Odbor za ravnopravnost spolova

Izvješće Odbora za ravnopravnost spolova o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. E. br. 840

Odbor za ravnopravnost spolova Hrvatskog sabora raspravio je na 53. sjednici održanoj 6. srpnja 2011. godine Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 21. lipnja 2011. godine.

Odbor je navedeni Prijedlog raspravio, sukladno članku 140. Poslovnika Hrvatskog sabora, kao zainteresirano radno tijelo.

U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja ukratko je izložio najvažnije razloge prijedloga izmjena i dopuna postojećeg Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći. Naime, Odlukom Ustavnog suda pojedine odredbe navedenog zakona proglašene su neustavnima. Nadalje, Zaključkom Vlade RH propisana je obveza usklađivanja postupovnih odredaba s odredbama Zakona o općem upravnom postupku. Izmjene i dopune prilika su i da se otklone uočeni nedostaci i unaprijedi sustav besplatne pravne pomoći.

U raspravi koja je uslijedila naglašeno je kako je Odbor za ravnopravnost spolova raspravljao i o Izvješću o izvršenju zakona o besplatnoj pravnoj pomoći te se očekivalo kako će primjedbe i preporuke tada iznesene biti uključene u Prijedlog zakona. Izneseno je mišljenje da će za dio populacije besplatna pravna pomoć i dalje ostati nedostupna. Postavlja se pitanje hoće li državni službenici biti dovoljno educirani za diskrecijsko odlučivanje o opravdanosti zahtjeva za besplatnu pravnu pomoć ili će rezultat biti još neujednačenije provođenje zakona.

Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova podsjetila je na detaljnu analizu provođenja zakona o besplatnoj pravnoj pomoći objavljenu u Izvješću o radu pravobraniteljice za ravnopravnost spolova za 2010. godinu te primjedbe i prijedloge za poboljšanje sustava. Unatoč navodima predstavnice Vlade RH da će se primjedbe pravobraniteljice za ravnopravnost spolova smatrati dragocjenom pomoći pri izradi prijedloga zakona niti jedna primjedba niti prijedlog u ovom prijedlogu zakona nisu prihvaćeni. Također je izrazila sumnju u opravdanost diskrecijskog odlučivanja te iznijela stav da imovinski i materijalni status trebaju biti odlučujući pri odobravanju besplatne pravne pomoći a ne procjena. Predstavnik ureda pravobraniteljice za osobe s invaliditetom upozorio je da je sadašnji obrazac odvraćajući i frustrirajući a trebao bi biti što jednostavniji i pristupačniji za sve.

U završnom osvrtu predstavnik predlagatelja dao je dodatna obrazloženja. Upozorio je da je Ustavni sud odredio kratak rok za donošenje izmjena što nije ostavilo dovoljno vremena za sveobuhvatnu javnu raspravu o nacrtu zakona. Nadalje, odbio je primjedbe na kompliciranost obrazaca za ostvarenje prava na besplatnu pravnu pomoć. Smatra da je u iznimnim situacijama nužno diskrecijsko odlučivanje kako bi se spriječile zloupotrebe sustava besplatne pravne pomoći. Nedosljednost i neujednačenost u primjeni zakona nastoji se ukloniti sustavnom edukacijom državnih službenika.

Nakon provedene rasprave prijedlog zaključka o donošenju Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći članovi/ce Odbora nisu podržali (3 glasa „ZA“ i 4 glasa „PROTIV“).
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskog sabora, Odbor je odredio Gordanu Sobol, predsjednicu Odbora.


Predsjednica Odbora

Gordana Sobol