Odbor za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo

Izvješće Odbora za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo o Prijedlogu zakona o izmjeni Zakona o uskrati prava na uvećanje plaće po osnovi ostvarenih godina radnog staža, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. br. 816

Odbor za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo Hrvatskoga sabora na 56. sjednici održanoj 25. ožujka 2015. godine, raspravljao je o Prijedlogu zakona o izmjeni Zakona uskrati prava na uvećanje plaće po osnovi ostvarenih godina radnog staža, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z. br.816, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora, dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 19. ožujka  2015. godine.

Odbor je navedeni akt raspravio sukladno čl.83. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao matično radno tijelo.

U uvodnome izlaganju predstavnik predlagatelja istaknuo je da je potrebno zbog održavanja fiskalne održivosti sustava državnih i javnih službi smanjiti ukupna sredstva troškova rada.

Budući da su nastavljeni negativni gospodarski trendovi i u ovoj godini, nužno je u državnim i svim javnim službama zbog fiskalne održivosti i očuvanja zaposlenosti i za 2015. godinu uskratiti pravo na uvećanje plaće  temeljem broja ostvarenih godina radnog staža, a koje je kolektivnim ugovorima ugovoreno u visini od 4, 8 i 10%.

Razlog za donošenje ovoga zakona je potreba za fiskalnom održivosti sustava državnih i javnih službi, odnosno ostvarivanje potrebnih ušteda u državnom proračunu Republike Hrvatske, nastala u okruženju nepovoljnih gospodarskih kretanja, odnosno izmijenjenih gospodarskih okolnosti u odnosu na one koje su zabilježene u vrijeme ugovaranja takvih materijalnih prava zaposlenih u državnim i javnim službama. Naime, 10.12.2013. godine Europska komisija donijela zaključak o postojanju prekomjernog proračunskog manjka u Republici Hrvatskoj, a potom je 28. siječnja 2014. godine Vijeće europske unije usvojilo Preporuke i pozvalo Republiku Hrvatsku da riješi stanje prekomjernog proračunskog manjka do 2016. godine provedbom strukturnih mjera.

Predlagatelj je u raspravi pojasnio kako se u ovom trenutku na području rada državnih i javnih službi primjenjuje niz kolektivnih ugovora, odnosno sporazuma i drugih ugovora, koji su zaključivani u vrijeme boljeg gospodarskog stanja, rasta plaća i drugih materijalnih prava, a koje u vrijeme recesije i nužnih mjera štednje, više nije moguće u potpunosti poštivati.

Zbog održanja fiskalne stabilnosti troškova zaposlenih u državnim tijelima i javnim službama uočeni problem nedostataka sredstava za poštivanje ugovorenih materijalnih prava, moguće je riješiti ili na način da se privremeno ograniče neka od tih ugovorenih prava ili da se smanjenjem broja zaposlenih smanje ukupni troškovi zaposlenih.

Također, u raspravi je predlagatelj obrazložio u kojoj su fazi kolektivni pregovori, te podsjetio da su državni službenici u nepovoljnijem položaju od javnih službenika, budući da su već 10. prosinca 2013.godine, potpisivanjem Dodatka II. pristali na neisplatu  nagrada za božićne blagdane, tzv.božićnica i regres za godišnji odmor.

Nadalje, institut plaća i druga ugovorena materijalna prava te druga prava iz rada i nadalje su na snazi, u primjeni i u isplati, te je o njima i nadalje otvorena puna sloboda kolektivnog pregovaranja i mijenjanja, odnosno zaključivanja kolektivnih ugovora.
Većina članova Odbora drži da odgovorno postupanje zahtijeva cjelovito rješavanje plaća u državnim i javnim službama, te da je nedopustivo da se prolongiraju rokovi učestalim izmjenama Zakona.

Predlagatelj je istaknuo da ovaj Zakon ne znači suspenziju socijalnog dijaloga. Pritom je naglasio da je ovaj Zakon ograničenog vremenskog trajanja, a intervenciju Vlade u važeće Kolektivne ugovore u iznimnim situacijama (ograničeno vrijeme trajanja i pogoršane gospodarske okolnosti) ne zabranjuje niti  Međunarodna organizacija rada. U raspravi je iznijeto mišljenje po kojemu je ovaj Zakon, odnosno čl.2. kojim se suspendira čl 9. st.3. Zakona o radu dovodi u pitanje slobodu kolektivnog pregovaranja. U raspravi je predlagatelj pojasnio u kojoj su fazi pregovori sa sindikatima oko potpisivanja Temeljnog kolektivnog ugovora za javne službe, te kako napreduju pregovori s granskim sindikatima.

Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (6 za i 3 protiv) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da  donese

Zakon o izmjeni Zakona o uskrati prava na uvećanje plaće po osnovi
ostvarenih godina radnog staža

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio predsjednika Odbora, Silvana Hrelju.

 

         Predsjednik Odbora

         Silvano Hrelja