Odbor za ravnopravnost spolova Hrvatskoga sabora je na svojoj 50. sjednici održanoj 8. lipnja 2011. godine, raspravljao o Izvješću o radu pravobraniteljice za ravnopravnost spovlova za 2010. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora podnijela pravobraniteljica za ravnopravnost spolova, aktom od 31. ožujka 2010. godine.
Odbor je o navedenom Izvješću, sukladno članku 100. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio kao matično radno tijelo.
Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova, sukladno članku 22 stavka 1. Zakona o ravnopravnosti spolova i članku 18. Poslovnika o radu pravobraniteljice za ravnopravnost spolova, podnosi redovito godišnje izvješće o radu Hrvatskom saboru, a ovo izvješće je osmo godišnje izvješće.
U uvodnom obrazloženju pravobraniteljica je iznijela pregled rada Ureda, te je tako navela da se tijekom 2010. godine radilo ukupno na 742 predmeta, od čega je 655 predmeta otvoreno u 2010. godini. Naglasila je također kako je u protekloj godini bilo 7,3% više pritužbi nego u 2009. godini, te da je dosta predmeta bilo otvoreno i na inicijativu same pravobraniteljice. Pravobraniteljica je naglasila kako se njen Ured u postupanju striktno držao Zakona o ravnopravnosti spolova, a u djelovanju se kretao u sferi svoje nadležnosti. Ona je potom iznijela kratke informacije o područjima na kojima je Ured radio kao i o istraživanjima koja su provedena, te je tako, između ostalog, navela kako je rađeno istraživanje o sudskoj praksi u području antidiskriminacijske zaštite, o razlici u plaćama između muškaraca i žena na hrvatskom tržištu rada i njihovim uzrocima – gdje je zaključeno da postoji značajna razlika u plaćama koja prije svega leži u strukturalnim preprekama jednakosti žena. Bilo je riječi i o tome da su rađene rodne analize medijskih sadržaja – čime se, prema njenim riječima, jedino sustavno bavi baš Ured pravobraniteljice, kao i analiza osnovnoškolskih udžbenika povijesti radi identificiranja rodnih stereotipa. Ujedno, pravobraniteljica je dala kratku informaciju o stanju na tržištu rada i zapošljavanja, te naglasila kako je primila brojne pritužbe za spolno uznemiravanje na radnom mjestu od strane žena (koje potom vrlo često odustaju od istih radi prijetnji otkazom), kako često dolazi do diskriminacije trudnica na području rada, te kako je vezano uz pitanje zapošljavanja, nezaposlenost žena nešto pala ali samo stoga što je porasla nezaposlenost muškaraca. Vezano uz pitanje nasilja nad ženama i u obitelji, pravobraniteljica je naglasila kako se ne slaže sa primjedbama Vlade koje je vezano za to područje primila na Izvješće.
U raspravi koja je uslijedila, članice i članovi Odbora podržali su Izvješće pravobraniteljice, naglašavajući posebno važnost pojedinih dubinskih analiza koje je Ured radio tijekom prošle godine, pogotovo kada se radilo o analizi udžbenika iz povijesti. U raspravi je nadalje naglašeno kako je ovo Izvješće očigledno rezultat i kadrovskog i financijskog jačanja Ureda, što je bio jedan od uvjeta za zatvaranje poglavlja 19. (Socijalna politika i zapošljavanje) pregovora sa EU., kao i da se iz Mišljenja Vlade na Izvješće ne mogu iščitati neke suštinske primjedbe. Predstavnik Vlade RH dodatno je pojasnio Mišljenje Vlade, s čime su se složili i pojedini članovi Odbora.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese slijedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Izvješće o radu pravobraniteljice za ravnopravnost spolova za 2010. godinu.
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskog sabora Odbor je odredio Gordanu Sobol, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
Gordana Sobol