1. Odbor za zakonodavstvo Hrvatskoga sabora na 101. sjednici održanoj 20. siječnja 2015., raspravljao je o Prijedlog zakona o poljoprivredi, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. E. br. 774, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 4. prosinca 2014.
2. Utvrđuje se da tekst Konačnog prijedloga ovoga Zakona sadrži izjavu o usklađenosti Prijedloga s pravnom stečevinom Europske unije iz koje proizlazi da je ovaj Zakon u potpunosti usklađen s odredbama primarnih i sekundarnih izvora prava Europske unije.
3. Odbor za zakonodavstvo većinom glasova sa 6 glasova "za" i 2 glasa "suzdržana" podupire donošenje ovoga Zakona i protivi se prijedlogu predlagatelja da se ovaj Zakon donese po hitnom postupku, o čemu je posebnim zaključkom izvješćen i Hrvatski sabor.
4. Na tekst Konačnog prijedloga Odbor daje sljedeće primjedbe i prijedloge koji se odnose načelno na cijeli tekst Zakona i to u prvom redu da izričaj pojedinih odredaba treba doraditi u pravnom i nomotehničkom smislu, a između ostalog:
-u članku 1. stavku 3. i članku 74. - nepotrebno se ističe kako odredbe ovoga Zakona ne dovode u pitanje odredbe drugih posebnih propisa, jer da dovode u pitanje onda bi se to trebalo propisati i pravno urediti.
-u članku 2., članku 46. i u ostalim člancima - nije razvidno da li je poljoprivredna djelatnost isto što i poljoprivredna aktivnost.
- u članku 3. - preispitati opstojnost odredbe stavka 2., jer se ostali pojmovi tumače i u značenju hrvatskog standardnog jezika.
-u članku 7. stavku 1. podstavku 5. - nužno je dodati određenje da se financiranje iz ostalih izvora, također mora ostvarivati u skladu sa zakonom.
-na članak 9. - nužno je uskladiti i nedvojbeno odrediti rješenja iz odredbe stavka 1. i 3., jer nije razvidna razlika između nadležnog tijela za provedbu i provedbenog tijela.
-članak 31. - sadržajno pripada u prijelazne i završne odredbe s obzirom da se radi o prvoj dodjeli prava na plaćanje u 2015. godini.
-na članak 33. - u naslovu iznad članka valja umjesto veznika "ili" koristiti zagradu kao što se to čini u stavku 1. toga članka.
-u članku 70. stavku 6. - nužno je izričaj pravno i nomotehnički doraditi, jer se u primjerenom roku može nešto uskladiti a ne izvršiti uskladbu.
-u članku 79. - nije propisano da li se na rješenje iz stavka 1. može izjaviti žalba, jer ako žalba nije dopuštena potrebno je naznačiti mogućnost sudske zaštite to jest pokretanja upravnog spora.
-u članku 118. stavku 1. - riječ: "posebice" je nepotrebna jer se ovim Zakonom određuju koji su razvojno stručni poslovi na području rada Ministarstva, a ako i postoje i neki drugi poslovi koji nisu navedeni oni su sadržajno obuhvaćeni u podstavku 4. toga stavka. Istodobno, u uvjerenju da nema razlike između pojma "područje rada" i "djelokruga" valja izričaj ujednačiti.
-u članku 131. - potrebno je izričaj sadržajno doraditi, a osobito pojam "interoperabilnosti" na jasan i izričit način definirati.
-u članku 140. - izričaj je potrebno pravno i nomotehnički doraditi, jer nije razvidno na koji način se javnim natječajem može propisati da se određeni zahtjevi dostavljaju u elektronskom obliku.
-u članku 146. stavku 6. - potrebno je odrediti o kojim se pisanim aktima radi na temelju kojih će Agencija za plaćanja povjeriti provedbu kontrole na terenu drugim tijelima.
-u članku 155. - odredbu je potrebno doraditi određenjem da li se svi inspekcijski poslovi u smislu ovoga Zakona smatraju poslovima s posebnim uvjetima rada.
-u članku 174. stavku 2., 3. i 4. - treba preciznije odrediti rokove od kada nastupaju obveze, te odrediti u naslovu iznad članka da se radi o podzakonskim propisima.
-u članku 189. i 190. - nužno je nomotehnički doraditi izričaj, osobito kod navođenja zakona u kojima prestaju važiti odredbe pojedinih članaka, a osobito je nepotrebno i pravno nedopustivo dodatno osnaživati odredbe pojedinih članaka koje su inače još na snazi, te je članak 190. potrebno izostaviti.
Ostale primjedbe izričajne i nomotehničke naravi na veći broj odredaba ovoga Prijedloga dostavljaju se predlagatelju izravno.
5. Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskog sabora Odbor je odredio Ingrid Antičević Marinović, predsjednicu Odbora za zakonodavstvo.
PREDSJEDNICA
ODBORA ZA ZAKONODAVSTVO
Ingrid Antičević Marinović