Odbor za zaštitu okoliša

Izvješće Odbora za zaštitu okoliša o Prijedlogu zakona o biogorivima za prijevoz, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. E. br. 321

Odbor za zaštitu okoliša Hrvatskog sabora raspravio je na svojoj 22. sjednici održanoj 19. svibnja 2009. godine Prijedlog zakona o biogorivima za prijevoz, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z.E. br. 321, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 7. svibnja 2009. godine uz prijedlog da se sukladno članku 159. Poslovnika Hrvatskoga sabora predloženi zakon donese po hitnom postupku.

Odbor za zaštitu okoliša temeljem članka 140. Poslovnika Hrvatskog sabora raspravio je Prijedlog zakona o biogorivima za prijevoz, s Konačnim prijedlogom zakona kao zainteresirano radno tijelo.

U uvodnom obrazloženju propisa, Branimir Horaček, ravnatelj Uprave za energetiku u Ministarstvu gospodarstva, rada i poduzetništva (MINGORP), kao predstavnik predlagatelja, dao je pregled stanja i potrebu usklađivanja hrvatskog zakonodavstva s Direktivom europskog parlamenta 2003/30/EZ kojom se promiče korištenje biogoriva i drugih obnovljivih goriva za prijevoz. Za provedbu predmetnog Zakona potrebna je međuresorna suradnja ministarstava zaduženih za pitanja okoliša, poljoprivrede, gospodarstva, financija i energetike. Zakonom se uređuje područje proizvodnje, trgovine, skladištenja i korištenja biogoriva, sustav poticaja preko Hrvatskog operatera tržišta energije (HROTE) te provedba nadzora. Važna pretpostavka za uspješnu primjenu Zakona je i uspostava suradnje (konzorcija) različitih dionika koji sudjeluju u njegovoj primjeni i provedbi. Zakonom je propisana potreba izrade programa, nacionalnog akcijskog plana te akcijskih planova jedinica lokalne samouprave i velikih gradova kojima se planira njegovo provođenje.

Vinko Mladineo, ispred Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, istaknuo je da je Fond već i dosad sudjelovao u poticanju domaćih proizvođača biogoriva s 4.000.000 kn te najavio skori natječaj za dodjelu novih poticaja.

U raspravi koja je uslijedila istaknuta je potreba usklađivanja ovog Zakona i Nacrta strategije energetskog razvitka RH koja je u postupku izrade, a u dijelu koji govori o poljoprivrednim kulturama predviđenima za buduće poticaje kao sirovine za proizvodnju biogoriva. Uz navedeno, spomenuto je i propitivanje stava o upitnosti ekološke prihvatljivosti biogoriva. U dijelu rasprave koja se odnosila na troškove koji će snositi krajnji korisnici napomenuto je da je teret provedbe Zakona na krajnjim korisnicima dizelskih i benzinskih goriva. Iz istog je razloga ograničena proizvodnja biogoriva za izvoz kako hrvatski potrošači naknadom ne bi financirali proizvodnju biogoriva za potrebe ostalih zemalja članica EU kroz izvoz viškova. S obzirom na velik broj institucija koje su uključene u provedbu Zakona predviđeno je da poslove prikupljanja i distribucije poticaja provede institucija vezana uz MINGORP tj. HROTE, a ne posebna agencija za biogoriva kako je predloženo u raspravi.

Predstavnik Ministarstva kulture, napomenuo je da valja prepoznati važnost zaštite bioraznolikosti zbog opasnosti od uvođenja GMO za potrebe proizvodnje biogoriva. Odbor je na prethodnim sjednicama (7. i 8. sjednica Odbora) zauzeo odlučan stav kako je neprihvatljivo bilo kakvo uvođenje GMO-a u poljoprivrednu proizvodnju pa i u pokusne svrhe. Također je istaknuto da u Hrvatskoj danas ima oko 1.000.000 ha neobrađenih poljoprivrednih površina od kojih se bar dio može staviti u funkciju proizvodnje sirovina za biogoriva, što je nužno da bi se ispunio zadani cilj od 5,75% udjela biogoriva u ukupnoj potrošnji benzinskih i dizel goriva za prijevoz do kraja 2010. godine.

Nakon provedene rasprave Odbor za zaštitu okoliša jednoglasno je odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje

ZAKONA O BIOGORIVIMA ZA PRIJEVOZ

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskog sabora Odbor za zaštitu okoliša odredio Marijanu Petir je, predsjednicu Odbora.

PREDSJEDNICA ODBORA

Marijana Petir