Odbor za ravnopravnost spolova

Izvješće Odbora za ravnopravnost spolova s rasprave o Godišnjem izvješću o obrani za 2023. godinu

25.03.2025.

Odbor za ravnopravnost spolova Hrvatskoga sabora razmotrio je na 12. sjednici, održanoj 25. ožujka 2025. godine, Godišnje izvješće o obrani za 2023. godinu koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 24. listopada 2024. godine.

Odbor je, u smislu članka 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora, o navedenom pitanju raspravljao u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.

Uvodno obrazloženje podnio je državni tajnik te se posebno osvrnuo na dio Izvješća koji se odnosi na ravnopravnost spolova. Tako je u 2023. godini zadržan pozitivan trend zastupljenosti žena zaposlenih u Ministarstvu obrane i u Hrvatskoj vojsci. Od 14.103 djelatne vojne osobe, na dan 31. prosinca 2023. godine bilo je 2.048 žena ili 14,52%. U kategoriji državnih službenika i namještenika, od 1.806 zaposlenih na dan 31. prosinca 2023. bilo je 919 žena ili 50,89%. Udio žena na zapovjednim i voditeljskim dužnostima iznosio je 12,87 %. Ukupno je u viši čin u 2023. godini promaknuto 12,36% žena, a u operacijama potpore miru i misijama u inozemstvu udio žena iznosio je 8,21%. U akademskoj godini 2023./2024. na studijskim programima na Hrvatskom vojnom učilištu „Dr. Franjo Tuđman“ školuje se 362 studenta-kadeta, od čega 80 žena te 31 polaznik iz inozemstva, od čega sedam žena. U 2023. godini školovanje po navedenim studijskim programima završilo je 111 kadeta, od čega 28 žena. Na specijalizaciji zdravstvenih djelatnika doktora medicine u 2023. godini nalazi se 14 doktora medicine, od toga devet žena. Tijekom 2023. godine na diplomskim i poslijediplomskim studijima školovalo se uz potporu Ministarstva obrane 82 djelatnika, od čega 22 žene. Slijedno-rastuće izobrazbe časnika završilo je 197 polaznika, od čega 46 žena. Slijedno-rastuće izobrazbe dočasnika završila su 489 polaznika, od čega 53 žene. U svrhu osnaživanja mreže obučenih stručnjaka iz područja rodne perspektive, održan je deveti međunarodni tečaj za instruktore rodne perspektive u operacijama, koji se provodi u zajedničkoj organizaciji Hrvatske vojske, RACVIAC-a i Nordijskog centra za rodna pitanja u operacijama. Na ovaj način osposobljeno je odnosno certificirano 66 pripadnika Hrvatske vojske, od čega 39 žena. 

U izvještajnom razdoblju nastavljeno je sudjelovanje predstavnika Ministarstva obrane i Hrvatske vojske u svojstvu nacionalnog delegata i promatrača na godišnjoj konferenciji i sastanku NATO Odbora za rodne perspektive u sjedištu NATO-a. Vezano za aktivnosti u sklopu Ujedinjenih naroda, Republika Hrvatska podržava inicijativu Glavnog tajnika Ujedinjenih naroda koja se odnosi na plan jačanja djelovanja u području operacija Action for Peacekeeping te provodi plan Ujedinjenih naroda za povećanje sudjelovanja žena u operacijama potpore miru do 2028. godine. Tijekom 2023. godine u tri misije Ujedinjenih naroda sudjelovalo je ukupno 29 pripadnika Hrvatske vojske, od čega pet žena. Što se tiče ravnopravnosti spolova i doprinosa Republike Hrvatske međunarodnom miru i sigurnosti, ukupno je u 2023. godini u međunarodnim operacijama, misijama i aktivnostima bilo angažirano 1.150 pripadnika Hrvatske vojske, od čega 98 žena. Zastupljenost žena u misijama i u operacijama je 8,5% od ukupnog broja angažiranih pripadnika, što je iznad prosjeka sudjelovanja žena u misijama i operacijama drugih članica NATO-a od 7%.

U raspravi koja je uslijedila postavljeno je pitanje zašto još nije donesen, odnosno zna li se kada će biti donesen novi nacionalni akcijski plan provedbe Rezolucije Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda 1325 (2000) o ženama, miru i sigurnosti, s obzirom na to da je prethodni akcijski plan obuhvaćao razdoblje do 2023. godine. Naime, nekada je Ministarstvo obrane bilo glavni nositelj i izvjestitelj provedbe Akcijskog plana, a sada je to Ministarstvo vanjskih i europskih poslova. Naglašena je potreba sinergijskog djelovanja navedenih ministarstava radi provedbe navedene Rezolucije. Nadalje, istaknuta je važnost žena u mirovnim misijama i postojanje vrlo velike mreže žena-medijatorica. Također je navedeno da rat na različit način utječe na muškarce i na žene te da žene drukčije sudjeluju u izgradnji svojih zajednica nakon rata. Izražen je stav da ne treba zanemariti ratno iskustvo Republike Hrvatske i dobro iskustvo u izgradnji zajednice. 

Izraženo je zadovoljstvo zbog zadržavanja pozitivnog trenda rasta zastupljenosti žena, iako je 15% žena među djelatnim vojnim osobama još uvijek nedovoljno. Postotak žena na zapovjednim i voditeljskim dužnostima je još manji (12,8%) što pokazuje da i u ovom području postoji fenomen staklenog stropa. Predloženo je da se, uz posebno poglavlje posvećeno ravnopravnosti spolova u Izvješću, o ženama izvještava integrirano, a ne izolirano od cijelog sustava, odnosno da se u narativni dio Izvješća uključi i rodna statistika. Pohvaljeno je donošenje Plana djelovanja za promicanje i uspostavljanje ravnopravnosti spolova u Ministarstvu obrane od 2025.-2029. godine.

Zaključno je državni tajnik naveo da ne raspolaže podatkom kada će biti donesen navedeni akcijski plan te se obvezao istražiti to pitanje. Također se složio i sa sugestijom iz rasprave vezanom za način izvještavanja o ravnopravnosti spolova.

Nakon rasprave Odbor je većinom glasova 6 glasova „ZA“ i 2 „SUZDRŽANA“ glasa) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje sljedećeg zaključka

Prihvaća se Godišnje izvješće o obrani za 2023. godinu.

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je Marija Lugarić, mag. prim. educ., predsjednica Odbora, a u slučaju njezine odsutnosti Tomislav Josić, potpredsjednik Odbora.


PREDSJEDNICA ODBORA
Marija Lugarić, mag. prim. educ.