Odbor za turizam

Izvješće Odbora za turizam o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radu, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. E. br. 811

Odbor za turizam Hrvatskoga sabora na 44. sjednici, održanoj 18. svibnja 2011. godine, razmotrio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radu, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 5. svibnja 2011. godine uz prijedlog da se sukladno članku 161. Poslovnika Hrvatskoga sabora predloženi Zakon donese po hitnom postupku.

Odbor za turizam raspravio je predmetni Konačni prijedlog zakona na temelju članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao zainteresirano radno tijelo.

U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja istaknuo je da je ovaj prijedlog izmjena i dopuna Zakona o radu izrađen na temelju bipartitno dogovorenih normativnih rješenja, prihvaćenih i od strane predstavnika reprezentativnih sindikata, kao i Hrvatske udruge poslodavaca.

U smislu ovog zakonskog prijedloga, predložene izmjene i dopune odnosit će se na:

- fleksibilnije uređivanje instituta radnog vremena u dijelu u kojem se kolektivnim ugovorima sada mogu, osim iznimaka o dnevnom i tjednom odmoru, urediti i iznimke u pogledu noćnog rada, čime će se omogućiti da noćni radnici mogu raditi po rasporedu 12-24-12-48
- ovim se zakonskim prijedlogom omogućuje i veće odstupanje od punog radnog vremena u slučaju njegovog nejednakog trajanja po tjednima, na način da je isti povećan na dvadeset četiri sata mjesečno
- omogućena je preraspodjela radnog vremena kod poslodavaca koji posluju sezonski, tako da ono može trajati i duže od pedeset šest sati tjedno, ali ne duže od šezdeset sati, ako je tako ugovoreno kolektivnim ugovorom i ako su radnici na takav rad dali pisani pristanak
- predloženom izmjenom Zakona postupak otkazivanja ugovora o radu, za kategoriju radnika kod kojeg postoji profesionalna nesposobnost za rad ili neposredna opasnost od nastanka invalidnosti, usklađen je s propisanim postupkom otkazivanja za sve radnike, čime nisu umanjena druga prava ove kategorije radnika.

U raspravi koja je uslijedila, iznijete su primjedbe na članak 47., prema kojemu preraspodijeljeno radno vrijeme u razdoblju u kojem traje duže od punog ili nepunog radnog vremena može trajati najduže četiri mjeseca, osim ako kolektivnim ugovorom nije drugačije određeno, u kojem slučaju ne može trajati duže od šest mjeseci. Većina članova Odbora smatra spornim tih šest mjeseci, vodeći se činjenicom da se turistička sezona znatno razlikuje u kontinentalnim dijelovima Hrvatske od sezone na moru. Odbor je predložio predstavniku predlagatelja da hitno sazovu sastanak sa socijalnim partnerima, kako bi se razmotrila mogućnost izmjene predloženog članka, te pri tome donijelo usuglašeno stajalište o spornom. Predstavnik predlagatelja prihvatio je iznijeti prijedlog.

Nakon provedene rasprave, Odbor je jednoglasno odlučio Hrvatskome saboru predložiti donošenje

ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O RADU

uz sljedeći amandman

Amandman I.

U članku 47. stavku 8. riječ: „u kojem slučaju ne može trajati duže od šest mjeseci“ brišu se.

Obrazloženje:

Izmjena je usmjerena isključivo na brisanje ograničenja od šest mjeseci, odnosno prepuštanje regulacije kolektivnom ugovoru. Naime, ograničenjem od 6 mjeseci u kojima je dozvoljen rad u preraspodjeli iznad propisanog radnog vremena (dakle iznad 40 sati do najviše 60 sati tjedno) dovodi do stanja da radnici u stalnom radnom odnosu (na neodređeno vrijeme) nisu u mogućnosti takvim radom u sezonskim objektima osigurati puni fond sati tijekom jedne godine; te će to ograničenje potencijalno dovesti do otkazivanja ugovora o radu na neodređeno vrijeme i pretvaranje stalnih radnika u sezonske.

Nalazimo potrebnim istaknuti da bi se upravo navedenom izmjenom zadržala i povećala zaposlenost, odnosno povećala konkurentnost turizma. Dodatno, očekujemo da bi se smanjile socijalne tenzije koje bi mogle nastati restriktivnim primjenama postojećih odredbi Zakona. Koristimo prigodu napomenuti da se interes radnika stavlja u prvi plan upravo činjenicom da se regulacija ovog pitanja prepušta kolektivnom ugovoru odnosno dijalogu sa socijalnim partnerima koji su svjesni specifičnosti djelatnosti i razlika u načinu poslovanja ne samo u različitim djelatnostima i/ili društvima već i dijelovima Republike Hrvatske.

Za svojega izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio gospodina Garia Cappellia, potpredsjednika Odbora, a u slučaju odsutnosti, gospodina Maria Habeka, člana Odbora.

POTPREDSJEDNIK

Gari Cappelli