Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku na 28. sjednici Odbora, održanoj 20. lipnja 2013. raspravio je o Prijedlogu zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 13. lipnja 2013.
Odbor je Zakon raspravio kao matično radno tijelo, sukladno s člankom 76.a Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Odbor je proveo objedinjenu raspravu o Prijedlogu zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. E. 406, Prijedlogu zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju i zdravstvenoj zaštiti stranaca u Republici Hrvatskoj, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. E. 408 i Prijedlogu zakona o provedbi uredbi Europske unije iz područja prekursora za droge, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. E. 401.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja je pojasnio da je donošenje zakona po hitnom postupku potrebno zbog usklađenja domaćeg zakonodavstva s propisima Europske unije, kako bi se prava osiguranih osoba na zdravstvenu zaštitu iz obveznoga zdravstvenog osiguranja prilagodila zahtjevima Direktive 2011/24/EU, osiguravajući prava na prekograničnu zdravstvenu zaštitu te ne dovodeći u pitanje funkcioniranje sustava zdravstvene zaštite u Republici Hrvatskoj. Navedena zdravstvena zaštita obuhvaća planiranu zdravstvenu zaštitu za koju osigurana osoba mora pribaviti prethodno odobrenje Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, planiranu specijalističko-konzilijarnu zdravstvenu zaštitu za koju nije potrebno pribaviti prethodno odobrenje Zavoda i neodgodivu zdravstvenu zaštitu. Zavod je određen i za Nacionalnu kontaktnu točku za pružanje informacije o pravima osiguranih osoba na zdravstvenu zaštitu u drugoj državi članici.
Članovi Odbora su u raspravi razmotrili novine koje se odnose na uvođenje obveznog zdravstvenog osiguranja djece do navršene 18. godine života kao zasebne kategorije osiguranih osoba Zavoda, obvezno zdravstveno osiguranje redovitih učenika i studenata iznad 18. godine života koji se školuju u drugim državama članicama, uvođenje obveznog zdravstvenog osiguranja osoba s prebivalištem, odnosno odobrenim stalnim boravkom u Republici Hrvatskoj kojima je odlukom nadležnog suda oduzeta sloboda i nalaze se u jedinicama Ministarstva pravosuđa, preventivnu zdravstvenu zaštitu osoba starijih od 65 godina života koja se u cijelosti pokriva iz sredstava Zavoda, uvođenje osnovne i dodatne liste ortopedskih i drugih pomagala te dentalnih pomagala, produženje roka za upućivanje osiguranika koji je neprekidno privremeno nesposoban za rad nadležnom tijelu vještačenja mirovinskog osiguranja sa dosadašnjih 6 mjeseci na 12 mjeseci neprekidne privremene nesposobnosti osiguranika.
U raspravi, najviše interesa iskazano je u dijelu utvrđivanja privremene nesposobnosti za rad osiguranika od strane izabranog doktora, koji je jedini ovlašten za određivanje dužine privremene nesposobnosti te mehanizma kontrole u sprječavanju zlouporabe. Također su razmotrene izmjene prava na naknadu plaće u odnosu na važeći Zakon, prema kojoj više nema ograničenja isplate naknade plaće istekom tri godine na teret sredstava obveznoga zdravstvenog osiguranja.
Nakon rasprave, članovi Odbora su većinom glasova (6 „za“ i 4 „protiv“) odlučili predložiti Hrvatskom saboru
ZAKON O OBVEZNOM ZDRAVSTVENOM OSIGURANJU
u tekstu kako ga je predložila Vlada Republike Hrvatske.
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio Biljanu Borzan, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
Biljana Borzan