnji.Članovi Odbora su jednoglasno podržali da Vlada Republike Hrvatske podnese amandman na Prijedlog Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu kojim će se osigurati ukupni iznos od 45 milijuna kuna za zaposlene u jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave koji rade na poslovima izdavanja akata vezanih uz gradnju.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokanu i područnu (regionalnu) samoupravu je većinom glasova (8 glasova „za“ i 4 glasa „protiv“) odlučio Hrvatskom saboru predložiti donošenje
DRŽAVNOG PRORAČUNA REPUBLIKE HRVATSKE ZA 2013. GODINU I PROJEKCIJE ZA 2014. I 2015. GODINU
te sljedećih odluka:
- Odluke o davanju suglasnosti na Financijski plan Hrvatskih voda za 2013. godinu i projekcije za 2014. i 2015. godinu;
- Odluke o davanju suglasnosti na Financijski plan Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost za 2013. godinu i projekcije za 2014. i 2015. godinu.
- Odluke o davanju suglasnosti na Financijski plan Hrvatskih cesta za 2013. godinu i projekcije za 2014. i 2015. godinu;
- Odluke o davanju suglasnosti na Financijski plan Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka za 2013. godinu i projekcije za 2014. i 2015. godinu;
- Odluke o davanju suglasnosti na Financijski plan Agencije za upravljanje državnom imovinom za 2013. godinu i projekcije za 2014. i 2015. godinu;Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Konačnom prijedlogu zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu, drugo čitanje, P.Z. br. 202
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 12. sjednici održanoj 26. studenoga 2012. godine, raspravio je Konačni prijedlog zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu, (P.Z. br. 202) - drugo čitanje, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 19. studenoga 2012. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Odbor je proveo objedinjenu raspravu o predmetnom aktu i Prijedlogu Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu i Projekcije za 2014. i 2015. godinu.Ovim Zakonom uređuje izvršavanje Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu, opseg zaduživanja i jamstava države, upravljanje javnim dugom te financijskom i nefinancijskom imovinom, korištenje namjenskih prihoda i primitaka, korištenje vlastitih prihoda, prava i obveze korisnika proračunskih sredstava, pojedine ovlasti Vlade Republike Hrvatske, predsjednika Vlade, Ministarstva financija i ministra financija u izvršavanju Proračuna, kazne za neispunjavanje obveza te druga pitanja u izvršavanju Proračuna.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je većinom glasova (8 glasova „za“ i 4 glasa „ protiv“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković
11. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, prvo čitanje, P. Z. br. 184
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 11. sjednici održanoj 14. studenoga 2012. godine, raspravio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 17. listopada 2012. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao matično radno tijelo.
Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo da se ovim Prijedlogom zakona drugačije propisuju razlozi za raspuštanje predstavničkog tijela, uvođenje instituta istovremenog raspuštanja predstavničkog tijela i izvršnog tijela, razrješenje općinskog načelnika, gradonačelnika i župana, te niz drugih izmjena i dopuna koje imaju za cilj veću učinkovitost u obavljanu poslova tih dvaju tijela, te jasnije utvrđivanje njihovih prava, obveza i odgovornosti.
U raspravi članova Odbora izneseno je suglasje da u ovom Prijedlogu zakona ima odredbi koje je potrebno do drugog čitanje u potpunosti promijeniti i odredbi koje je potrebno značajno doraditi. Predsjednik Odbora naglasio je da su to odredbe kojima se propisuje istovremeno raspuštanje predstavničkog tijela i razrješenje općinskog načelnika, gradonačelnika, odnosno župana i njihovih zamjenika ukoliko se u zadanom roku ne donese proračun, jer će navedene odredbe prouzročiti krizu vlasti, odnosno česta raspuštanja i nove izbore u jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave. Smatra da je potrebno vratiti i izbrisane odredbe o referendumu kojim predstavničko tijelo ili dio birača može zatražiti smjenu izabranih čelnika, te navedenu odredbu definirati je na način da će omogućiti njena primjena u praksi, što do sada nije bio slučaj.
Istaknute su i dvojbe oko odredbi kojima se propisuje da neovisno kakvoj se jedinici lokalne samouprave radi, da općinski načelnik, gradonačelnik, župan i njihovi zamjenici mogu odlučiti hoće li dužnost na koju su izabrani obavljati profesionalno ili volonterski, te dvojbe oko odredbi smjene i imenovanja pročelnika prilikom svake promjene čelnika izvršne vlasti u jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave. Navedeno je dobrim što se ovim Prijedlogom zakona daju ovlasti čelnicima izvršne vlasti da mogu imenovati i razrješavati predstavnike jedinice, odnosno područne (regionalne) samouprave u tijelima javnih ustanova, trgovačkih društava i drugih pravnih osoba.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je većinom glasova (5 glasova „za“ i 4 glasa „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese sljedećiZAKLJUČAK
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznijeta u raspravi, uputiti će se predlagatelju radi izrade Konačnog prijedloga zakona.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o lokalnim izborima, prvo čitanje, P. Z. br. 185
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 11. sjednici održanoj 14. studenoga 2012. godine, raspravio je Prijedlog zakona o lokalnim izborima, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 17. listopada 2012. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo da će se ovim Prijedlogom zakona izborni proces cjelovito i na jedinstven način urediti za sve lokalne izbore, uskladiti predmetni zakon s drugim zakonima, razraditi pitanja vezana uz nespojivost istovremenog obnašanja dužnosti, početak obnašanja mandata i stupanja na dužnosti, mirovanje mandata, sastav tijela za provedbu izbora, te druga pitanja koja su u praksi pokazala kao nezadovoljavajuća.U raspravi članova Odbora istaknuto je da ovaj Prijedlog zakona o lokalnim izborima ima značajan broj odredbi koje je potrebno do drugog čitanja izmijeniti i doraditi. Posebno je naglašeno stajalište da je potrebno drugačije definirati odredbe koje se odnose na kandidacijske liste i kandidate koje predlažu birači, odnosno termin kandidature grupe birača. Smatraju da je potrebno vratiti termin nezavisni kandidat i nezavisna lista, kako bi naši građani precizno imenom i prezimenom znali kojeg čelnika izvršne vlasti biraju neposrednim izborom.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je većinom glasova (5 glasova „za“, 3 glasa „protiv“ i 1 jedan glas „suzdržan“) odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese sljedeći
ZAKLJUČAK1. Prihvaća se Prijedlog zakona o lokalnim izborima.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznijeta u raspravi, uputiti će se predlagatelju radi izrade Konačnog prijedloga zakona.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Interpelaciji o radu Vlade Republike Hrvatske u vezi s ulogom Vlade Republike Hrvatske na osiguranju uvjeta za ravnomjeran regionalni razvoj na temelju korištenja fondova Europske unije
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 11. sjednici održanoj 14. studenoga 2011. godine, raspravio je Interpelaciju o radu Vlade Republike Hrvatske u vezi s ulogom Vlade Republike Hrvatske na osiguranju uvjeta za ravnomjeran regionalni razvoj na temelju korištenja fondova Europske unije, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijelo 17 zastupnika Hrvatskog saboru, aktom od 17. listopada 2012. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao matično radno tijelo.
Uvodno je u ime predlagatelja – jedan od predlagatelja Interpelacije istaknuo da se Interpelacijom o radu Vlade Republike Hrvatske u vezi s ulogom Vlade Republike Hrvatske na osiguranju uvjeta za ravnomjeran regionalni razvoj na temelju korištenja fondova Europske unije otvara raspravu o Vladinoj politici stvaranja uvjeta za provođenje koherentne regionalne razvojne politike u svrhu realizacije razvojnih ciljeva usmjerenih prema društveno-gospodarskom razvoju Republike Hrvatske, smanjenju regionalnih razvojnih nejednakosti te jačanju razvojnih potencijala onih dijelova zemlje koji zaostaju u razvoju kako bi postali što konkurentniji, s osobitim osvrtom na novi preustroj statističkih (razvojnih) regija u Hrvatskoj kao bitnom čimbeniku osiguravanja uvjeta za ravnomjeran i brz regionalni razvoj na temelju korištenja fondova Europske unije, a koja odstupa od politike proklamirane Programom Vlade Republike Hrvatske i Strategijom regionalnog razvoja Republike Hrvatske. Istaknuo je da analiza postupka donošenja akta o podjeli Republike Hrvatske na dvije statističke regije i njegovih posljedica, omogućava i definiranje niza temeljnih prigovora:
- Nova Nacionalna klasifikacija prostornih jedinica za statistiku 2012. donesena je i objavljena tijekom ljetnih odmora u kolovozu ove godine. Upitnim se čini razlog za ovako hitno postupanje s obzirom na činjenicu da se ona primjenjuje od 1. siječnja 2013., a za potrebe Kohezijske politike od 1. srpnja 2013. (nakon pristupanja Europskoj uniji). Kada se još k tome zna da je o istoj podjeli odlučeno u tajnosti, suprotno proklamiranim načelima partnerstva i konzultacijskog procesa svih ključnih sektora društva, isključujući iz tog procesa
u potpunosti regionalne i lokalne samouprave, privatni, znanstveno-istraživački i civilni sektor, tada se ne može zaključiti drugo nego da je to u potpunoj suprotnosti s unkcioniranjem demokratskog društva, ali i izričitim odredbama Europske povelje o lokalnoj samoupravi. Nekada bogata Slavonija i Baranja, koja u odnosu na ostale dijelove Republike Hrvatske sve više zaostaje u razvoju upravo u fondovima EU, kao instrumentu provođenja europske regionalne politike umanjenja dispariteta u razvoju, vidi priliku svoga ubrzanog i uravnoteženog razvoja shvaćajući da im je to temeljna funkcija. Činjenica je da se NUTS klasifikacija koristi za statističko praćenje i analizu ekonomskih i socijalnih uvjeta u regiji, ali i za pripremu, implementaciju i evaluaciju regionalne politike. Upravo ova činjenica statističkoj podjeli pridodaje iznimno ekonomsko i razvojno značenje. Kako će se u konkretnim uvjetima i uspostavljenim odnosima u Republici Hrvatskoj obavljati distribucija sredstava fondova namijenjenih razvoju unutar statističkih regija, pitanje je oblikovanja i provedbe državne politike regionalnog razvoja.
- Praksa Europske unije, ali i zemalja kandidata, pokazala je da se pri formiranju NUTS 2 jedinica ponekad koriste i neki drugi kriteriji. Prostorno-gospodarska heterogenost Hrvatske nalaže da se, uz zadane EUROSTAT-ove kriterije (u prvom redu homogenost statističkih regija, prirodno-geografska raznolikost, povijesna tradicija i geopolitičke prilike te struktura gospodarstva i razvijenost pojedinih regionalnih identiteta), primijene i samostalno definirani kriteriji, prije svega onaj o homogenosti sa stajališta vođenja učinkovite regionalne razvojne politike. Homogenost sa stajališta učinkovite regionalne razvojne politike upućuje na izbor područja u kojima će učinci mjera regionalne politike biti što ravnomjernije raspoređeni. Kako je Hrvatska izuzetno heterogena, ovakav zahtjev upućuje na najveći mogući broj područja. Izbor manjega broja većih područja otežao bi regionalnu analizu i provođenje regionalne razvojne politike jer bi se u velikim područjima mjere osjećale samo u nekim njihovim dijelovima. I analitičari i nositelji razvojne politike bili bi prisiljeni zatražiti od statističke službe da većinu podataka prikuplja na nižim razinama pa statističke jedinice na
NUTS 2 razini ne bi imale smisla. Činjenice govore da spomenutih 13 županija sjeverozapadne i istočne Hrvatske i Grad Zagreb imaju potpuno različite makroekonomske pokazatelje, gospodarski standard, sociološke i povijesne prilike, kao i geografske uvjetovanosti. Zorno prezentira ovu razliku BDP koji za Grad Zagreb iznosi 125% prosjeka Europske unije, dok je u Slavoniji i Baranji na samo 34% prosjeka EU-a. Ovaj ekonomski indikator je jedan od najboljih pokazatelja razvijenosti, no isto tako usporedbe radi jasno utvrđuje nesrazmjer između bogatih i siromašnih koji su u konkretnom slučaju stavljeni zajedno u istu regiju da bi se borili za sredstva EU fondova koja su namijenjena ravnomjernom i uravnoteženom razvoju svih krajeva Europske unije. Time je zapravo učinjen svojevrsni presedan jer je Odlukom Vlade o podjeli na dvije statističke regije spojeno nespojivo. Na to upozorava i Strategija regionalnog razvoja Republike Hrvatske (usvojena u
lipnju 2010).
- Kontekstu istaknutih razlika u razvijenosti izraženih postotkom BDP-a u odnosu na
prosjek EU, kao kriterija korištenja sredstava namijenjenih ostvarivanju kohezivne politike
(pod značajno povoljnijim uvjetima - do 85% sredstava za financiranje projekata, od sredstava
strukturnih fondova namijenjenih razvoju - 40-75% sredstava za financiranje ovisno o projektu) valja ukazati na činjenicu da Jadranska Hrvatska sa svojim stupnjem razvijenosti
može računati na pomoć do 2031. godine, a Sjeverozapadna Hrvatska tek do 2013. godine.
Najgore je stanje u Panonskoj Hrvatskoj gdje je BDP po glavi stanovnika manji od 32 posto
prosječnog BDP-a u EU i ta regija će na pomoći najizdašnijih europskih fondova, kako kažu
procjene, biti još najmanje 60 godina. Stapanjem Sjeverozapadne i Panonske Hrvatske stanje se značajno mijenja u korist Sjeverozapadne.
- Strategijom regionalnog razvoja Republike Hrvatske naglašeno je da s obzirom na
nastojanja da svoje gospodarstvo i tržište integrira u globalni kontekst, Republika Hrvatska
mora osigurati uvjete da se svi dijelovi zemlje mogu natjecati u tom okružju. Međutim, tvrdnje, da ovakvom podjelom, barem što se tiče korištenja sredstava europskih fondova, Slavonija i Baranja ništa ne gubi, jednostavno nije točna. Predispozicije Slavonije i Baranje u odnosu na Grad Zagreb i sjeverozapadnu Hrvatsku bitno su manje kada govorimo o apsorcijskom potencijalu za povlačenje EU sredstva. Brojne analize potvrđuju da se između regija u Hrvatskoj događa divergencija umjesto konvergencije.
- ovako formirane statističke regije proturječe određenjima samog dokumenta kojim su
one oblikovane prema kojima bi ova podjela trebala biti statistička osnova za učinkovito vođenje regionalne razvojne politike i za postizanje ciljeva socijalne i ekonomske kohezije !
Ovakva podjela je suprotna i Strategiji razvoja Republike Hrvatske koja naglašava da svaka regija u Republici Hrvatskoj ima specifični teritorijalni kapital kojim se razlikuje od drugih i koji je osnova za njezin razvoj i privlačenje investicija.
- no, temeljno pitanje definiranja i provedbe politike regionalnog razvoja Republike
Hrvatske jest pitanje stvarnog utjecaja jedinica regionalne samouprave na tu politiku. Pomna
analiza važećih propisa, a još više prakse potvrđuje kontinuiranu orijentaciju ka visokocentraliziranom vođenju javnih poslova, čak i kada je riječ o regionalnom i lokalnom
razvoju.Odbor je raspolagao mišljenjem Vlade Republike Hrvatske o predmetnoj Interpelaciji, u kojem Vlada Republike Hrvatske predlaže Hrvatskom saboru da odbije Interpelaciju o radu Vlade Republike Hrvatske u vezi s ulogom Vlade Republike Hrvatske na osiguranju uvjeta za ravnomjeran regionalni razvoj na temelju korištenja fondova Europske unije.
Predsjednik Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu istaknuo je da podjela Republike Hrvatske na dvije statističke regije ne dovodi samo Slavoniju i Baranju u nepovoljni položaj već i ostale dijelove Republike Hrvatske koji se slabije razvijeni, kada su u pitanju mogućnosti za dobivanje sredstava iz fondova Europske unije. Istaknuo je da bi daleko adekvatnije i bolje rješenje za ravnomjerni razvoj svih krajeva Republike Hrvatske bila podjela na pet statističkih regija. Smatra da je prije donošenja odluke o statističkim regijama trebala biti provedena široka javna rasprava kako bi osigurali uključivanje u donošenje odluke o statističkim regijama svim zainteresiranih jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave, jer ova podjela predstavlja osnovu za njihov daljnji razvitak.
Dio članova Odbora je podržao je obrazloženje i prigovore koje je u svom Izvješću uputila Vlada Republike Hrvatske o predmetnoj Interpelaciji.Nakon provedene rasprave Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu za predloženu Interpelaciju glasovala su 4 člana Odbora, dok je 5 članova Odbora bilo protiv, stoga je Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese sljedeći
ZAKLJUČAK
Odbija se Interpelacija o radu Vlade Republike Hrvatske u vezi s ulogom Vlade Republike Hrvatske na osiguranju uvjeta za ravnomjeran regionalni razvoj na temelju korištenja fondova Europske unije,
koju je podnijelo 17 zastupnika Hrvatskog sabora.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković - ×
Prijedlog zakona Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o dopuni Zakona o brdsko-planinskim područjima
Temeljem članka 84. Ustava Republike Hrvatske i članka 129. Poslovnika Hrvatskog sabora, Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu podnosi Prijedlog zakona o dopuni Zakona o brdsko-planinskim područjima
Za svog predstavnika, koji će u njegovo ime sudjelovati u radu Hrvatskog sabora i njegovih radni tijela, Odbor je odredio Zorana Vinkovića, predsjednika Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković
PRIJEDLOG ZAKONA O DOPUNI ZAKONA O ZAKONA O BRDSKO-PLANINSKIM PODRUČJIMAI. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje Zakona o dopuni Zakona o brdsko-planinskim područjima, sadržana je u odredbama članka 2. stavka 4. Ustava Republike Hrvatske (”Narodne novine”, br. 56/90, 135/97, 8/98 – pročišćeni tekst, 113/2000, 124/2000 – pročišćeni tekst, 28/2001, 41/2001 – pročišćeni tekst, 55/2001 – ispravak, 76/2010 i 85/2010 – pročišćeni tekst).
II. OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE UREĐUJU ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆIZakonom o brdsko-planinskim područjima uređuju se poticajne mjere za demografsku obnovu, gospodarski rast i održivi razvitak, te stvaranje preduvjeta za rješavanje socijalnih prilika i podizanja životnog standarda stanovnika u brdsko-planinskim područjima, odnosno brdsko-planinska područja određena su kao područja od interesa i pod posebnom zaštitom Republike Hrvatske. Općine i gradovi koji imaju status brdsko-planinskih područja taksativno su navedene u Zakonu.
Ovim zakonom potrebno je dopuniti Zakon o brdsko-planinskim područjima na način da se dopuni članak 3. Zakona i uvrsti Grad Novi Vinodolski u brdsko-planinska područja čime bi ostvario sva prava koja ostvaruju jedinice lokalne samouprave koja su uvrštena u ta područja.
Prema podacima Hrvatskog zavoda za statistiku po popisu stanovništva provedenom u 2011. godini Grad Novi Vinodolski ima ukupno 5.131 stanovnika te u odnosu na površinu od 261,33m² gustoća naseljenosti iznosi 19,63 stanovnika/km² i Grad Novi Vinodolski ispunjava uvjete za uvrštenje u brdsko-planinska područja od 2012. godine.
Predsjedniku Hrvatskog sabora obratio se gradonačelnik grada Novog Vinodolskog, gospodin Oleg Butković, inicijativom za dopunu Zakona o brdsko-planinskim područjima. Sukladno Poslovniku Hrvatskog sabora, predsjednik Hrvatskog sabora uputio je predmet na postupanje Odboru za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je na 11. sjednici Odbora održanoj 14. studenog 2012. godine, razmotrio inicijativu gradonačelnika Grada Novi Vinodolski za dopunu Zakona o brdsko-planinskim područjima kojom bi se Grad Novi Vinodolski uvrstio u brdsko-planinska područja.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je jednoglasno odlučio pokrenuti postupak i predložiti Prijedlog zakona o dopuni Zakona o brdsko-planinskim područjima sukladno Poslovniku Hrvatskog sabora.
Uz ovaj Prijedlog zakona o dopuni Zakona o brdsko-planinskim područjima prilaže se i inicijativa i dokumentacija koju je uputio gradonačelnik Grada Novi Vinodolski.
III. OCJENA I IZVORI POTREBNIH SREDSTAVA ZA PROVOĐENJE ZAKONA
Za provedbu ovog Zakona neće biti potrebno osigurati dodatna sredstva u Državnom proračunu Republike Hrvatske.
IV. TEKST PRIJEDLOGA ZAKONA S OBRAZLOŽENJEM
PRIJEDLOG ZAKONA O DOPUNI ZAKONA O BRDSKO-PLANINSKIM PODRUČJIMA.
Članak 1.U Zakonu o brdsko-planinskim područjima („Narodne novine“ br. 12/02., 32/02., 117/03.l, 42/05., 90/05. i 80/08.) u članku 3. iza riječi „Lepoglava“ iza zareza dodaju se riječi „Novi Vinodolski,“.
Članak 2.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmog dana od objave u Narodnim novinama.
O B R A Z L O Ž E NJ E
Uz članak 1.
Ovom odredbom Grad Novi Vinodolski uvrštava se u brdsko-planinska područja. Prema popisu stanovništva iz 2011. godine Grad Novi Vinodolski ispunjava potrebna kriterije za uvrštenje u navedena područja.Uz članak 2.
Ovom odredbom se propisuje vrijeme stupanja na snagu ovog Zakona.V. TEKST ODREDBI VAŽEĆEG ZAKONA KOJE SE DOPUNJUJU.
Članak 3.
»U smislu ovoga Zakona status brdsko-planinskog područja imaju sljedeće jedinice lokalne samouprave:
– gradovi: Buzet, Čabar, Delnice, Imotski, Lepoglava, Ogulin, Orahovica, Senj, Sinj, Trilj, Vrbovsko i Vrgorac, općine: Bistra, Budinšćina, Cerovlje, Čavle, Dicmo, Đurmanec, Fužine, Gračišće, Jelenje, Jesenje, Kalnik, Kaptol, Karlobag, Klana, Klis, Lobor, Lokve, Lovreć, Lupoglav, Ljubešćica, Matulji, Motovun, Mrkopalj, Muć, Novi Golubovec, Podbablje, Primorski Dolac, Radoboj, Ravna Gora, Skrad, Stubičke Toplice, Šestanovac i Vinodolska općina.
10. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o energiji, s Konačnim prijedlogom, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 167
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 10. sjednici održanoj 10. listopada 2012. godine, raspravio je Prijedlog zakona o energiji, s Konačnim prijedlogom, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 4. listopada 2012. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo da se donošenjem Zakona o energiji uspostavlja osnovni zakonodavni okvir za restrukturiranje i reorganizaciju energetskog sektora, otvaranje tržišta energije i regulaciju energetskih djelatnosti te restrukturiranje energetskih subjekata i stvaranje novoga zakonodavnog i institucionalnog okvira, utvrđivanje tržišnih pravila, obveza javnih usluga i razdvajanje energetskih djelatnosti na tržišne i regulirane.U raspravi članova Odbora istaknuto pitanje o cijeni energije, kao i o načinu odlučivanja o određivanju visine energije za građene. Isto tako navedeno je pitanje odredbe članka 48. Zakona, kojim se predviđaju novčane kazne za jedinice lokalne samouprave za moguće prekršaje za koje jedinice nisu nadležni, a niti mogu utjecati na njihov nastanak.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je većinom glasova (7 glasova „za“ i 2 glasa „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese
Zakona o energiji
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o uređenju tržišta poljoprivrednih proizvoda, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z.E. 168
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 10. sjednici održanoj 10. listopada 2012. godine, raspravio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o uređenju tržišta poljoprivrednih proizvoda, s Konačnim prijedlogom zakona koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 4. listopada 2012. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo da će se donošenjem Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o uređenju tržišta poljoprivrednih proizvoda i provedbenih propisa osigurat detaljnija razrada mjera uređenja tržišta, a time i potpunije usklađivanje s relevantnim propisima kojima je u Europskoj uniji uređeno ovo područje.U raspravi članova Odbora istaknuto je pitanje da li će predložene izmjene i dopune Zakona o uređenju tržišta poljoprivrednih proizvoda i spriječiti nepravilnosti koju su se događale tijekom niza godina u području poljoprivrede.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je većinom glasova (6 glasova „za“, 1 glas „protiv“ i 1 glas „suzdržan“) odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o uređenju tržišta poljoprivrednih proizvoda
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira, prvo čitanje, P.Z. br. 172
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 10. sjednici održanoj 10. listopada 2012. godine, raspravio je Prijedlog zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira, prvo čitanje, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 4. listopada 2012. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo da prijedlog Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira u ovom trenutku odgovara ključnim zahtjevima vremena i struke i predstavlja kvalitetan pravni temelj za postupanje policijskih i drugih službenika s ciljem suzbijanja društveno neprihvatljivi ponašanja, odnosno utvrđenih prekršaja.U raspravi članova Odbora naznačene su dvojbe što se tiče odredi članka 1., 5., 14., 17. i članka 23. ovoga Prijedloga zakona, odnosno pitanje provedbe dijela odredbi u praksi.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je većinom glasova (7 glasova „za“ i 3 glasa „suzdržana“) odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese sljedeći
ZAKLJUČAK
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznijeta u raspravi, uputiti će se predlagatelju radi izrade Konačnog prijedloga zakona.Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dobit, s Konačnim prijedlogom, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 29
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 2. sjednici održanoj 15. veljače 2012. godine, raspravio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dobit, s Konačnim prijedlogom, hitni postupak, prvo i drugo čitanje P.Z.E br. 29, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 9. veljače 2012. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Odbor je proveo objedinjenu raspravu o predmetnom aktu i Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak, s Konačnim prijedlogom, Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima, s Konačnim prijedlogom i Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dodanu vrijednost, s Konačnim prijedlogom.
Uvodno je predstavnica predlagatelja istaknula da se izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dobit propisuje mogućnost smanjenja osnovice poreza na dobit u slučaju kada se ostvarena dobit poreznog razdoblja koristi za povećanje temeljnog kapitala društva na način i pod uvjetima propisanim iz Zakona o trgovačkim društvima. Također se propisuje i oporezivanje dividendi i udjela u dobiti koje se isplaćuju inozemnim pravnim osobama primjenom stope od 12%.
Članovi Odbora su u raspravi podržali mogućnost smanjenja osnovice poreza na dobit, isključivo u slučaju kada se ostvarena dobit koristi za povećanje temeljnog kapitala društva, što je oblik poticanja investicija.
Nakon provedene rasprave članovi Odbora su jednoglasno odlučili da se donese sljedeći
ZAKLJUČAK
Odbor za lokalnu i područnu (regonalnu) samoupravu, izražavajući zabrinutost zbog podataka koji pokazuju da će doći do smanjenja financijskih sredstava u proračunima jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, zahtjeva od Vlade Republike Hrvatske da sustavno provodi mjere fiskalne decentralizacije kroz sredstva poreza na dohodak, poreza na dobit, poreza na nekretnine i poreza na promet nekretnina i poreza na dodanu vrijednost.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) jednoglasno je odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dobit
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Centru za praćenje poslovanja energetskog sektora i investicija, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 169
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 10. sjednici održanoj 10. listopada 2012. godine, raspravio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Centru za praćenje poslovanja energetskog sektora i investicija, s Konačnim prijedlogom, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 4. listopada 2012. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo da se donošenjem Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Centru za praćenje poslovanja energetskog sektora i investicija urediti pitanja vezana uz nadležnost Centra na način koji će mu na operativnoj razini omogućiti bolje pružanje usluga i u slučaju projekta javno-privatnog partnerstva. Predloženim odredbama se preciznije određuje pojam energetskog sektora, ako i investicije u odnosu na javno-privatno partnerstvo.
U raspravi članova Odbora istaknuto je pitanje primjene ovog Zakona i poduzimanja investicija u energetskom sektoru i investicija u javno-privatnom partnerstvu obzorom na stvarno stanje u gospodarstvu i financijskim mogućnostima jedinica lokalne samouprave.Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je većinom glasova (7 glasova „za“ i 2 glasa „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o Centru za praćenje poslovanja energetskog sektora i investicija
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu polugodišnjeg izvještaja o izvršenju Državnog proračuna Republike Hrvatske za prvo polugodište 2012. godine i Prijedlog polugodišnjeg izvještaja o primjeni fiskalnih pravila za prvo polugodište 2012. godine
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 10. sjednici održanoj 10. listopada 2012. godine, raspravio je Prijedlog polugodišnjeg izvještaja o izvršenju Državnog proračuna Republike Hrvatske za prvo polugodište 2012. godine i Prijedlog polugodišnjeg izvještaja o primjeni fiskalnih pravila za prvo polugodište 2012. godine koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 13. rujna 2012. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo da su ukupni proračunski prihodi u prvoj polovici 2012. godine zabilježili povećanje od 3,5% u odnosu na isto razdoblje prethodne godine, a ostvareni su u iznosu od 53,0 milijarde kuna, što je 48,7% godišnjeg plana. Ukupni rashodi za 2012. godinu planirani su u iznosu od 118,8 milijardi kuna, od čega rashodi poslovanja u iznosu od 117,1 milijarde kuna i rashodi za nabavu nefinancijske imovine u iznosu od 1,7 milijardi kuna. Izvršenje ukupnih rashoda u prvom polugodištu 2012. godine iznosilo je 58,9 milijardi kuna odnosno 49,5% u odnosu na planirana sredstva.U raspravi članova Odbora navedeno je da je dosadašnja porezna reforma znatno utjecala na smanjenje proračunskih prihoda jedinica lokalne samouprave te su istaknuli potrebu provođenja mjera fiskalne decentralizacije kroz sredstva poreza na dohodak, poreza na dobit, poreza na promet nekretnina, te poreza na dodanu vrijednost.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru da sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se polugodišnji Izvještaj o izvršenju Državnog proračuna Republike Hrvatske za prvo polugodište 2012. godine i polugodišnji Izvještaj o primjeni fiskalnih pravila za prvo polugodište 2012. godineZa izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković
9. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o poticanju investicija i unapređenju investicijskog okruženja, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 152
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 9. sjednici održanoj 19. rujna 2012. godine, raspravio je Prijedlog zakona o poticanju investicija i unapređenju investicijskog okruženja, s Konačnim prijedlogom, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 2. kolovoza 2012. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo da se donošenjem Zakona o poticanju investicija i unapređenju investicijskog okruženja osigurati potrebni pravni okvir za stvaranje pretpostavki za povećanje broja, ali i kvalitete, investicijskih projekata, unosa novih tehnologija i opreme, razvoja proizvoda i usluga, veće zaposlenosti i veće konkurentnosti te ravnomjernog regionalnog razvoja Republike Hrvatske.
U raspravi članova Odbora istaknuta je pohvala predloženim potporama i poticajima koji su predviđeni poduzetnicima. Međutim u raspravi je navedeno da je potrebno osigurati veća financijska sredstva od 15 milijuna kuna koliko je predviđeno ovim zakonom. Također je izražena potreba za provođenjem proaktivne politike mjera i poticaja kad se radi o poslovnim zonama koje se nalaze u jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave. Uočeno je da se ovim Konačnim prijedlogom zakona koji je usklađen s pravnim propisima Europske unije nalaze tri statističke regije podjele Republike Hrvatske.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru da d o n e s e
Zakon o poticanju investicija i unapređenju investicijskog okruženja
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o istraživanju, uređenju i održavanju vojnih groblja, groblja žrtava Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja, prvo čitanje, P.Z. br. 148
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 9. sjednici održanoj 19. rujna 2012. godine, raspravio je Prijedlog zakona o istraživanju, uređenju i održavanju vojnih groblja, groblja žrtava Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja, prvo čitanje, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 19. srpnja 2012. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo da se donošenjem Zakona o istraživanju, uređenju i održavanju vojnih groblja, groblja žrtava Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja uspostaviti sustav očuvanja spomena na sve stradale u Drugom svjetskom ratu i poslijeratnom razdoblju dostojnim zbrinjavanjem posmrtnih ostataka, obilježavanjem mjesta stradavanja, te skrbi o održavanju njihovih groblja.U raspravi članova Odbora istaknuto je da se ovim Prijedlogom zakona povećavaju financijske obveze jedinica lokalne samouprave koje se prije svega odnose na trajno održavanje vojnih groblja i groblja civilnih žrtava rata i polijratnog razdoblja. Istaknuli su potrebu propisivanja zakonom obveze financiranja iz državnog proračuna svih postupaka očuvanja spomena na sve stradale pa tako i održavanje njihovih groblja.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je većinom glasova ( 5 glasova „za“ i 3 glasa „suzdržana“ ) odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese sljedeći
ZAKLJUČAK
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o istraživanju, uređenju i održavanju vojnih groblja, groblja žrtava Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznijeta u raspravi, uputiti će se predlagatelju radi izrade Konačnog prijedloga zakona.Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Poreznoj upravi, s Konačnim prijedlogom, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 160
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 9. sjednici održanoj 19. rujna 2012. godine, raspravio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Poreznoj upravi, s Konačnim prijedlogom, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 13. rujna 2012. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo da se donošenjem Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Poreznoj upravi vrši reorganizacija Porezne uprave koja se temelji na jednostavnim i učinkovitim procesima s modernim metodama rad i modernim tehnologijama. Uvodi se kategorija velikih poreznih obveznika, te sukladno toj kategoriji osniva posebni Ured za velike porezne obveznike, predlaže izvođenje jednoobraznih poreznih postupaka kod tih poreznih obveznika te se područni uredu razvrstavaju u određene kategorije.U raspravi članova Odbora istaknuta je potreba uspješnije naplate poreznih obveza osobito kada se radi o velikim poreznim obveznicima i izrazili potrebu da predloženi Ured za velike obveznike zaista provoditi adekvatnu kontrolu tih poslovnih subjekata, te istaknuli bitnim „pokriti“ dovoljnim brojem poreznih djelatnika cijelo područje Republike Hrvatske.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je većinom glasova ( 9 glasova „za“ i 1 glas „suzdržan“ ) odlučio predložiti Hrvatskom saboru da d o n e s e
Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Poreznoj upravi
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o djelatnosti socijalnog rada, s Konačnim prijedlogom, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 158
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 9. sjednici održanoj 19. rujna 2012. godine, raspravio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o djelatnosti socijalnog rada, s Konačnim prijedlogom, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 6. rujna 2012. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Uvodno je predstavnica predlagatelja istaknula da se donošenjem Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o djelatnosti socijalnog rada vrši usklađivanje ovog zakona s odredbama Zakona o socijalnoj skrbi, određuje cijena rada socijalnih radnika te mijenjaju i dopunjuju odredbe o Hrvatskoj komori socijalnih radnika.U raspravi članova Odbora istaknuto je da je potrebno zakonom koji propisuju prava i obveze Centar za socijalnu skrb jasnije definirati obveze tih centra u provođenju socijalne skrbi građana kako bi se izbjegli mogući nesporazumi i prebacivanja odgovornosti na jedinice lokalne samouprave koje također imaju određene obveze u pružanju socijalne skrbi građanima. Također je istaknuto pitanje obveznih članarina Hrvatske komore socijalnih radnika i pitanje kontrole rada privatnih ustanova i domova socijalne skrbi.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je većino glasova ( 9 glasova „za“ i jedan glas „suzdržan“ ) odlučio predložiti Hrvatskom saboru da d o n e s e
Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o djelatnosti socijalnog rada
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona odgovornosti pravnih osoba za kaznena djela, prvo čitanje, P.Z. br. 142
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 9. sjednici održanoj 19. rujna 2012. godine, raspravio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona odgovornosti pravnih osoba za kaznena djela, prvo čitanje P.Z. br. 142, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 12. srpnja 2012. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Uvodno je predstavnica predlagatelja istaknula da je izmjena i dopuna Zakona odgovornosti pravnih osoba za kaznena djela u prvom redu uvjetovana usklađivanjem s novim Kaznenim zakonom koji stupa na snagu 1. siječnja 2013. godine. Ovim izmjenama predlaže se i nova odredba kojim se predviđa fakultativno oslobađanje od kazne pravnu osobu koja je prijavila kazneno djelo odgovorne osobe prije njegova otkrivanja ili saznanja da je djelo otkriveno.
U raspravi članova Odbora istaknuto je da se ovim Prijedlogom zakona ne rješava pitanje brojnih anonimnih prijava i postupanja po tim prijavama. Također se ne spominje pitanje prekršajnih prijava i mogućnost proširenja ovih izmjena i na Prekršajni zakona.Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je većinom glasova ( 7 glasova „za“ i 3 glasa „suzdržana“ ) odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese sljedeći
ZAKLJUČAK
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona odgovornosti pravnih osoba za kaznena djela
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznijeta u raspravi, uputiti će se predlagatelju radi izrade Konačnog prijedloga zakona.Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković
8. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama, prvo čitanje P.Z. br. 95
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 8. sjednici održanoj 20. lipnja 2012. godine, raspravio je Prijedlog zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama, prvo čitanje P.Z. br. 95, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 6. lipnja 2012. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo da se donošenjem Zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama povećati broj nezakonito izgrađenih zgrada koje se mogu ozakoniti, omogućiti ozakonjenje drugih zgrada koje služe za uporabu, olakšati i ubrzati provođenje postupaka donošenja rješenja o izvedbenom stanju, smanjiti troškovi plaćanja ozakonjenja zgrade i ubrzati donošenje rješenja.
U raspravi članova Odbora istaknuto da Prijedlog zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama treba mijenjati u onom dijelu koji govori o načinu raspodjele sredstava naknade kako bi se osigurala pravednija raspodjela naknade jer jedinice lokalne samouprave snose najveći teret primjene ovoga Zakona. Predlaže se da se raspodjela sredstava naknade na način da 50% pripadne jedinici lokalne samouprave, 25% upravnom tijelu lokalne, odnosno područne (regionalne) samouprave koje izdaje rješenje o izvedbenom stanju i 25% sredstava naknade za Državni proračun Republike Hrvatske.
Članovi Odbora su naglasili da je potrebno promijeniti i one odredbe kojima se definira plaćanje komunalnog i vodnog doprinosa na način da se jedinicama lokalne samouprave omogući način reguliranja plaćanja tih doprinosa, odnosno da lokalne jedinice samouprave imaju mogućnost donijeti odluku da se poljoprivredni objekti mogu osloboditi od plaćanja navedene naknade, da se navedeni doprinosi plaćaju sa odgodom, bez odgode ili u ratama.
U raspravi su sudjelovali predstavnici Udruge gradova u Republici Hrvatskoj i Udruge općina u Republici Hrvatskoj te uputili primjedbe u pisanom obliku koje je predsjednik Odbora predao predstavniku predlagatelja i zatražio da se razmotre i ugrade u Konačni prijedlog Zakona.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je jednoglasno donio sljedeći
ZAKLJUČAK I.
Predlaže se Vladi Republike Hrvatske kao predlagatelju Prijedloga zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama da u Konačni prijedlog zakona ugradi izmjenu odredbi kojima se definira plaćanje komunalnog i vodnog doprinosa na način da se jedinicama lokalne samouprave omogući način reguliranja plaćanja tih doprinosa, odnosno da lokalne jedinice samouprave imaju mogućnost donijeti odluku da se poljoprivredni objekti mogu osloboditi od plaćanja navedene naknade, da se navedeni doprinosi plaćaju sa odgodom, bez odgode ili u ratama.
Na prijedlog predsjednika Odbora i Udruge gradova Republike Hrvatske Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je većinom glasova (6 glasova „za“ i 1 glas „protiv“ ) donio sljedeći
ZAKLJUČAK II.
Predlaže se Vladi Republike Hrvatske kao predlagatelju Prijedloga zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama da u Konačni prijedlog zakona ugradi izmjenu članka 31. na način da se sredstva naknade raspodijele u omjeru 50% sredstava naknade su prihod proračuna jedinice lokalne samouprave, 25% sredstava naknade upravnom tijelu jedinice lokalne, odnosno područne (regionalne) samouprave koje izdaje rješenje o izvedbenom stanju i 25% sredstava naknade prihod su Državnom proračunu Republike Hrvatske.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je većinom glasova (5 glasova „za“, 2 glasa „protiv“ i 1 glas „suzdržan“) odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese sljedeći
ZAKLJUČAK
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznijeta u raspravi, uputit će se predlagatelju radi izrade Konačnog prijedloga zakona.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković
7. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o izmjeni i dopuni zakona o zdravstvenoj zaštiti, s Konačnim prijedlogom, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. E. br. 91
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 7. sjednici održanoj 23. svibnja 2012. godine, raspravio je Prijedlog zakona o izmjeni i dopuni zakona o zdravstvenoj zaštiti, s Konačnim prijedlogom, hitni postupak, prvo i drugo čitanje P.Z.E. br. 91, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 17. svibnja 2012. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo da se donošenjem Zakona o izmjeni i dopuni zakona o zdravstvenoj zaštiti omogućuje jedinicama područne (regionalne) samouprave da sudjeluju u odlučivanju u donošenju mreža javnih zdravstvenih službi davanjem mišljenja predstavničkih tijela jedinica područne (regionalne) samouprave.
U raspravi članova Odbora istaknuto da je potrebno omogućiti i predstavničkim tijelima jedinicama lokalne samouprave da daju mišljenja na mrežu javnih zdravstvenih službi.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je većinom glasova ( 6 glasova „za“ i 1 glas „suzdržan“ ) odlučio predložiti Hrvatskom saboru da d o n e s e
Zakon o izmjeni i dopuni zakona o zdravstvenoj zaštiti
- zajedno sa sljedećim amandmanomAMANDMAN
Na članak 2.
U članku 2. u tekstu izmijenjenog stavka 2. članka 37. iza riječi: „jedinica“ dodaju se riječi: „lokalne i“.Obrazloženje:
Navedenim amandmanom se propisuje da i predstavničko tijelo jedinica lokalne samouprave ima mogućnost davanja mišljenja na mrežu javnih zdravstvenih službi.Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković
6. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu godišnjeg izvještaja o izvršenju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2011. godinu
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 6. sjednici održanoj 16. svibnja 2012. godine, raspravio je Prijedlog godišnjeg izvještaja o izvršenju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2011. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 10. svibnja 2012. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo da se Izvještajem o izvršenju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2011. godinu da je prikaz ukupnih prihoda i primitaka, te rashoda i izdataka za 2011. godinu, prikaz izvršenja po proračunskim korisnicima, prikaz zaduživanja na domaćem i inozemnom tržištu novca i kapitala, korištenje proračunskih zaliha te izvještaj o danim jamstvima i izdacima po jamstvima u 2011. godini.U raspravi članova Odbora istaknuta je potreba provođenja potpune fiskalne decentralizacije sredstava jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave koja bi zasigurno pridonijela ravnomjernijem i uspješnijem razvoju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Godišnji izvještaj o izvršenju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2011. godinu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu odluke o izmjenama i dopunama Poslovnika Hrvatskog sabora
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 6. sjednici održanoj 16. svibnja 2012. godine, raspravio je Prijedlog odluke o izmjenama i dopunama Poslovnika Hrvatskog sabora, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio je Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav, aktom od 11. svibnja 2012. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Uvodno je izvjestitelj istaknuo da se ove izmjene Poslovnika Hrvatskog sabora odnose na tri skupine pitanja koja se mijenjaju, a vezane su za novi ustroj državne uprave, na djelokrug radnih tijela i način donošenja pojedinih akata, te na izmjene i dopune odredbi vezanih uz konstituirajuću sjednicu, odnosno zakonodavni postupak i postupke vezane uz prava i dužnosti zastupnika prilikom rasprava na plenarnim sjednicama Hrvatskog sabora.U raspravi članova Odbora posebno je naglašeno da podržavaju predloženu izmjenu Poslovnika Hrvatskog sabora kojom se briše institut ispravke netočnog navoda. Istaknuli su da je do drugog čitanja potrebno određene odredbe ovoga prijedloga izmjena i dopuna Poslovnika doraditi i proširiti, osobito odredbu o povredi Poslovnika i načinu gubljenja prava zastupnika na podnošenje zahtjeva za mišljenje o povredi Poslovnika.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je većinom glasova ( 6 glasova „za“ i 1 glas „suzdržan“ ) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
1. Prihvaća se Prijedlog odluke o izmjenama i dopunama Poslovnika Hrvatskog sabora.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznijeta u raspravi, uputiti će se predlagatelju radi izrade Konačnog prijedloga Odluke.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o financijskom osiguranju, s Konačnim prijedlogom, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. br. 88
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 6. sjednici održanoj 16. svibnja 2012. godine, raspravio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o financijskom osiguranju, s Konačnim prijedlogom, hitni postupak, prvo i drugo čitanje P.Z.E. br. 88, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 10. svibnja 2012. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo da će se donošenjem ovoga zakona propisati korištenje kreditnih potraživanja kao instrumenta financijskog osiguranja što će ovaj zakon uskladiti s pravnim stečevinama Europske unije.Bez provedene rasprave, Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru da d o n e s e
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o financijskom osiguranju
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o konačnosti namire u platnim sustavima i sustavima za namiru financijskih instrumenata, s Konačnim prijedlogom, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. E. br. 89
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 6. sjednici održanoj 16. svibnja 2012. godine, raspravio je Prijedlog zakona o konačnosti namire u platnim sustavima i sustavima za namiru financijskih instrumenata, s Konačnim prijedlogom, hitni postupak, prvo i drugo čitanje P.Z.E. br. 89, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 10. svibnja 2012. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo da se donošenjem Zakona o konačnosti namire u platnim sustavima i sustavima za namiru financijskih instrumenata vrši daljnje usklađivanje pravne regulative s pravnim stečevinama Europske unije. Zakonom se proširuju zaštite u platnim sustavima i sustavima za namiru financijskih instrumenata i na interoperabilne sustave, koji se u praksi sve više međusobno povezuju.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je bez rasprave jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru da d o n e s e
Zakon o konačnosti namire u platnim sustavima i sustavima za namiru financijskih instrumenata
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković
4. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o izmjeni i dopuni Zakona o grobljima, s Konačnim prijedlogom, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 54
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 4. sjednici održanoj 15. ožujka 2012. godine, raspravio je Prijedlog zakona o izmjeni i dopuni Zakona o grobljima, s Konačnim prijedlogom, hitni postupak, prvo i drugo čitanje P.Z. br. 54, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 8. ožujka 2012. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo da će se donošenjem ovoga zakona omogućiti izgradnja pratećih objekata groblja i izvan prostora groblja kada za to postoje opravdani razlozi. Jedinicama lokalne samouprave daje se mogućnost da prilikom planiranja prostora za groblja i prateće građevine odrede odgovarajuće lokacije, odnosno zemljišta potrebna za izgradnju mrtvačnice ili drugih pratećih građevina i u blizini groblja.
U raspravi članova Odbora istaknuto je pitanje jasne definicije udaljenosti pratećih građevina, odnosno mrtvačnica od groblja. Ističu da postojećim Zakonom o grobljima nije bilo pravno moguće izgraditi takve objekte van groblja, međutim u praksi imamo izgrađene mrtvačnice kilometrima udaljene od groblja, što izaziva znatne teškoće u prometu.
Članovi Odbora konstatirali su da se ovom izmjenom Zakona daje mogućnost legaliziranja već izgrađenih mrtvačnica izvan ograđenog prostora groblja, ali isto tako daje se mogućnost da se prateće građevine groblja izgrade opet kilometrima udaljenim od groblja.
Smatraju da ja Zakon trebao sadržavati odredbe koje bi razdvojile definiranje statusa već izgrađenih pratećih građevina groblja i odredbe koje bi definirale buduća izgradnju pratećih građevina groblja.
Predstavnica predlagatelja istaknula da će se pitanje udaljenosti riješiti Pravilnikom o grobljima što članovi Odbora nisu smatrali dobrim rješenjem.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je jednoglasno donio sljedeći
ZAKLJUČAK
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu zauzeo je stajalište da se u Prijedlog zakon o izmjeni i dopuni Zakona o groblju uvrste odredbe kojima bi se riješilo pitanje definiranja statusa već izgrađenih mrtvačnica, odnosno njihove legalizacije i odredbe kojima bi se definirala buduća izgradnja pratećih građevina groblja, izvan, ali neposredno uz groblje.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je većinom glasova (4 glasa „za“ i 3 glasa „suzdržana“) odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese
Zakon o izmjeni i dopuni Zakona o grobljima
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković
3. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, s Konačnim prijedlogom, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 43
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 3. sjednici održanoj 21. veljače 2012. godine, raspravio je Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, s Konačnim prijedlogom, hitni postupak, prvo i drugo čitanje P.Z. br. 43, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 16. veljače 2012. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao matično radno tijelo.
Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo da će se ovim izmjenama Zakona o financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave predlaže raspodjela poreza na dohodak na drugačiji način, s ciljem omogućavanja izvršavanja funkcija jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave koje su propisane posebnim zakonima.
U raspravi članova Odbora istaknuto je paketom izmjena poreznih zakona došlo do znatnog smanjenja financijskih sredstava u proračunima jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave. Istaknuto je da ovaj predloženi Zakon neće značajnije nadoknaditi sredstva koja će biti smanjena donošenjem Državnog proračuna za 2012. godinu i već usvojenim paketom poreznih Zakona. Posebno je istaknuto će donošenje ovoga Zakona za posljedicu imati izrazitu neravnomjernu raspodjelu financijskih sredstava koja su namijenjena jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave. Izraženo je i mišljenje da, zbog gore navedenih razloga, neke jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave neće moći uopće funkcionirati.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je jednoglasno odlučio predložiti sljedeći
zaključak
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu predlaže Hrvatskom saboru da donese zaključak kojim se Vlada RH obvezuje provesti sustavne mjere fiskalne decentralizacije kroz sredstva poreza na dohodak, poreza na dobit, poreza na nekretnine i poreza na promet nekretnina, te poreza na dodanu vrijednost.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu odlučio je većinom glasova (7 glasova „za“ i 3 glasa „protiv“) Hrvatskom saboru da d o n e s e
Zakon o izmjenama o Zakona o financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o dopuni Stečajnog zakona, s Konačnim prijedlogom, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 31
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 3. sjednici održanoj 21. veljače 2012. godine, raspravio je Prijedlog zakona o dopuni Stečajnog zakona, s Konačnim prijedlogom, hitni postupak, prvo i drugo čitanje P.Z. br. 31, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 9. veljače 2012. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo da će se ovim izmjenama Stečajnog zakona omogućuje u stečajnom postupku naplata potraživanja radnika u visini od tri minimalne plaće.
U raspravi članova Odbora istaknuto je da se predloženim izmjenama Zakona o stečaju ne rješava problem naplate svih potraživanja radnika, već samo manji dio. Istaknuto je da i dalje ostaje problem naplate potraživanja radnika, ali i jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, te države. Na sjednici je naglašeno pitanje zašto se nije krenulo s izmjenama i dopunama Zakona o stečaju kojima bi se sveobuhvatno izmijenio cjelokupni stečajni postupak kojim bi se osigurala pravedna naplata potraživanja; drugim riječima, kako bi se prvenstveno osigurala naplata potraživanja radnika jedinica, lokalne i područne (regionalne) samouprave i države.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je jednoglasno odlučio predložiti sljedeći
zaključak
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu zahtjeva od Vlade Republike Hrvatske da predloži izmjene i dopune Stečajnog zakona koje će u potpunosti obuhvatiti izmjenu načina provođenja stečajnog postupka u cilju zaštite prava radnika, lokalne i područne (regionalne) samouprave i države.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu odlučio je jednoglasno predložiti Hrvatskom saboru da d o n e s e
Zakon o dopuni Stečajnog zakona
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o posebnoj mjeri naplate poreznog duga uzrokovanog gospodarskom krizom, s Konačnim prijedlogom, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 44
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 3. sjednici održanoj 21. veljače 2012. godine, raspravio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o posebnoj mjeri naplate poreznog duga uzrokovanog gospodarskom krizom, s Konačnim prijedlogom, hitni postupak, prvo i drugo čitanje P.Z. br. 44, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 16. veljače 2012. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo da će se ovim izmjenama i dopunama Zakona o posebnoj mjeri naplate poreznog duga uzrokovanog gospodarskom krizom kao mjera za naplatu dospjelog a nepodmirenog poreznog duga predlaže se i otpis poreznog duga s osnove kamata pod za to predviđenim uvjetima. Pravo na otpis kamata za porezni dug nastao do 31. siječnja 2012. godine može ostvariti poduzetnik koji je u roku 30 dana od dana usklađenja stanja duga s nadležnim tijelom na propisane uplatne račune uplatio glavnicu poreznog duga za koji je podnio zahtjev za otpis kamata.
U raspravi Odbora, od Ministarstva financija, zatraženo je da se dostavi popis poreznih dužnika koji su dužni većem od jedan milijun kuna poreznih davanja. Također je navedeno da podaci o dužnicima ne bi trebali biti tajni već bi trebali sadržavati sve relevantne podatke o dužniku.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je jednoglasno odlučio predložiti sljedeći
zaključak
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu zahtjeva od Vlade Republike Hrvatske, odnosno Ministarstva financija da Odboru za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu da do početka rasprave na plenarnoj sjednici Hrvatskog sabora dostavi podatke o broju dužnika i visini duga bez navođenja imena i prezimena dužnika.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je većinom glasova (7 glasova „za“ i tri glasa „suzdržana“) odlučio predložiti Hrvatskom saboru da d o n e s e
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o posebnoj mjeri naplate poreznog duga uzrokovanog gospodarskom krizom
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti, s Konačnim prijedlogom, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 42
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 3. sjednici održanoj 21. veljače 2012. godine, raspravio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti, s Konačnim prijedlogom, hitni postupak, prvo i drugo čitanje P.Z. br. 42, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 16. veljače 2012. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo kako se ovim izmjenama i dopunama Zakona o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti predlaže da se svi stručni i administrativni kapaciteti institucija na tržištu rada fokusiraju na aktivnosti usmjerene na stvarno nezaposlene osobama koje aktivno traže posao i raspoložive su za rad. Zakonom se također redefiniranje uvjeti pod kojim se osoba smatra nezaposlenom osobom.
U raspravi članova Odbora istaknuto je pitanje javnih radova i drugih programa i mjera koje će provoditi Zavod kao pomoć nezaposlenim osobama. Također je naglašeno pitanje funkcije zamjenika ravnatelja Zavoda i pitanje broja pomoćnika ravnatelja. U odgovoru predstavnika predlagatelja navedeno je da će doći do smanjenja broja pomoćnika ravnatelja, te da će Zavod provoditi mjere javnih radova u suradnji s lokalnim jedinicama odmah nakon donošenja Državnog proračuna za 2012. godinu, te niz drugih mjera i programa s ciljem povećanja zaposlenosti.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu jednoglasno je odlučio predložiti Hrvatskom saboru da d o n e s e
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara, s Konačnim prijedlogom, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 39
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 3. sjednici održanoj 21. veljače 2012. godine, raspravio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara, s Konačnim prijedlogom, hitni postupak, prvo i drugo čitanje P.Z. br. 39, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 16. veljače 2012. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo da će se donošenjem ovoga zakona ukinuti plaćanje spomeničke rente po osnovi obavljanja gospodarskih i drugih djelatnosti prema Nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti, čime će se smanjiti neporezne obveze poduzetnicima i investitorima.
U raspravi članova Odbora, predsjednik Odbora je iznio da je Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora zaprimio amandman Udruge Gradova koji glasi: U članku 4. Prijedloga Zakona, iza stavka 1. dodaje se stavak 2. koji glasi: „u članku 114. b. iza stavka 1. dodaje stavak 2. koji glasi; „Troškovi utvrđivanja, naplate, ovrhe, nadzora i evidencije spomeničke rente iz članka 114. iznose 5% od djela naplaćene spomeničke rente koji pripada državnom proračunu, a prihod su proračuna jedinice lokalne samouprave“. Predsjednik Odbora je navedeni amandman stavio na glasovanje, kojim amandman nije prihvaćen budući da je „protiv“ amandmana glasovalo pet članova Odbora, a „za“ amandman četiri člana Odbora.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je većinom glasova (6 glasova „za“, 2 glasa „protiv“ i 1 glas „suzdržan“) odlučio predložiti Hrvatskom saboru da d o n e s e
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu s rasprave o Izvješću o radu Državnog ureda za reviziju za 2011. godinu i Izvješće o obavljenim revizijama
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 3. sjednici održanoj 21. veljače 2012. godine, raspravio je o Izvješće o radu Državnog ureda za reviziju za 2011. godinu i Izvješće o obavljenim revizijama, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio Državni ured za reviziju, aktom od 16. veljače 2012. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Uvodno je predstavnica predlagatelja istaknula da je u ovom izvještajnom razdoblju Ured planirao i obavio 832 revizije, od čega je 527 subjekata obuhvaćeno financijskom revizijom (revizija financijskih izvještaja i poslovanja), 291 uvidom u proračun i financijske izvještaje lokalnih jedinica, te 12 uvidom u financijske izvještaje izvan parlamentarnih političkih stranaka. Također je navedeno da je u ovom izvještajnom razdoblju obavljena financijska revizija za 2010. u 285 jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave. O njihovim financijskim izvještajima i poslovanju je izraženo 18 bezuvjetnih (za 3 županije, 10 gradova i 5 općina), 266 uvjetnih (za 17 županija, 112 gradova i 137 općina), te jedno nepovoljno mišljenje.
U raspravi članova Odbora istaknuto je pitanje najčešćih nepravilnosti s kojima su se susretali državni revizori prilikom revizije jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave. U odgovoru predstavnika predlagatelja navedeno je da u značajnom broju nisu uspostavljeni sustavi kontrole i unutarnje revizije, nepotpuno je popisana imovina, nisu doneseni planovi nabave, nađene su nepravilnosti u računovodstvenom poslovanju, nepotpuno su navedeni prihodi i primici, te rashodi i izdaci i nađene su određene nepravilnosti u procesu javne nabave.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu jednoglasno je odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Izvješće o radu Državnog ureda za reviziju za 2011. godinu i Izvješće o obavljenim revizijama
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković
2. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dobit, s Konačnim prijedlogom, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 29
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 2. sjednici održanoj 15. veljače 2012. godine, raspravio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dobit, s Konačnim prijedlogom, hitni postupak, prvo i drugo čitanje P.Z.E br. 29, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 9. veljače 2012. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Odbor je proveo objedinjenu raspravu o predmetnom aktu i Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak, s Konačnim prijedlogom, Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima, s Konačnim prijedlogom i Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dodanu vrijednost, s Konačnim prijedlogom.
Uvodno je predstavnica predlagatelja istaknula da se izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dobit propisuje mogućnost smanjenja osnovice poreza na dobit u slučaju kada se ostvarena dobit poreznog razdoblja koristi za povećanje temeljnog kapitala društva na način i pod uvjetima propisanim iz Zakona o trgovačkim društvima. Također se propisuje i oporezivanje dividendi i udjela u dobiti koje se isplaćuju inozemnim pravnim osobama primjenom stope od 12%.
Članovi Odbora su u raspravi podržali mogućnost smanjenja osnovice poreza na dobit, isključivo u slučaju kada se ostvarena dobit koristi za povećanje temeljnog kapitala društva, što je oblik poticanja investicija.
Nakon provedene rasprave članovi Odbora su jednoglasno odlučili da se donese sljedeći
ZAKLJUČAK
Odbor za lokalnu i područnu (regonalnu) samoupravu, izražavajući zabrinutost zbog podataka koji pokazuju da će doći do smanjenja financijskih sredstava u proračunima jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, zahtjeva od Vlade Republike Hrvatske da sustavno provodi mjere fiskalne decentralizacije kroz sredstva poreza na dohodak, poreza na dobit, poreza na nekretnine i poreza na promet nekretnina i poreza na dodanu vrijednost.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) jednoglasno je odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dobit
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dodanu vrijednost, s Konačnim prijedlogom, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 36
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 2. sjednici održanoj 15. veljače 2012. godine, raspravio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dodanu vrijednost, s Konačnim prijedlogom, hitni postupak, prvo i drugo čitanje P.Z.E br. 36, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 9. veljače 2012. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Odbor je proveo objedinjenu raspravu o predmetnom aktu i Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak, s Konačnim prijedlogom, Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dobit, s Konačnim prijedlogom i Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima, s Konačnim prijedlogom.
Uvodno je predstavnica predlagatelja istaknula da se ovim izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dodanu vrijednost predlaže da se osnovna stopa poreza na dodanu vrijednost 23% poveća na stopu 25%, a za jestiva ulja i masti, biljnog i životinjskog podrijetla, dječju hranu i prerađenu hranu na bazi žitarica za dojenčad i malu djecu, na isporuku vode, te na bijeli šećer, stopa poreza na dodanu vrijednost od 23% spusti na 10%.
U raspravi članova Odbora istaknuto je da će promjene u visini poreza na dodanu vrijednost pridonijeti povećanju financijskih sredstava u Državnom proračunu. Međutim, također je naglašeno da će povećanje poreza na dodanu vrijednost imati negativan utjecaj na gospodarsku aktivnost i da neće dovesti do gospodarskog rasta.
Nakon provedene rasprave članovi Odbora su jednoglasno odlučili da se donese sljedeći
ZAKLJUČAK
Odbor za lokalnu i područnu (regonalnu) samoupravu, izražavajući zabrinutost zbog podataka koji pokazuju da će doći do smanjenja financijskih sredstava u proračunima jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, zahtjeva od Vlade Republike Hrvatske da sustavno provodi mjere fiskalne decentralizacije kroz sredstva poreza na dohodak, poreza na dobit, poreza na nekretnine i poreza na promet nekretnina i poreza na dodanu vrijednost.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu većinom je glasova ( 8 glasova „za“ i 1 glas „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dodanu vrijednost
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak, s Konačnim prijedlogom, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 32
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 2. sjednici održanoj 15. veljače 2012. godine, raspravio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak, s Konačnim prijedlogom, hitni postupak, prvo i drugo čitanje P.Z. br. 32, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 9. veljače 2012. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Odbor je proveo objedinjenu raspravu o predmetnom aktu i Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima, s Konačnim prijedlogom, Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dobit, s Konačnim prijedlogom i Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dodanu vrijednost, s Konačnim prijedlogom.
Uvodno je predstavnica predlagatelja istaknula da će se predloženim izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak povećati osnovni mjesečni osobni odbitak na 2.200,00 kuna, a osobni odbitak umirovljenika sa 3.200,00 kuna na 3.400,00 kuna, te će se izmijeniti i porezni razredi na način da će se porezna stopa od 12% primijeniti na poreznu osnovicu do 2.200,00 kuna mjesečno, porezna stopa od 25% na razliku porezne osnovice iznad 2.200,00 do 8.800,00 kuna mjesečno, a porezna stopa od 40% na razliku porezne osnovice iznad 8.800,00 kuna mjesečno. Propisuje se i uvjet za oporezivanje primitaka od djelatnosti poljoprivrede i šumarstva zbog izmjena iznosa propisanog za obvezni ulazak u sustav poreza na dodanu vrijednost, koji s primjenom od 1. siječnja 2013. godine iznosi 230.000,00 kuna, te se pored postojećih uvjeta dodaje i uvjet da su fizičke osobe po osnovi djelatnosti poljoprivrede i šumarstva obveznici poreza na dohodak ako su, između ostalog, po toj osnovi u poreznom razdoblju ostvarili ukupni godišnji primitak veći od 35% iznosa propisanog za obvezni ulazak u sustav poreza na dodanu vrijednost.
U raspravi članova Odbora istaknuto je da će predložene izmjene i dopune Zakona o dohotku znatno utjecati na smanjenje financijskih sredstava u proračunima jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, budući da porez na dohodak čini znatnu stavku u njihovom financiranju. Istaknuto je da podržavaju preraspodjelu poreznog tereta na način da se zaštite porezni obveznici s najnižima primicima i poboljša njihov životni standard. Međutim predviđene promjene osobnih odbitaka za osobe s nižim primanjima neće znatno utjecati na povećanje njihovih prihoda jer se radi o vrlo malim povećanjima.
Nakon provedene rasprave članovi Odbora su jednoglasno odlučili da se donese sljedeći
ZAKLJUČAK
Odbor za lokalnu i područnu (regonalnu) samoupravu izražavajući zabrinutost zbog podataka koji pokazuju da će doći do smanjenja financijskih sredstava jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave zahtjeva od Vlade Republike Hrvatske da sustavno provodi mjere fiskalne decentralizacije kroz sredstava poreza na dohodak, poreza na dobit, poreza na nekretnine i poreza na promet nekretnina, te porez na dodanu vrijednost.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima, s Konačnim prijedlogom, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 28
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 2. sjednici održanoj 15. veljače 2012. godine, raspravio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima, s Konačnim prijedlogom, hitni postupak, prvo i drugo čitanje P.Z. br. 28, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 9. veljače 2012. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Odbor je proveo objedinjenu raspravu o predmetnom aktu i Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak, s Konačnim prijedlogom, Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dobit, s Konačnim prijedlogom i Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dodanu vrijednost, s Konačnim prijedlogom.
Uvodno je predstavnica predlagatelja istaknula da će se ovim izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima smanjiti opća stopa doprinosa za zdravstveno osiguranje s 15% na 13%. Također je istaknuo da će se ovim izmjenama i dopunama poboljšati naplata doprinosa tako da se uvodi obveza prijeboja dospjelih, a neplaćenih obveza doprinosa s potraživanjima koje obveznik doprinosa – dužnik ima temeljem ugovornog odnosa s Hrvatskim zavodom za zdravstveno osiguranje.
U raspravi članova Odbora podržano je smanjenje opće stope doprinosa za zdravstveno osiguranje i nastojanja da se poboljšaju naplate doprinosa. Izražena je nada da će rasterećenje gospodarskih subjekata ovom mjerom omogućiti povećanje gospodarske aktivnosti.
Nakon provedene rasprave članovi Odbora su jednoglasno odlučili da se donese sljedeći
ZAKLJUČAK
Odbor za lokalnu i područnu (regonalnu) samoupravu, izražavajući zabrinutost zbog podataka koji pokazuju da će doći do smanjenja financijskih sredstava u proračunima jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, zahtjeva od Vlade Republike Hrvatske da sustavno provodi mjere fiskalne decentralizacije kroz sredstva poreza na dohodak, poreza na dobit, poreza na nekretnine i poreza na promet nekretnina i poreza na dodanu vrijednost.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu jednoglasno je odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Konačnom prijedlogu zakona o izvršenju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu, drugo čitanje, P.Z. br. 38
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 2. sjednici održanoj 15. veljače 2012. godine, raspravio je Konačni prijedlog zakona o izvršenju Državnog proračuna Republike Hrvatske 2012. godinu, (P.Z. br. 38) - drugo čitanje, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 13. veljače 2012. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Odbor je proveo objedinjenu raspravu o predmetnom aktu i Prijedlogu Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu i Projekcije za 2013. i 2014. godinu.
Uvodno je predstavnica predlagatelja istaknula da se ovim Zakonom uređuje izvršavanje Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu, opseg zaduživanja i jamstava države, upravljanje javnim dugom te financijskom i nefinancijskom imovinom, poticajne mjere u gospodarstvu, korištenje namjenskih prihoda i primitaka, korištenje vlastitih prihoda, prava i obveze korisnika proračunskih sredstava, pojedine ovlasti Vlade Republike Hrvatske, predsjednika Vlade, Ministarstva financija i ministra financija u izvršavanju Proračuna, kazne za neispunjavanje obveza te druga pitanja u izvršavanju Proračuna.
U raspravi članova Odbora istaknuto je pitanje, da li će mjere koje se poduzimaju u cilju prikupljanja sredstava u Državni proračuna i njegovo izvršenje utjecati na financiranje jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave i bojazni na smanjenje prihoda jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave. Navedeno je da Vlada Republike Hrvatske mora iznaći mjere i modele pomoći jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave u nadoknadi financijskih sredstava njihovim proračunima, budući da će donesene mjere utjecati na smanjenje sredstava jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.
Nakon provedene rasprave članovi Odbora su jednoglasno odlučili da se donese sljedeći
ZAKLJUČAK
Odbor za lokalnu i područnu (regonalnu) samoupravu izražavajući zabrinutost zbog podataka koji pokazuju da će doći do smanjenja financijskih sredstava jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave zahtjeva od Vlade Republike Hrvatske da sustavno provodi mjere fiskalne decentralizacije kroz sredstava poreza na dohodak, poreza na dobit, poreza na nekretnine i poreza na promet nekretnina, te porez na dodanu vrijednost.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je većinom glasova (8 glasova „za“ i 1 glas „ suzdržan“ ) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o izvršenju Državnog proračuna Republike Hrvatske 2012. godinu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković - ×
Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu i Projekcije za 2013. i 2014. godinu
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 2. sjednici održanoj 15. veljače 2012. godine, raspravio je Prijedlog Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu i Projekcije za 2013. i 2014. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 13. veljače 2012. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
Odbor je proveo objedinjenu raspravu o Prijedlog Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu i Projekcije za 2013. i 2014. godinu i o Konačnom prijedlogu zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu.
Uvodno je predstavnica predlagatelja obrazložila osnovne odrednice Prijedloga Državnog proračuna te istaknula da su prihodi Državnog proračuna za 2012. godinu planirani u iznosu od 109 milijardi kuna, ukupno planirani rashodi u iznosu 118, 8 milijardi kuna, a manjak će za ovu godinu iznositi 9, 9 milijardi kuna. Posebno je istaknula da se Državni proračun za 2012. godinu u odnosu na prošlu godinu smanjuje za 3,4 milijarde kuna. Nadalje navodi da osnovne odrednice prihodne strane ovog Državnog proračuna čine zakonske izmjene u poreznoj politici, koje imaju za cilj stvaranje preduvjet za pokretanje gospodarstva, održivost javnih financija i usmjerenost na zaštitu socijalno najosjetljivijih skupina društva.Također je navela da će smanjenje rashoda Državnog proračuna značajno utjecati na doprinos održivosti javnog duga i kreditnog rejtinga Republike Hrvatske.
U raspravi članova Odbora iznijeta su mišljenja prema kojima će predložene mjere koje su vezana uz ovaj Prijedlog Državnog proračuna, a koje se odnose na mini poreznu reformu negativno utjecati na financiranje jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave u 2012 godini. Izraženi su stavovi da predviđene promjene usporavaju proces decentralizacije jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave i dovode do veće ovisnosti o državi. Također je navedeno od pojedinih članova Odbora da je teško vjerovati da će doći do povećanja broja zaposlenih i veće gospodarske aktivnost, a što bi i utjecalo na povećanje sredstava jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave. Navedeno je da se u proračunu „ne vide“ kapitalne investicije, te je istaknuto uvjerenje da predviđene mjere neće dovesti do značajnijeg gospodarskog rasta. U raspravi je istaknut i stav da je ovo prvi put da se deficit u proračunu znatno smanjuje, a da proračun ima i komponentu zaštite socijalnih skupina i pretpostavke za novi gospodarski ciklus.
Nakon provedene rasprave članovi Odbora su jednoglasno odlučili da se donese sljedeći
ZAKLJUČAK
Odbor za lokalnu i područnu (regonalnu) samoupravu izražavajući zabrinutost zbog podataka koji pokazuju da će doći do smanjenja financijskih sredstava jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave zahtjeva od Vlade Republike Hrvatske da sustavno provodi mjere fiskalne decentralizacije kroz sredstava poreza na dohodak, poreza na dobit, poreza na nekretnine i poreza na promet nekretnina, te porez na dodanu vrijednost.
Odbor za lokanu i područnu (regionalnu) samoupravu je većinom glasova (8 glasova „za“ i 1 glas „protiv“) odlučio Hrvatskom saboru predložiti donošenje
Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu i Projekcije za 2013. i 2014. godinu
i sljedećih odluka
1. Odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Hrvatskih voda za 2012. godinu i projekcije za 2013. i 2014. godinu
2. Odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost za 2012. godinu i projekcije za 2013. i 2014. godinu
3. Odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Hrvatskih cesta za2012. godinu i projekcije za 2013. i 2014. godinu
4. Odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka za 2012. godinu i projekcije za 2013. i 2014. godinu
5. Odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Agencije za upravljanje državnom imovinom za 2012. godinu i projekcije za 2013. i 2014. godinuZa izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zoran Vinković, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković