Odbor za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo

Izvješće Odbora za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo s rasprave o Izvješću o radu pravobranitelja za osobe s invaliditetom za 2017. godinu

Odbor za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo Hrvatskoga sabora na 32. sjednici održanoj 9. svibnja 2018. godine, raspravljao je Izvješće o radu pravobranitelja za osobe s invaliditetom za 2017. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila pravobraniteljica za osobe s invaliditetom, aktom od 27. ožujka 2018. godine.

Odbor je navedeno Izvješće raspravio sukladno čl.179.st.2. Poslovnika Hrvatskoga sabora u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.

Odbor je raspolagao pisanim mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na navedeni akt.

U uvodnom izlaganju predstavnica predlagatelja upoznala je Odbor s postupanjem Ureda u 2017. godini. Pritom je istaknula da se 1827 građana obratilo Uredu, odnosno 31% više u odnosu na 2016. godinu.
Nadalje, kao i predhodnih godina, najviše pritužbi odnosilo na područje socijalne zaštite, potom slijede područje rada i zapošljavanja, te pristupačnosti. Više od 300 obraćanja osoba s invaliditetom na probleme  područja socijalne skrbi ukazuje na iznimno težak materijalni položaj osoba s invaliditetom. U području zapošljavanja i rada pritužbe su se odnosile na uskratu prava prednosti pri zapošljavanju pod jednakim uvjetima, uskratu razumne prilagodbe na radnom mjestu, te nepoštivanje obveze kvotnog zapošljavanja ili ispunjavanje obveze plaćanjem novčane naknade umjesto zapošljavanjem.

Kao i ranijih godina raste broj pritužbi iz područja mirovinskog osiguranja koje se najčešće odnose na nepriznavanje prava iz mirovinskog osiguranja i dugotrajnost postupka rješavanja. Broj zaprimljenih predmeta iznosi 85 411 zahtjeva, a riješeno je ukupno 90 456 predmeta. Na kraju 2017. godine ukupan broj neriješenih predmeta bio je 32 495. Dugotrajnost postupka vještačenja utječe na prolongiranje ostvarivanja pojedinih prava iz različitih sustava, a najčešće u postupcima za ostvarivanje prava iz mirovinskog osiguranja i socijalne skrbi. Prema podacima Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom, postupci vještačenja traju najduže u Varaždinu i Osijeku, što je posljedica nedostatka liječnika specijalista-vještaka.
Pisano mišljenje Vlade Republike Hrvatske obrazložila je predstavnica Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.

U raspravi članovi Odbora podržali su Izvješće o radu pravobranitelja za osobe s invaliditetom za 2017. godinu

U raspravi je ukazano da unatoč povećanom zapošljavanju osoba s invaliditetom veliki broj poslodavaca ima još uvijek predrasude, stoga je potrebna i nadalje edukacija poslodavaca.
Iznijeto je mišljenje po kojemu će izmjene i dopune Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom unaprijedit sustav profesionalne rehabilitacije.

Također u raspravi je ukazano da je veliki broj osoba s invaliditetom, te da je nužno preispitati dosadašnji način stjecanja velikog broja povlastica koje koriste i osobe čija je upitna invalidnost. Nadalje, unatoč velikom broju osoba s invaliditetom, 90% ih je isključeno s tržišta rada i to se mora i treba mijenjati, kao i sustav obrazovanja osoba s invaliditetom.
Iznijeto je mišljenje po kojemu povećan broj pritužbi ukazuje na podizanje svijesti  i jačanje povjerenja u rad Ureda.

Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (8 za) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći

Zaključak
Prihvaća se Izvješće o radu pravobranitelja za osobe s invaliditetom
za 2017. godinu


Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio predsjednika Odbora, Gordana Marasa.


Predsjednik Odbora

Gordan Maras