Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku

Izvješće Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku o Prijedlogu zakona o zabrani genetski modificiranih organizama, prvo čitanje, P.Z. br. 291, predlagatelj: zastupnik Miro Bulj

Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku na svojoj 45. sjednici održanoj 16. svibnja 2018. raspravljao je o Prijedlogu zakona o zabrani genetski modificiranih organizama, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio zastupnik Miro Bulj aktom od 8. veljače 2018.

Odbor je o Zakonu raspravljao kao matično radno tijelo, sukladno s člankom 85. Poslovnika Hrvatskoga sabora.

Odbor je raspolagao pisanim mišljenjem Vlade Republike Hrvatske, klasa:022-03/18-12/11, urbroj:50301-27/25-18-13 od 22. ožujka 2018.

Predstavnik predlagatelja u uvodnom je izlaganju objasnio da se Predloženim zakonom predlaže potpuna zabrana uzgoja, uvoza i stavljanja na tržište za sve pojedine GMO-e i/ili skupine GMO-a na cijelom području Republike Hrvatske. Republika Hrvatska ima znatne potencijale u tradicionalnoj proizvodnji hrane, što je već neosporna i prepoznata činjenica koju je potrebno sačuvati i unaprijediti, a trenutno je u Republici Hrvatskoj oko 750.000 hektara neobradivih površina koje su više nego podobne za ekološku proizvodnju, naveo je predlagatelj. Isto tako, mišljenja je da su sve županije zabranile GMO na svojim područjima, tako da je logičan slijed da se isto uredi zakonski na cijelom području Republike Hrvatske.

U svom obrazloženju mišljenja Vlade RH na navedeni akt, a koja predlaže da se ne podrži njegovo donošenje, predstavnik Ministarstva zdravstva istaknuo je da je predmetni Prijedlog zakona u suprotnosti s odredbama trenutačno važećeg zakonodavstva Europske unije te da bi njegovim donošenjem nastala pravna praznina i hrvatsko nacionalno zakonodavstvo više ne bi bilo usklađeno s propisima Europske unije u ovom području. Odredbama direktno primjenjivog zakonodavstva Europske unije određeno je da države članice ne mogu zabraniti, ograničiti ili ometati stavljanje u promet GMO-a kao proizvoda ili GMO-a u sastavu proizvoda kada ispunjavaju odredbe Direktive 2001/18/EZ, Uredbe (EZ) 1829/2003 Europskog parlamenta i Vijeća od 22. rujna 2003. o genetski modificiranoj hrani i hrani za životinje.
 
U raspravi pojedini članovi Odbora skrenuli su pažnju da je Zakon o genetski modificiranim organizmima na snazi više od trinaest godina te da je usklađen s odgovarajućim zakonodavstvom Europske unije.  Ulaskom u Europsku uniju Republika Hrvatska je usvojila i prihvatila politiku Europske unije i sva postupanja s tim u vezi te je  u potpunosti prihvatila i zakonodavstvo Europske unije.

Nakon provedene rasprave članovi Odbora većinom su glasova (6 „za“, 1 „suzdržan“ i 2“protiv“) odlučili predložiti Hrvatskome saboru na usvajanje sljedeći

z a k lj u č a k

ne prihvaća se Prijedlog zakona o zabrani genetski modificiranih organizama, P.Z. br. 291

Za izvjestiteljicu na sjedniciHrvatskoga sabora Odbor je odredio dr.sc. Ines Strenja-Linić, dr. med., predsjednicu Odbora.

PREDSJEDNICA ODBORA
dr. sc. Ines Strenja-Linić, dr. med.