Odbor za zaštitu okoliša i prirode Hrvatskoga sabora raspravio je, na 9. sjednici održanoj 15. ožujka 2017. godine, Izvješće o stanju prirode u Republici Hrvatskoj za razdoblje od 2008. do 2012. godine, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 9. veljače 2017. godine.
Odbor za zaštitu okoliša i prirode, na temelju članka 95. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predloženo Izvješće kao matično radno tijelo.
Odbor je proveo objedinjenu raspravu o Izvješću o stanju prirode u Republici Hrvatskoj za razdoblje od 2008. do 2012. godine i Prijedlogu strategije i akcijskog plana zaštite prirode Republike Hrvatske za razdoblje od 2017. do 2025. godine.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja istaknuo je da je Izvješće o stanju prirode u Republici Hrvatskoj za razdoblje od 2008. do 2012. godine izrađeno kao sažeti prikaz Analize stanja prirode u Republici Hrvatskoj koju je za isto razdoblje izradio tadašnji Državni zavod za zaštitu prirode u travnju 2014. godine te se na njemu temelji predložena Strategija i akcijski plan zaštite prirode za razdoblje od 2017. do 2025. godine. Izvješće o stanju prirode sadržava analizu svih sastavnica prirode (krajobrazna raznolikost, bioraznolikost i georaznolikost), procjenu ugroženosti vrsta, analizu pravnog i institucionalnog okvira zaštite prirode te pregled financijskih sredstava uloženih u zaštitu prirode. Pregled stanja prirode pokazuje da se RH i dalje odlikuje velikim bogatstvom divljih vrsta (zabilježeno oko 40.000 divljih vrsta), ali su unatoč provedbe određenih mjera očuvanja mnoge divlje vrste i dalje ugrožene. Priroda u RH u najvećoj mjeri ugrožena je ljudskim djelovanjem i to preinakama prirodnih ekosustava, korištenjem bioloških resursa i onečišćenjem. Navedeno ima za posljedicu fragmentaciju, degradaciju i gubitak staništa. Najznačajniji pomaci napravljeni su u zaštiti vrsta i zaštiti područja u širem smislu: nacionalnih zaštićenih područja i ekološke mreže. U izvještajnom razdoblju nastavljeni su napori za bolju integraciju zaštite prirode u sustav obrazovanja. Ujedno su u cilju informiranja javnosti i struke razvijane tematske baze ujedinjene u Informacijski sustav zaštite prirode. Provedeno je i prvo nacionalno istraživanje stavova i informiranosti građana RH o zaštiti prirode koje je pokazalo kako većina ispitanika smatra da je najveća vrijednost RH njena očuvana priroda i da priroda predstavlja priliku za gospodarski razvoj.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (8 glasova „za“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje sljedećeg
ZAKLJUČKA
Prihvaća se Izvješće o stanju prirode u Republici Hrvatskoj za razdoblje od 2008. do 2012. godine
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Gordana Marasa, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Gordan Maras