Odbor za rad i socijalno partnerstvo

Izvješće Odbora za rad i socijalno partnerstvo o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti, prvo čitanje, P. Z. br. 253

Odbor za rad i socijalno partnerstvo Hrvatskoga sabora na 19. sjednici održanoj 12. ožujka 2009. godine, raspravljao je o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti, prvo čitanje, P. Z. br. 253, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora, dostavio Klub zastupnika SDP-a, aktom od 28.siječnja 2009. godine.

Odbor je navedeni akt raspravio sukladno čl.75. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao matično radno tijelo.

Odbor je raspolagao pisanim mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na navedeni akt.

Uvodno obrazloženje podnijela je predstavnica predlagatelja, Gordana Sobol. Istaknula je da je ovaj Prijedlog zakona, samo jedan u nizu iz, tzv. antirecesijskog paketa koji je upućen u saborsku proceduru.

Većina članova Odbora suglasna je s mišljenjem Vlade Republike Hrvatske koja ne podržava donošenje ovoga Zakona.

Naime, predloženim Prijedlogom zakona o izmjenama Zakona o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti produžilo bi se razdoblje korištenja novčane naknade nezaposlenim osobama u visini 70% osnovice sa sadašnjih 90 dana na 180 dana. Nadalje, za nezaposlenu osobu koja je provela na radu od 9 mjeseci do 2 godine novčana naknada trajala bi 180 dana umjesto 90 dana prema sadašnjem Zakonu, zatim za nezaposlenu osobu koja je provela na radu više od 2 godine, a manje od 10 godina novčana naknada trajala bi 360 dana, umjesto sadašnjih 120 do 330 dana, dok bi za nezaposlenu osobu koja je provela na radu više od 10 godina novčana naknada trajala 450 dana umjesto sadašnjih od 360 do 450 dana.

Iznijeto je i mišljenje po kojemu bi trebalo podržati ovaj Prijedlog zakona, budući da u Republici Hrvatskoj postoji problem dugoročne nezaposlenosti, koja je uvjetovana, osim općih gospodarskih prilika dijelom i niskom obrazovnom strukturom nezaposlenih.

U raspravi je iznijeto i stajalište da bi Hrvatski zavod za zapošljavanje trebao jačati, tzv.aktivne mjere (poticanje zapošljavanja, doškolovavanje,i sl.), a pasivne mjere (udvostručenje vremena primanja novčane naknade) koje se predlažu ovim Zakonom, nipošto neće pridonijeti stimuliranju nezaposlenih osoba da se aktivno uključe u traženje posla.

Ne sumnjajući u socijalnu osjetljivost predlagatelja ovoga Zakona, dvojbeno je s ustavnopravnog aspekta predloženo rješenje koje nezaposlene osobe dijeli u dvije grupe, odnosno, na one koji imaju manja prava jer im je radni odnos prestao prije 1.11.2008. godine, i na one koji imaju veća prava jer im je radni odnos prestao poslije 1.11.2008. godine. Po mišljenju većine članova Odbora ovakvo rješenje dovodi do neravnopravnog položaja i nejednakosti nezaposlenih osoba.Nadalje, u raspravi je istaknuto da bi se ovim Prijedlogom zakona stvorila jedna dodatna nepravda prema zaposlenim osobama koje primaju minimalnu plaću, budući da duljina vremena i visina novčane naknade idu u prilog nezaposlene osobe.

Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (7 „za“ i 3 „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese slijedeći zaključak:

Ne prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti, prvo čitanje, P. Z. br. 253

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio predsjednika Odbora, Borisa Kunsta.

PREDSJEDNIK ODBORA

Boris Kunst