Odbor za poljoprivredu

Zaključci Odbora za poljoprivredu s 37., tematske, sjednice o ekološkoj proizvodnji u Republici Hrvatskoj - ograničenjima, izazovima i mogućnostima

Na temelju članka 44., 47. i 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora održao je 28. svibnja 2014. godine svoju 37. sjednicu, tematski posvećenu

EKOLOŠKOJ PROIZVODNJI U REPUBLICI HRVATSKOJ –
OGRANIČENJIMA, IZAZOVIMA I MOGUĆNOSTIMA

Odbor za poljoprivredu je u cilju objedinjavanja svih relevantnih čimbenika vezanih uz ekološku proizvodnju u Republici Hrvatskoj, prezentiranja trenutnog stanja, ograničenja i mogućnosti ekološke proizvodnje, kao i uključivanja znanstvene i stručne javnosti u procese ekološke proizvodnje u Republici Hrvatskoj za potrebe ove sjednice okupio predstavnike Ministarstva poljoprivrede, Agronomskog fakulteta u Zagrebu, Poljoprivrednog fakulteta u Osijeku, Visokog gospodarskog učilišta u Križevcima, Savjetodavne službe,  ovlaštenih kontrolnih tijela u ekološkoj proizvodnji, Udruga proizvođača i predstavnike ekoloških proizvođača, Hrvatske poljoprivredne komore, Hrvatske gospodarske komore.

Odboru su, vezano uz ovu tematsku sjednicu svoja stajališta podnijeli: Ministarstvo poljoprivrede, Savjetodavna služba – Odsjek za ekološku i integriranu poljoprivredu, dr.sc. Darko Znaor i predstavnici Udruga ekoloških proizvođača.

Osim dostavljenih stajališta na tematskoj sjednici Odbora za poljoprivredu sudionici su upozorili na otvorena pitanja, mjere i prijedloge za koje smatraju da bi se njihovim rješavanjem unaprijedilo stanje u ekološkoj proizvodnji u Republici Hrvatskoj.
Temeljem provedene rasprave i dostavljenih stajališta, Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora donio je na svojoj 39. sjednici sljedeće

Z A K LJ U Č K E

Republika Hrvatska zbog  agroekološke raznolikosti poljoprivrednog prostora raspolaže prirodnim preduvjetima za jači razvitak ekološke proizvodnje, a ograničavajući faktori razvitka ekološke proizvodnje su nedostatak dovoljne količine znanja, nedostatak tehnoloških inovacija, nepostojanje skladišnih kapaciteta, slaba povezanost proizvođača pri zajedničkom nastupu na tržištu,  što posljedično rezultira nekonkurentnom proizvodnjom. Mehanizmi Zajedničke poljoprivredne politike koji su Republici Hrvatskoj, kao članici EU dostupni pružaju velike mogućnosti za unaprjeđenje ekološke proizvodnje u Republici Hrvatskoj.

Smjernice razvoja ekološke poljoprivrede u Republici Hrvatskoj utvrđene su Akcijskim planom razvoja ekološke poljoprivrede u Republici Hrvatskoj za razdoblje 2011. – 2016. Akcijski plan predvidio je 16 akcija koje podupiru razvoj ekološke poljoprivrede. Stoga Odbor za poljoprivredu poziva Ministarstvo poljoprivrede da izvijesti ovaj Odbor o provedbi Akcijskog plana ekološke poljoprivrede u Republici Hrvatskoj.
Devet hrvatskih županija u ovom trenutku nema stručnog savjetnika za ekološku proizvodnju pa su stoga dovedeni u neravnopravan položaj u odnosu na županije u kojima ovi savjetnici pružaju savjetodavne usluge ekološkim proizvođačima. Odbor za poljoprivredu poziva Ministarstvo poljoprivrede na ujednačavanje položaja ekoloških proizvođača u Republici Hrvatskoj stvaranjem preduvjeta za zapošljavanje savjetnika za ekološku proizvodnju u svim županijama.

Zbog izbjegavanja zlouporaba i jedinstvene primjene istih kriterija na cijelom području Republike Hrvatske vezano uz dozvoljena gnojiva, poboljšivače tla, sredstava za povećanje imuniteta biljaka i zaštitu bilja poziva se Ministarstvo poljoprivrede da pristupi izradi Pravilnika kojim bi se odredila sredstva dozvoljena u ekološkoj proizvodnji. Isto je nužno i zbog konkurentnosti hrvatskih proizvođača gnojiva, poboljšivača tla, sredstava za povećanje imuniteta biljaka i sredstava za zaštitu bilja.

Uzimajući u obzir elementarne nepogode kojima su pogođena neka područja Republike Hrvatske i katastrofu kojom je pogođena županjska Posavina Odbor za poljoprivredu poziva Ministarstvo poljoprivreda da razmotri mogućnost pomoći ekološkim proizvođačima kojima su uništeni nasadi pa se dovodi u pitanje njihovo ostvarivanja prava na potpore u proizvodnji. Isto tako Odbor za poljoprivredu poziva Ministarstvo poljoprivrede da razmotri mogućnost iznalaženja rješenja za ekološke proizvođače koji su bili u najmu zemljišta koje je vraćeno u postupku denacionalizacije. Isti su ostali bez prava na subvencije i prijeti im mogućnost gubitka prava u narednim godinama.
Problem nedostatka dovoljne količine znanja u provođenju ekološke proizvodnje ograničavajući je faktor daljnjeg rasta  ekološke proizvodnje u Republici Hrvatskoj.  Stoga Odbor za poljoprivredu poziva Ministarstvo rada i mirovinskog sustava da kroz programe aktivne politike zapošljavanja stvori preduvjete za  zapošljavanje nezaposlenih osoba u ekološkoj proizvodnji, a u cilju prenošenja znanja i iskustava vezanih uz ekološku proizvodnju, kao i stvaranja preduvjeta za samostalno obavljanje ove vrste proizvodnje nezaposlenim osobama.

U cilju jačanja konkurentnosti sektora ekološke proizvodnje nužno je ojačati potražnju za proizvodima ekološke proizvodnje. Smanjivanje cijena ekološki proizvedenih proizvoda nužno bi rezultiralo većom potražnom za istima. Poziva se Ministarstvo financija da ispita mogućnost smanjivanja stope PDV na ekološki proizvedenu hranu, a u cilju daljnjeg razvoja ekološke proizvodnje u Republici Hrvatskoj.


        PREDSJEDNIK
        Franjo Lucić