Odbor za zaštitu okoliša Hrvatskoga sabora raspravio je na svojoj jedanaestoj sjednici, održanoj 16. rujna 2008. godine, Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o proglašenju zapadnog dijela Medvednice parkom prirode, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 10. srpnja 2008. godine.
Odbor za zaštitu okoliša, temeljem članka 84.a Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni Prijedlog zakona kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja je istaknuo da je Zakonom o proglašenju zapadnog dijela Medvednice parkom prirode iz 1981. godine proglašen masiv zapadnog dijela Medvednice s okolnim krajolikom u ukupnoj površini od 22.826 ha i utvrđene su njegove granice. Na području parka prirode od proglašenja do danas došlo je do intenzivne neplanske urbanizacije u prigorskoj zoni koja se proteže unutarnjim rubom parka prirode prema gradu Zagrebu. Ova je zona devastirana kroz duže vremensko razdoblje usprkos Zakonom utvrđenoj zaštiti, poglavito u razdoblju od proglašenja zapadnog dijela Medvednice parkom prirode pa sve do početka rada Javne ustanove Parka prirode Medvednica ( od 1981. - 2000. godine ).
U cilju rješavanja problema neplanske urbanizacije na zaštićenom području, predstavnik predlagatelja je naglasio da se ovim prijedlogom zakona želi urediti izmjene granica Parka prirode Medvednica, tako da se iz parka isključuju intenzivno urbanizirana naselja s neprimjerenom gradnjom, čime bi nova površina parka iznosila 17.938 ha.
Ovaj prijedlog zakona se temelji na „Stručnoj podlozi za izmjenu granice Parka prirode Medvednica“ koju je izradio Državni zavod za zaštitu prirode u srpnju 2005. godine.
Nadalje predstavnik predlagatelja je naglasio da je javnost obaviještena organiziranjem javnog uvida u prijedlog izmjena granica Parka prirode Medvednica i stručnu podlogu s kartografskom dokumentacijom u razdoblju od 7. rujna do 7. listopada 2005. godine u Zagrebu, Donjoj Stubici i Bistri gdje je većina primjedbi iznesenih tijekom javnog uvida prihvaćena te je granica parka korigirana tako da je veći dio urbanizirane zone isključen iz granica parka prirode.
Nakon uvodnoga obrazloženja predstavnika predlagatelja, predsjednica i članovi Odbora su u raspravi su istaknuli da je temeljem činjeničnoga stanja na terenu ovakav prijedlog zakona od strane predlagatelja očekivan jer će se iz područja parka prirode isključit neprimjereni sadržaj intenzivno urbanizirane rubne zone opterećene neodgovarajućom gradnjom.
Prijedlog Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva da se potpuno razgraniče ( bez preklapanja ) Park prirode Medvednica i Generalni urbanistički plan grada Zagreba prihvaćen je i uvršten u ovaj Prijedlog zakona.
Promjenom granica parka prirode će se razgraničiti park prirode i GUP grada Zagreba te više neće postojati zona preklapanja parka prirode i GUP-a. Posebni uvjeti gradnje i uređenja prostora koji su propisani za park prirode neće više biti potrebni jer će u tom prostoru građanima biti pojednostavljen postupak ishođenja dozvola za gradnju i druge aktivnosti, a detaljni uvjeti gradnje bit će uređeni posebnim prostornim planovima.
Na kraju rasprave Odbor je predložio predstavniku predlagatelja da se u narednom razdoblju koordiniranim akcijskim planom pojačaju aktivnosti građevinskih inspekcija kako opet ne bi došlo do neprimjerene i nedopuštene gradnje te neplanske urbanizacije na području Parka prirode Medvednica.
Nakon provede rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje
Z A K LJ U Č K A
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o proglašenju zapadnog dijela Medvednice parkom prirode,
2. Svi prijedlozi i mišljenja izneseni u raspravi upućuju se predlagatelju
poradi izrade Konačnog prijedloga zakona.
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednicu Odbora, Marijanu Petir.
PREDSJEDNICA ODBORA
Marijana Petir