Odbor za poljoprivredu

Mišljenje Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu Uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Uredbe (EZ) br. 1829/2003 o mogućnosti država članica da ograniče ili zabrane uporabu genetski modificirane hrane i hrane za životinje na svojem državnom području COM (2015) 177

Uvod

Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora, na temelju ovlasti dodijeljenih Zakonom o suradnji Hrvatskoga sabora i Vlade Republike Hrvatske u europskim poslovima i Poslovnikom Hrvatskoga sabora, održao je su 12. lipnja 2015. sjednicu na kojoj je raspravio Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Uredbe (EZ) br. 1829/2003 o mogućnosti država članica da ograniče ili zabrane uporabu genetski modificirane hrane i hrane za životinje na svojem državnom području COM (2015) 177.

Članovi Odbora za poljoprivredu su nakon provedene rasprave jednoglasno podržali stajalište Republike Hrvatske kojim se podržava Inicijativa Europske komisije o uvođenju pravne osnove koja državama članicama daje pravo odlučivanja u svezi s uporabom genetski modificirane hrane i hrane za životinje,  ali trenutno nije u mogućnosti podržati dostavljeni tekst Prijedloga uredbe u cijelosti  zbog niza otvorenih pitanja, te se stoga naglašava kako je predstavljeni tekst potrebno doraditi.

Mišljenje Odbora za poljoprivredu

Uzimajući u obzir da prijedlog Uredbe ne propisuje jasne mjere izuzeća, kojima bi se propisalo moguće izuzeće  genetski modificirane hrane i hrane za životinje, Odbor za poljoprivredu mišljenja je kako je iste potrebno ugraditi u Prijedlog Uredbe.

Odbor isto tako naglašava kako bi  nenavođenje, tj nereguliranje Prijedlogom Uredbe mogućih razloga zabrane i ograničavanja uporabe genetski modificirane hrane i hrane za životinje  moglo otvoriti prostor za različite interpretacije u primjeni Uredbe.

Upozoravajući na nacionalne specifičnosti država članica vezano uz uporabu genetski modificirane hrane i hrane za životinje Odbor za poljoprivredu mišljenja je kako je u predmetni Prijedlog uredbe potrebno ugraditi i moguće legitimne, pravno obranjive faktore na koje se država članica može pozvati u cilju ograničavanja ili zabrane uporabe genetski modificirane hrane i hrane za životinje, a u cilju zaštite vlastitih nacionalnih interesa.

Odbor isto tako smatra kako bi zbog zaštite nacionalnih interesa svake države članice u pogledu ograničavanja ili zabrane uporabe genetski modificirane hrane i hrane za životinje svaka država članica trebala imati pravo odlučivanja o istom bez navođenja uvjeta.

Upozoravajući na obveze koje za države članice proizlaze iz međunarodnih ugovora i trgovinskih sporazuma Odbor za poljoprivredu upozorava na nužnost reguliranja pitanja pravne sigurnosti država članica koje se odluče za uvođenje mjera zabrane ili ograničavanja uporabe genetski modificirane hrane i hrane za životinje na svojem državnom području.

Slijedom provedene rasprave na sjednici Odbora za poljoprivredu, te prethodno navedenih mišljenja Odbor za poljoprivredu upućuje Europskoj komisiji sljedeće

ZAKLJUČKE

1. Pozdravljaju se nastojanja Europske komisije o uvođenju pravne osnove koja državama članicama daje pravo odlučivanja vezano uz uporabu genetski modificirane hrane i hrane za životinje na svojem državnom području.

2. Odbor za poljoprivredu upozorava na potrebu jasnog definiranja mjera kojima se države članice  mogu odlučiti za ograničavanje ili zabranu uporabe genetski modificirane hrane i hrane za životinje  iz članka 3. stavka 1. i članka 15. stavka 1. Uredbe o mogućnosti država članica da ograniče ili zabrane uporabu genetski modificirane hrane i hrane za životinje na svojem državnom području.

3. Odbor za poljoprivredu upozorava na nužnost reguliranja pitanja pravne sigurnosti država članica koje se odluče za uvođenje mjera ograničavanja ili zabrane temeljem navedenog  Prijedloga Uredbe, a u odnosu na obveze koje za države članice proizlaze iz međunarodnih i trgovinskih sporazuma.

4. Odbor za poljoprivredu stajališta je kako bi državama članicama u pogledu ograničavanja ili zabrane uporabe genetski modificirane hrane i hrane za životinje trebalo ostaviti pravo odlučivanja o istom bez navođenja uvjeta.

5. Odbor za poljoprivredu mišljenja je kako je Prijedlogom uredbe potrebno regulirati i legitimne, pravno obranjive faktore na koje se država članica može pozvati u cilju ograničenja ili zabrane uporabe genetski modificirane hrane i hrane za životinje u cilju zaštite vlastitih nacionalnih interesa.

 


POTPREDSJEDNIK ODBORA
        Ivica Mandić