Odbor za zaštitu okoliša i prirode Hrvatskoga sabora raspravio je, na 55. sjednici održanoj 23. listopada 2014. godine, Izvješće o stanju okoliša u Republici Hrvatskoj, 2014. (razdoblje od 2009. do 2012.), koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 9. listopada 2014. godine. Odbor za zaštitu okoliša i prirode, na temelju članka 95. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je navedeno Izvješće kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju zamjenik ministra zaštite okoliša i prirode ukratko je upoznao članove Odbora s dinamikom izrade ovog Izvješća, a kojeg je izradila Agencija za zaštitu okoliša temeljem suradnje i službenih podataka niza državnih tijela, znanstvenih i stručnih institucija. Ministarstvo zaštite okoliša i prirode usuglašeno Izvješće uputilo je Vladi Republike Hrvatske, koja ga je podnijela Hrvatskom saboru na razmatranje. U nastavku uvodnog obrazloženja ravnatelj Agencije za zaštitu okoliša uvodno je naglasio da Izvješće sadržava pregled stanja okoliša te ocjenu ciljeva i mjera Strategije održivog razvitka Republike Hrvatske („NN“, br. 30/09.) i Nacionalnog plana djelovanja za okoliš („NN“, br. 46/02) kroz pet cjelina i sedamnaest tematskih poglavlja (deset za sektorska opterećenja i sedam za sastavnice okoliša) uključujući i zaključak i preporuke namijenjene prvenstveno donosiocima odluka. Ravnatelj Agencije u nastavku je detaljno prezentirao navedena tematska poglavlja Izvješća.
Nakon uvodnog obrazloženja uslijedila je rasprava u kojoj je pohvaljena kvaliteta Izvješća te činjenica da je u njegovoj izradi sudjelovalo ukupno četrdeset institucija. Ocijenjeno je da Izvješće daje cjeloviti uvid u stanje okoliša te kao takvo predstavlja odličnu osnovu za strateško planiranje donosiocima politika i to ne samo iz područja zaštite okoliša, već i iz niza drugih područja poput turizma, energetike, poljoprivrede i slično. Pozitivnim je istaknuto upućivanje Izvješća Hrvatskom saboru na razmatranje u najavljenom roku tj. uz vremenski odmak od dvije godine koji i EU tolerira zbog zahtjevnosti postupka prikupljanja i obrade podataka. Ujedno je naglašena važnost vođenja i razvijanja Informacijskog sustava zaštite okoliša koji sadržava elektroničke baze podataka i izvore podataka važne za praćenje stanja okoliša na nacionalnoj razini. Postavljeno je pitanje u kojoj je fazi izrada Programa vođenja Informacijskog sustava zaštite za razdoblje 2014.- 2017. te kada se planira njegovo donošenje. Ravnatelj Agencije za zaštitu okoliša istaknuo je da je navedeni Program izrađen i upućen na suglasnost te se njegovo donošenje očekuje tijekom mjeseca studenog ove godine. Pri tome je posebice naglasio da će s Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost dogovoren instrument financiranja (8,5 milijuna kuna godišnje) osigurati da Informacijski sustav zaštite okoliša bude u cijelosti proveden.
Raspravljano je o aktivnostima i mjerama za postizanje strateških ciljeva u području gospodarenja otpadom, posebice ciljeva koje je Europska unija postavila pred Republiku Hrvatsku u dijelu izgradnje centara za gospodarenje otpadom kao i provođenja mjera za odvojeno skupljanje otpada. U kontekstu zadanog cilja uspostave integriranog sustava gospodarenja otpadom do kraja 2018. godine upozoreno je na presporu dinamiku izgradnje centara za gospodarenje otpadom u razdoblju nakon izvještajnog. Zatražene su dodatne informacije o planiranoj dinamici izgradnje te pripremljenosti projekata izgradnje centara za gospodarenje otpadom za apliciranje u EU programskom razdoblju 2014.-2020. Ujedno je, zbog značaja ove problematike, izražena potreba organiziranja tematske sjednice na kojoj bi se detaljno razmotrila ova problematika te je navedeno prihvaćeno od strane zamjenika ministra zaštite okoliša i prirode. Navedena sjednica, zbog već definirane dinamike tematskih sjednica u ovoj godini, najavljena je za početak sljedeće godine.
U nastavku rasprave o gospodarenju otpadom i tokovima materijala detaljnije je razmatrano kretanje ukupne količine proizvedenog otpada u RH, podatak o količini komunalnog otpada koji proizvede stanovnik RH (a koja je ispod prosjeka EU) te povezanost između gospodarskog rasta i količina proizvedenog otpada. Zatražene su, sa stajališta zaštite okoliša, dodatne ocjene regionalnih razlika te načina kako lokalna razina realizira svoje obveze ulaganja. Naglašeno je i pitanje onečišćenja čiji je izvor u susjednim državama koje su izvan prostora Europske unije. Ovdje je prvenstveno istaknuta problematika onečišćenja zraka u Slavonskom Brodu radom Rafinerije Brod. Predsjednik Odbora napomenuo je da je sukladno Zaključku donesenom na 31. sjednici Odbora održanoj 1. listopada 2013. godine, a temeljem tijekom kolovoza 2014. primljenih Izvješća nadležnih Ministarstava, planirano za mjesec studeni ove godine održavanje tematske sjednice Odbora na kojoj će se razmotriti pitanje kakvoće zraka na području Slavonskog Broda, planirana modernizacija postrojenja Rafinerije Brod te zdravstveni pokazatelji.
Pomoćnica ministra zaštite okoliša i prirode u detaljnom izlaganju poduzetih aktivnosti i mjera u svezi onečišćenja zraka na području Slavonskog Broda istaknula je da je u izradi Studija ocjene udjela dominantnih izvora onečišćenja za Slavonski Brod. Završetak Studije, koju izrađuju Državni hidrometeorološki zavod i Institut za medicinska istraživanja, planiran je za studeni 2014. godine. Predstavnici Ministarstva zaštite okoliša i prirode prihvatili su prijedlog Odbora da se navedena dostavi Odboru kao dodatni materijal za raspravu na tematskoj sjednici.
Tijekom rasprave također je uočeno kako je ovo Izvješće pokazalo značajno smanjenje financijskih instrumenata za šume, što je evidentno ne samo po smanjivanju naknade za općekorisne funkcije šuma, već i po smanjivanju ukupnih sredstava namijenjenih za održavanje šuma. Upozoreno je da je smanjenje naknade za općekorisne funkcije šuma kritizirano na Odboru kod donošenja Zakona o izmjenama Zakona o šumama („NN“ br. 25/2012.) početkom 2012. godine. Zaključno je istaknuta važnost jačeg uključivanja energije iz obnovljivih izvora energije te povećanja energetske učinkovitosti na svim razinama, uz jasne kriterije zaštite okoliša te nužnost što skorijeg donošenja Zakona o obnovljivim izvorima energije.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (8 glasova „za“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje sljedećeg zaključka
PRIHAĆA SE IZVJEŠĆE O STANJU OKOLIŠA U REPUBLICI HRVATSKOJ, 2014. (RAZDOBLJE OD 2009. DO 2012. GODINE)
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Branka Bačića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Bačić, dipl.ing.