Odbor za zaštitu okoliša Hrvatskog sabora raspravio je na svojoj 23. sjednici održanoj 4. lipnja 2009. godine Prijedlog zakona rudarstvu, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z.E. br. 344, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 21. svibnja 2009. godine, uz prijedlog da se sukladno članku 161. Poslovnika Hrvatskoga sabora predloženi zakon donese po hitnom postupku.
Odbor za zaštitu okoliša temeljem članka 140. Poslovnika Hrvatskog sabora raspravio je Prijedlog zakona kao zainteresirano radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju, Slavek Repić, ravnatelj u Ministarstvu gospodarstva, rada i poduzetništva (MINGORP), kao predstavnik predlagatelja, dao je kratki pregled dosadašnje regulative iz područja rudarstva te opisao glavne okvire i obuhvat novoga Zakona o rudarstvu. Kao značajnu novost istaknuo je novu podjelu mineralnih sirovina, novosti u procesu dodjele koncesija za eksploatacijska polja i rudarske koncesije što je u potpunosti usklađeno sa novim Zakonom o koncesijama. Ovo potonje rezultat je usklađivanja Zakona sa pravnom stečevinom EU odn. Direktivom VE 94/22/EZ. Kao značajna novina predviđena Zakonom navedeno je uvođenje naknada za istraživanje mineralnih sirovina te uspostava jedinstvenog informacijskog sustava mineralnih sirovina.
U raspravi je postavljeno pitanje prethodnog Prijedloga zakona o rudarstvu koji je prošao prvo čitanje u srpnju 2008. godine, a završna verzija zakona nije poslana u Sabor na donošenje. Odgovoreno je da je taj prijedlog zakona povučen kako bi se prvo uskladio sa Zakonom o koncesijama koji je donesen tek pred kraj 2008. godine, a sve zbog obveze usklađivanja s pravnom stečevinom EU i u tom području.
Po pitanju ilegalne eksploatacije, pogotovo šljunčara, novine ovoga Zakona usmjerene su na transparentan postupak dodjele koncesija te nadzor nad koncesionarima kroz predviđene mjere osiguranja, sanacija i naknade šteta. U uvjetima za natječaj za koncesiju (sadržaju ponude) onemogućuje se davanje koncesije ponuditelju koji ima nepodmirena dugovanja s osnova nezakonite eksploatacije i zaštite okoliša ili su takvi postupci u tijeku. Nadalje, za koncesije za vađenje šljunka od održavanja vodotoka nadležne su Hrvatske vode.
U nastavku je raspravljen zakonski okvir članka 43. (a vezano uz druge propise koji uređuju područje provjere rudarskih projekata) te je rečeno da su rokovi za donošenje podzakonskih akta propisani člankom 132. u poglavlju Prijelaznih i završnih odredaba Zakona.
Vezano uz članak. 7. Predmetnog Zakona kojim se propisuje da su jedinice područne (regionalne) samouprave dužne za svoja područja izraditi rudarsko-geološke studije, rečeno je da se time podrazumijevaju i prostorni planovi svih razina.
Nakon provedene rasprave Odbor za zaštitu okoliša je većinom glasova (6 glasova „za“ i 2 „suzdržana“ glasa) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje
ZAKONA O RUDARSTVU.
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskog sabora, Odbor za zaštitu okoliša odredio je Marijanu Petir, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
Marijana Petir