Odbor za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo Hrvatskoga sabora na 27. sjednici održanoj 5. listopada 2022. godine, raspravljao je o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osiguranju radničkih tražbina, P.Z.E. br. 320, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 18. kolovoza 2022. godine.
Odbor je navedeni akt raspravio sukladno članku 83. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao matično radno tijelo.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja istaknuo je kako se ovim zakonskim prijedlogom vrši daljnje usklađivanje zakonodavstva Republike Hrvatske sa zakonodavstvom Europske unije.
Također, istaknuo je kako bi se pružila materijalno pravna zaštita radnicima zbog stečaja poslodavca, potrebno je proširiti obuhvat radnika na način da se omogući pristup zaštiti radnicima kojima je radni odnos prestao 10 mjeseci prije otvaranja stečajnog postupka. Uz navedeno potrebno je i produljiti zaštićeno razdoblje za koje radniku pripada materijalno pravna zaštita osigurana važećim Zakonom i to na način da se zaštićeno razdoblje produlji s tri mjeseca na pet mjeseci prije otvaranja stečajnog postupka, odnosno prije prestanka radnog odnosa ukoliko je isti prestao unutar 10 mjeseci prije otvaranja stečajnog postupka.
Zahtjev za ostvarivanje prava u slučaju otvaranja stečajnog postupka nad poslodavcem podnosi se Agenciji ili područnom uredu Hrvatskog zavoda za zapošljavanje u propisanom roku dok će se izmjenama i dopunama Zakona omogućiti podnošenje zahtjeva i putem HP - Hrvatske pošte d.d., na koji način će se dodatno olakšati radnicima.
Nadalje, za prihvat uplate osiguranih tražbina radnika stečajni upravitelj dužan je otvoriti poseban namjenski račun.
Zbog stečaja poslodavca radnicima je ugrožena socijalna sigurnost, a dosadašnja materijalno pravna zaštita nije dovoljna i zbog dugotrajnosti stečajnog postupka.
U raspravi su članovi Odbora suglasni u ocjeni da su predložena rješenja promjene na bolje. Također, rješenje po kojemu je stečajni upravitelj dužan otvoriti namjenski račun jamči veću i bržu zaštitu za radnike.
Članovi Odbora u raspravi su podržali su donošenje ovoga Zakona.
U raspravi je iznijeto mišljenje po kojemu bi zaštićeno razdoblje za koje radniku pripada materijalno pravna zaštita trebalo povećati s predloženih 10 mjeseci na 12 mjeseci prije otvaranja stečajnog postupka. Predlagatelj je u raspravi naglasio da nikada u potpunosti nije moguće obuhvatiti sve radnike te da je intencija predloženog Zakona zaštititi radničke tražbine ali do 2. čitanja predlagatelj će razmotriti razdoblje prestanka radnog odnosa ukoliko je isti prestao unutar od 12 mjeseci prije otvaranja stečajnog postupka.
Također, u raspravi je istaknuto da se pravo na potraživanje u slučaju otvaranja stečajnog postupka nad poslodavcem odnosi i na pravo na isplatu dosuđene naknade štete zbog ozljede na radu i za vrijeme provedeno na bolovanju.
Nadalje, iznijeto je mišljenje po kojemu bi bilo bolje da radnici podnose zahtjeve putem FINA-e čiji djelatnici u ovome području imaju iskustva, dok službenici u Hrvatskoj pošti nemaju, kao i mogućnost dostave pismena digitalnim putem.
Isto tako, u raspravi je pojašnjeno da se podnošenje zahtjeva putem HP - Hrvatske pošte d.d., želi olakšati podnošenje zahtjeva onim radnicima koji ne koriste u dovoljnoj mjeri informatički sustav, a nisu niti sindikalno udruženi pa nemaju pomoć sindikata. Iznijeto je mišljenje po kojemu bi bilo korisno osnivanje posebnog fonda koji bi radnicima omogućio socijalnu sigurnost u slučajevima otvaranja stečajnog postupka nad poslodavcem.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (11 za) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći zaključak
Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osiguranju radničkih tražbina, P.Z.E. br. 320
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio predsjednika Odbora, Željka Pavića.
PREDSJEDNIK ODBORA
Željko Pavić