Odbor za zakonodavstvo

Izvješće Odbora za zakonodavstvo o Prijedlogu zakona o sprječavanju sukoba interesa, P.Z. br. 225

30.11.2021.

1. Odbor za zakonodavstvo Hrvatskoga sabora na 47. sjednici održanoj 30. studenoga 2021. godine, raspravljao je o Prijedlogu zakona o sprječavanju sukoba interesa, P.Z. br. 225, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 17. studenoga 2021. godine.

2. Odbor za zakonodavstvo većinom glasova (7 glasova „ZA“ i 1 glas „PROTIV“) podupire donošenje ovoga Zakona.  

3. Na tekst Prijedloga Odbor ističe kako je potrebno pravno i nomotehnički doraditi izričaj pojedinih odredaba, a osobito:

-    članak 1. – odredba stavka 3. sadržajno pripada članku 5.

-    članak 3. – u stavku 2. potrebno je naziv zakona općenito propisati („…zakona kojim se određuje služba u…“ kao u članku 44. stavku 5., isto u člancima 13. i 36.)

-    članak 5. – u stavku 1. točki 3. potrebno je preispitati izričaj „formalni i neformalni životni partner“ (u pravnom sustavu postoji životno partnerstvo i neformalno životno partnerstvo). U točki 6. riječi: „stavku 1.“ su suvišne. U stavku 2. potrebno je doraditi izričaj („Izrazi koji se koriste u ovome Zakonu a imaju rodno značenje odnose se jednako…“)

-    članak 7. – u točki b) nejasan je izričaj „ostvariti ili dobiti pravo“. U točki i) riječ: „koji“ je suvišna

-    članak 8. – u stavku 1. potrebno je ispraviti pisanje brojeva (brojevi zaključno do deset pišu se brojevima, a naviše pišu se znamenkama, isto u člancima 11., 20. i 21.). U stavku 3. riječi: „o sukobu interesa“ su suvišne. U stavku 4. potrebno je navesti kako se radi o „obrazloženom mišljenju iz stavka 3. ovoga članka“.

-    članak 9. – u stavku 1. riječ: „potencijalni“ potrebno je zamijeniti riječju: „mogući“ i nejasno je kome obveznik deklarira mogući sukob interesa. U stavku 2. potrebno je odrediti kojim zakonom.

-    članak 10. – u stavku 1. nejasan je izričaj „osnovnom osobnom i imovinskom stanju“. Nadalje, bilo bi bolje odrediti kako će se za riječi u zagradi dalje u tekstu koristiti izraz „partner“. U stavku 4. riječi: „ovoga Zakona“ su suvišne. U stavku 5. potrebno je jasnije doraditi izričaj s obzirom na sadržaj odredbe stavka 2. (odrediti rok „15 dana od dana proteka 12 mjeseci“, ne „nakon“) 

-    članak 11. – odredba stavka 2. sadržajno pripada članku 10. (potrebno je i ispraviti pozivanje na odredbu članka, radi se o članku 10. stavku 4.). U stavku 4. ispred riječi: „imovini“ dodati riječ: „stečenoj“. U stavku 6. potrebno je preispitati da se obuhvati i imovina stečena nasljeđivanjem. U stavku 7. potrebno je naznačiti kako se radi o „javnim registrima iz stavka 6. podstavka 2. ovoga članka“. U stavku 11. potrebno je doraditi izričaj radi jasnoće

-    članak 14. – potrebno je sadržajno zamijeniti mjesta stavcima 2. i 3. U članku 3. suvišne su riječi: „iz članka 3. ovog Zakona“

-    članak 15. – u stavku 4. riječi: „bez obzira na iznos“ su suvišne

-    članak 17. – odredbu stavka 1. bilo bi bolje sadržajno staviti u članak 16. U stavku 2. potrebno je doraditi izričaj s obzirom na izričaj stavka 3. (navesti kako se radi o odobrenju). U stavku 5. skratiti nabrajanje stavaka (stavaka 1. do 4.). U stavku 6. preispitati izričaj „redovitog i stalnog zanimanja“

-    članak 18. – u stavku 2. potrebno je odrediti iznimku od koje odredbe (stavka 1.)

-    članak 19. – u stavku 2. potrebno je doraditi izričaj (je li „povjerenik“ osoba na koju su prenesena upravljačka prava?)

-    članak 21. – u stavku 5. potrebno je preispitati pozivanje na stavak 2. s obzirom da navedeni stavak ne govori o „dokumentaciji“

-    članak 22. – u stavku 1. obveze počinju „na dan“ (ne „danom“, isto u članku 33.). U stavku 3. potrebno je odrediti iznimku od koje odredbe

-    članak 26. – u stavku 2. potrebno je skratiti nabrajanje („2. do 4.“) i jasnije doraditi izričaj (riječ: „iste“ zamijeniti riječju: „imovinske kartice“)

-    članak 29. – u stavku 1. potrebno je naznačiti „pisano očitovanje iz članka 28. stavka 2.“, te brisati riječ: „pak“. U stavku 3. potrebno je doraditi rok (30 dana od kojeg dana)

-    članak 32. – u stavku 3. riječ: „detaljni“ je suvišna. Odredbu stavka 4. propisati u jednoj rečenici

-     članak 33. – u stavku 1. potrebno je ujednačiti izričaj sa člankom 34. stavkom 4. ili 6. (Odbor sastavlja…Odbor utvrđuje…). U stavku 3. mandat počinje na dan stupanja na dužnost

-    članak 34. – u stavku 6. riječi: „iz članka 10. i 12. ovoga Zakona“ su suvišne. U zadnjoj rečenici dodati kako će se temeljna sigurnosna provjera provesti „prema zakonu kojim se uređuju sigurnosne provjere“

-    članak 38. – u stavku 2. riječi: „u sljedećim slučajevima“ su suvišne. Nadalje, potrebno je preispitati odredbu stavka 7. s obzirom da je zamjenik predsjednika određen u članku 37. stavku 2. (nije prihvatljivo da radno tijelo Hrvatskog sabora svojom odlukom određuje zamjenika jednog nezavisnog tijela) i pozivanje na članak 33. stavak 1. je suvišno

-    članak 39. – riječi: „predsjednika i“ su suvišne

-    članak 40. – potrebno je preispitati odredbu stavka 3. s obzirom na Odluku Ustavnog suda U-V-834/2020 od 15. prosinca 2020. godine kojom je odlučeno da Povjerenstvo kao stalno, neovisno i samostalno državno tijelo ovlašteno je autonomno odlučivati o pitanjima izuzeća tim više što je i takva odluka o izuzeću predsjednika ili člana Povjerenstva podložna sudskoj kontroli

-    članak 41. – u stavku 5. potrebno je naznačiti „od dana“ prestanka obnašanja dužnosti (kao u stavku 7.)

-    članak 42. – odredbe  stavaka 1. i 2. potrebno je jasnije propisati (kod pozivanja na članak potrebno je navesti „ovoga Zakona“ i riječi: „tih“ i „istih“ nisu primjereni normativnom izričaju, u stavku 2. radi li se o računanju roka od dana pokretanja postupka). Nejasna je odredba stavka 4.

-    članak 43. – potrebno je preispitati odredbu s obzirom na izričaj članka 41. stavka 4.

-    članak 44. – u stavku 3. riječ: „rasprave“ potrebno je zamijeniti riječju: „sjednice“ (ujednačiti izričaj)

-    članak 48. – potrebno je preispitati naziv Glave VII. i u stavku 1. brisati riječi u zagradi jer su suvišne

-    članak 50. – u stavku 4. potrebno je precizirati koji poseban zakon (kojim se uređuje što?)

-    članak 54. – u stavku 2. radi se o pravnoj osobi iz članka 19. stavka 2. (ne 1.). U stavku 3. suvišne su riječi: „stavaka 1. i 2.“ (isto u članku 56.)

-    članak 60. – odredba stavka 1. je suvišna.

4. Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskog sabora Odbor je odredio Mariju Jelkovac, predsjednicu Odbora za zakonodavstvo. 


PREDSJEDNICA
ODBORA ZA ZAKONODAVSTVO
Marija Jelkovac