Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku na svojoj 58. sjednici održanoj 20. ožujka 2015. raspravljao je o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radiološkoj i nuklearnoj sigurnosti, s Konačnim prijedlogom zakona koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 12. ožujka 2015.
Odbor je Zakon raspravio kao matično radno tijelo, sukladno s člankom 85. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja objasnio je da se tim zakonskim prijedlogom provodi daljnje usklađivanje nacionalnog zakonodavstva s pravnom stečevinom Europske unije na području nuklearne sigurnosti i zaštite od ionizirajućeg zračenja. Također, neka zakonska rješenja koja su bila predviđena postojećim Zakonom u provedbi nisu dala očekivane rezultate te ih je potrebno izmijeniti.
U skladu s primjedbom Europske komisije Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost prestaje obavljati poslove skladištenja radioaktivnog otpada i iskorištenih izvora podrijetlom s teritorija Republike Hrvatske u središnjem skladištu i poslove upravljanja središnjim skladištem. Osniva se Centar za zbrinjavanje radioaktivnog otpada koji će uspostaviti i njime upravljati Fond za financiranje razgradnje i zbrinjavanja radioaktivnog otpada i istrošenoga nuklearnog goriva Nuklearne elektrane Krško, a za svoj će rad biti odgovoran Vladi Republike Hrvatske.
Izmjenama Zakona kategorizacija izloženih radnika, obveza dozimetrijskog nadzora izloženih radnika te učestalost provjere zdravstvene sposobnosti pojedine kategorije izloženih radnika usklađuju se s Direktivom Vijeća 2013/59/Euratom, od 5. prosinca 2013., tako da će znatno manji broj izloženih radnika morati biti pod dozimetrijskim i zdravstvenim nadzorom. Nadalje, model stjecanja stručne osposobljenosti za primjenu mjera radiološke sigurnosti dopunskom izobrazbom te obnove znanja izmijenit će se tako da će dopunsku izobrazbu i obnovu znanja organizirati Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost.
U raspravi članovi Odbora posebno su pohvalili nezanemarivu uštedu u iznosu od oko 5.500.000,00 kn godišnje koja proizlazi iz smanjenja parafiskalnih nameta u dijelu koji se odnosi na troškove provedbe dozimetrijskog i zdravstvenog nadzora te izobrazbe izloženih radnika o primjeni mjera radiološke sigurnosti.
Tijekom rasprave razmotrena su i pitanja zbrinjavanja i skladištenja radioaktivnog otpada, kao i pitanje medicinskog ozračenja, granica ozračenja i osobne dozimetrije za djelatnike koji su tijekom rada izloženi ionizirajućem zračenju te pitanje kontrole zračenja i zaštite pacijenata prilikom dijagnostičkih postupaka, imajući na umu modernu, suvremenu medicinsku tehnologiju. S tim u vezi svi su se složili s važnošću sustavne edukacije zdravstvenih radnika, kontrole kvalitete dijagnostičkih postupaka te informiranosti pacijenata.
Nakon rasprave, članovi Odbora jednoglasno su (osam glasova „za“) odlučili predložiti Hrvatskom saboru
ZAKON O IZMJENAMA I DOPUNAMA
ZAKONA O RADIOLOŠKOJ I NUKLEARNOJ SIGURNOSTI
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika doc. dr. sc. Željka Jovanovića, dr. med., predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
doc. dr. sc. Željko Jovanović, dr. med., mr. oec.