Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku

Izvješće Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zdravstvenoj zaštiti, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje P.Z.E. br. 411

Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku na 29. sjednici Odbora, održanoj  26. lipnja 2013. raspravio je o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zdravstvenoj zaštiti, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 20. lipnja 2013.

Odbor je Zakon raspravio kao matično radno tijelo, sukladno s člankom 76.a Poslovnika Hrvatskoga sabora.

Uvodno obrazloženje podnijela je predstavnica predlagatelja. Kako je pojasnila, donošenje zakona po hitnom postupku potrebno je zbog usklađivanja zakonodavstva Republike Hrvatske s propisima Europske unije na području zdravstvene zaštite. Prenose se odredbe triju Direktiva i to: Direktive 2005/36 EZ i Vijeća od 7 rujna 2005. o priznavanju stručnih kvalifikacija, zatim Direktive 2011/24/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 9. ožujka 2011. godine o primjeni prava pacijenata u prekograničnoj zdravstvenoj zaštiti te Direktiva Vijeća 2010/32/EU od 10. svibnja 2010. o provođenju Okvirnog sporazuma o sprječavanju ozljeda oštrim predmetima u bolničkom sektoru i zdravstvu koji su sklopili HOSPEEM i EPSU. Nadalje, zakonski prijedlog uređuje rad tijela zdravstvenih ustanova za vrijeme postupka sanacije, uređuje se zatečeni sustav zakupa u primarnoj zdravstvenoj zaštiti u novi jedinstveni oblik te se zakonskim prijedlogom propisuje mogućnost da zdravstveni radnici u privatnoj praksi, zdravstvene ustanove i trgovačka društva koja obavljaju zdravstvenu djelatnost, sukladno posebnim propisima, mogu pružiti zdravstvene usluge u turizmu, za koje imaju odobrenje.

Najviše rasprave na Odboru izazvao je  sustav priznavanja kvalifikacija zdravstvenih radnika sukladno Direktivi, koja jamči osobama koje su stekle stručne kvalifikacije u jednoj od država članica, pristup istoj profesiji i ista prava prilikom obavljanja te profesije u drugoj državi članici kao i državljanima te druge članice. Postavljeno je pitanje u vezi modela provjere znanja u zemljama Europske unije i kod nas,  sticanja iskustva i stručnosti bez provođenja pripravničkog staža, odnosno polaganja državnog stručnog ispita. Naveden je primjer Medicinskog fakulteta u Splitu te je postavljeno pitanje zašto nije proveden integrirani studij i na drugim fakultetima. Po nekima, takav pristup će doprinijeti povećanju broja liječnika kojih ionako nedostaje, dok po drugima to će predstavljati neujednačenost obrazovanja i stručnosti.

Rasprava je provedena i u dijelu obavljanje djelatnosti hitne medicine neprekidno 24 sata te pripravnosti i dežurstva. Pojedini članovi Odbora izrazili su primjedbe na hitnost postupka pri donošenju Zakona i neslaganje s činjenicom da njegovo provođenje  neće imati financijskih učinaka na državni proračun Republike Hrvatske.

Nakon rasprave, članovi Odbora su većinom glasova (7„za“ , 4 „protiv“ i 1 „suzdržan“) odlučili predložiti Hrvatskom saboru

ZAKON O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O ZDRAVSTVENOJ ZAŠTITI

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio Biljanu Borzan,  predsjednicu Odbora.

PREDSJEDNICA  ODBORA
Biljana Borzan