Odbor za zaštitu okoliša Hrvatskoga sabora raspravio je na svojoj osamnaestoj sjednici, održanoj 03. veljače 2009. godine, Konačan prijedlog zakona o izmjenama Zakona o proglašenju zapadnog dijela Medvednice parkom prirode, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 05. prosinca 2008. godine.
Odbor za zaštitu okoliša, temeljem članka 84.a Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni Konačni prijedlog zakona kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja je istaknuo da je Konačni prijedlog zakona identičan onom koji je upućen u prvo čitanje. Predlagatelj je zaključio da su mišljenja i prijedlozi izneseni u prethodnoj raspravi vezani uz izgrađena područja u tzv. kontaktnoj zoni te pojačan rad inspekcijskih službi u djelokrugu dosljedne primjene zakona. Naglašeno je da se kompenzacija smanjene površine ne može postići uključivanjem istočnog dijela Medvednice u granice parka prirode jer za to ne postoje uvjeti s aspekta zaštite prirode te da će se ista postići proglašenjem drugih zaštićenih područja u drugim dijelovima Republike Hrvatske.
Od inspekcijskih službi tražit će se dosljednija provedba zakona kako bi se spriječila neplanska urbanizacija. Istaknuto je da su pripreme za donošenje izmjena granica Parka prirode Medvednica bile dugotrajne te da je kroz proces izrade prostornog plana Parka prirode Medvednica otvorena procedura izmjene zakona kao i da su provedene konzultacije, javni uvid i javne rasprave iz čega je proizašlo da je granice potrebno reducirati jer na području Parka danas živi više od 33 000 stanovnika. Granice parka prirode su nelogične jer presijecaju naselja a ubrzana urbanizacija i bespravna gradnja trajno su devastirale taj prostor.
Nakon uvodnoga obrazloženja predstavnika predlagatelja, predsjednica i članovi Odbora su u raspravi istaknuli potrebu koordiniranog i jačeg rada inspekcijskih službi u cilju učinkovite zaštite parka prirode od daljnje devastacije te integralne zaštite kroz prostorne planove i planove upravljanja na što se oslanja i Strategija i akcijski plan zaštite biološke i krajobrazne raznolikosti Republike Hrvatske. Isto tako u raspravi je naglašeno da je potrebno postići konsenzus o učinkovitoj zaštiti preostalog dijela parka prirode. Nadalje, istaknuto je da se kompenzacija za smanjivanje obuhvata parka prirode ne treba provoditi na način da se proglašava “zaštita samo radi zaštite” a ne zbog prirodne vrijednosti na temelju stručne procjene. Također je istaknuto da je potrebno donijeti prostorni plan Parka prirode Medvednica koji je temelj za donošenje plana upravljanja parkom prirode bez kojeg nema učinkovite zaštite. Na kraju rasprave je upozoreno na građevinske pritiske na zelene zone unutar gradova te da se ne smije dogoditi da izmjena granica parka prirode utječe na širenje građevinske zone.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (6 glasova „za“ i 3 glasa „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje
ZAKONA O IZMJENAMA ZAKONA O PROGLAŠENJU ZAPADNOG DIJELA MEDVEDNICE PARKOM PRIRODE
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednicu Odbora, Marijanu Petir.
PREDSJEDNICA ODBORA
Marijana Petir