Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 6. sjednici održanoj 19. rujna 2017. godine razmotrio je Prijedlog zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 4. kolovoza 2017. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu matičnog radnog tijela sukladno odredbi članka 91. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Prema riječima predstavnika predlagatelja Prijedlogom novog zakona želi se sustavnim pristupom na sveobuhvatan način riješiti pitanje braniteljsko-stradalničke populacije, odnosno omogućiti najzaslužnijima za stvaranje Republike Hrvatske potrebnu i sveobuhvatnu skrb. Prijedlog zakona rezultat je međuresorne suradnje svih nadležnih tijela koja skrbe o hrvatskim braniteljima i stradalnicima Domovinskog rata. Važeći je zakon mijenjan i dopunjavan više od deset puta te je on uglavnom propisivao prava HRVI-a iz Domovinskog rata i članova obitelji smrtno stradalih hrvatskih branitelja. Potrebe braniteljsko-stradalničke populacije 22 godina nakon završetka rata znatno su se promijenile. Novim se zakonskim prijedlogom preciznije definiraju pojedini pojmovi i instituti, usklađuje se naziv zakona s njegovim sadržajem, brišu se odredbe koje su se pokazale nepotrebnim, uređuju se statusna prava osobito u pogledu otvaranja roka za stjecanje statusa hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata, zaštiti stečenih prava pripadnika Hrvatskog vijeća obrane te jačanju područnih jedinica Ministarstva. Prijedlog zakona, u odnosu na važeći, donosi niz novosti kod ostvarivanja prava na mirovine (smanjenje dobne granice za odlazak u mirovinu, povećanje osobnog boda za izračun mirovine, omogućuje zapošljavanje već umirovljenih branitelja bez obustave mirovina itd), prava na zapošljavanje ( predviđa porezne olakšice za poslodavce koji zapošljavaju branitelje i stradalnike, kvalitetnije i preciznije uređuje odredbe o prednosti pri zapošljavanju pod jednakim uvjetima), prava na stambeno zbrinjavanje ( proširenje financijske potpore i za druge namjene, omogućava se korištenje nekretnina u vlasništvu države koje duže vrijeme nisu u funkciji za stambeno zbrinjavanje branitelja i stradalnika, u modelu organizirane stambene izgradnje radi kontrole omogućiti sudjelovanje Ministarstva hrvatskih branitelja itd.). Prijedlogom zakona uvode se nove kategorije i to sudionik Domovinskog rata i umrli hrvatski branitelj i članovi njihovih obitelji. Također se, umjesto opskrbnine, uvodi institut novčane naknade za nezaposlene branitelje, precizira se pravo na dodjelu grobnog mjesta, održavanja grobnih mjesta te troškova ukopa umrlih branitelja, registar hrvatskih branitelja više neće biti javno dostupan, omogućava se dodjela zahvalnica od strane ministra branitelja pojedincima i postrojbama za sudjelovanje u akcijama obrane Republike Hrvatske, omogućava se stjecanje statusa HRVI-a iz Domovinskog rata temeljem bolesti, uvodi se sistematski pregled za sve hrvatske branitelje svake tri godine itd. Za provedbu noviteta predviđenih ovim Prijedlogom zakona bit će potrebno u 2018. godini u Državnom proračunu na poziciji Ministarstva hrvatskih branitelja osigurati 219,2 milijuna kuna te na poziciji Ministarstva rada i mirovinskog sustava 64 milijuna kuna.
U raspravi koja je uslijedila iznesene su sljedeće primjedbe, prijedlozi i mišljenja:
- Prijedlogom zakona učinjen je veliki napredak u odnosu na važeći te bi bilo dobro da se donese konsenzusom. Isto tako treba razmisliti i o mogućnosti da ovaj zakon postane organski ili ustavni, odnosno da se unese u Ustav Republike Hrvatske, a što je i želja hrvatskih branitelja,
- nedovoljno su razrađene olakšice za zapošljavanje hrvatskih branitelja i stradalnika, širi se krug ovlaštenika za obiteljsku mirovinu jer je dobna granica od 40 godina starosti preniska, a isto pravo bi trebalo vezati uz imovinski cenzus. Pravo na prenamjenu poljoprivrednog zemljišta preciznije propisati radi izbjegavanja mogućih malverzacija,
- uvođenjem redovitih sistematskih pregleda za hrvatske branitelje pravovremeno će se otkriti bolesti i time smanjiti njihova smrtnost,
- izraženo je zadovoljstvo mogućnošću ostvarivanja statusa i za pripadnike Narodne zaštite, ali je istovremeno izražena bojaznost da će u provedbi, za koju je zaduženo Ministarstvo obrane, biti problema. U glavi kojom se propisuju prava u svezi rada trebalo bi propisati obvezu raspisivanja natječaja za tvrtke u vlasništvu jedinica lokalne (regionalne) samouprave što do sada nije slučaj jer tu postoje mogućnosti za zapošljavanje hrvatskih branitelja.
- zatraženi su podaci vezano uz otpis svih dospjelih i nedospjelih potraživanja korisnika kredita iz Kreditnog programa zapošljavanja razvojačenih pripadnika Hrvatske vojske propisanog člankom 214. Prijedloga zakona, odnosno ukupan iznos koji se otpisuje, kome se otpisuje te jesu li sredstva utrošena namjenski. Ministar je obećao da će tražene podatke dostaviti Odboru, odnosno članovima do rasprave o Prijedlogu zakona na plenarnoj sjednici.
-
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno ( 9 glasova za) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje sljedećih
z a k lj u č a k a
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji,
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznijete u raspravi uputit će se predlagatelju radi pripreme Konačnog prijedloga zakona.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić