Odbor za zaštitu okoliša Hrvatskoga sabora raspravio je na svojoj jedanaestoj sjednici, održanoj 16. rujna 2008. godine, Prijedlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o Subregionalnom planu intervencija za sprječavanje, spremnost za i reagiranje na iznenadna onečišćenja Jadranskog mora većih razmjera, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 31. srpnja 2008. godine uz prijedlog da se sukladno članku 159. Poslovnika Hrvatskoga sabora predloženi zakon donese po hitnom postupku.
Odbor za zaštitu okoliša, temeljem članka 84.a. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni Konačni prijedlog zakona kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja je istaknuo da Republika Hrvatska graniči u gornjem dijelu Jadranskog mora s Talijanskom Republikom i Republikom Slovenijom, ugovornim strankama Konvencije o zaštiti morskog okoliša i obalnog područja Sredozemlja ( Barcelonska konvencija ). Sve tri države izradile su nacionalne sustave za spremnost i reagiranje na iznenadna onečišćenja mora te imaju svoje nacionalne planove intervencija, osposobljeno osoblje i materijalna sredstva potrebna za sprječavanje i reagiranje kod iznenadnih onečišćenja.
Svrha Sporazuma o Subregionalnom planu intervencija za sprječavanje, spremnost za i reagiranje na iznenadna onečišćenja Jadranskog mora većih razmjera jest da se u skladu s obvezama stranaka predviđenih člankom 17. Protokola Barcelonske konvencije o suradnji u sprječavanju onečišćavanja s brodova i u slučajevima opasnosti, suzbijanju onečišćavanja Sredozemnog mora, uspostavi mehanizam međusobne suradnje kojim će nadležna nacionalna tijela u Hrvatskoj, Italiji i Sloveniji usklađivati i ujedinjavati svoja djelovanja na području sprječavanja i reagiranja na iznenadna onečišćenja mora koja utječu ili bi mogla utjecati na vode pod njihovom jurisdikcijom.
S ciljem da se u što je moguće većoj mjeri smanji opasnost od iznenadnih onečišćenja mora ovim Zakonom se želi urediti opseg suradnje nadležnih tijela stranaka Sporazuma na području sprječavanja iznenadnog onečišćenja mora, uspostava načela zapovjedništava i održavanja veza, utvrđivanje sustava priopćavanja i izvješćivanja te utvrđivanje vrste pomoći koja se može pružiti među trima zainteresiranim zemljama.
Na kraju uvodnog izlaganja, predstavnik predlagatelja je istaknuo da je na 6. sastanku Mješovite komisije usuglašen tekst Sporazuma te da je Sporazum potpisan u Portorožu 9. studenog 2005. godine.
Nakon uvodnog obrazloženja predstavnika predlagatelja, uslijedila je rasprava u kojoj su članovi Odbora istaknuli problem ponovnog aktualiziranja projekta Družba Adria koji bi doveo do onečišćenja Jadranskog mora naftom i balastnim vodama zbog mnogobrojnih tankera. Predstavnici Vlade RH su istaknuli da se razmatra modificirana verzija tog projekta a gdje bi se gradnjom naftovoda do Trsta smanjio broj tankera na Jadranskom moru, a sigurnost plovidbe bi se osiguravala kroz Plan kontrole i upravljanja plovidbe tankera koordiniranim aktivnostima sve tri zainteresirane države.
Nakon provedene rasprave, Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje
ZAKONA O POTVRĐIVANJU SPORAZUMA O SUBREGIONALNOM PLANU INTERVENCIJA ZA SPRJEČAVANJE, SPREMNOST ZA I REAGIRANJE NA IZNENADNA ONEČIŠĆENJA JADRANSKOG MORA VEĆIH RAZMJERA
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednicu Odbora, Marijanu Petir.
PREDSJEDNICA ODBORA
Marijana Petir