Odbor za rad i socijalno partnerstvo Hrvatskoga sabora na 12. sjednici održanoj 03. prosinca 2008. godine, raspravljao je o Prijedlogu zakona o sprječavanju zlostavljanja na radu, P.Z. br.55, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora, dostavio Klub zastupnika SDP-a, aktom od 30.travnja 2008. godine.
Odbor je navedeni akt razmotrio sukladno čl.75. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao matično radno tijelo.
Odbor je raspolagao pisanim mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na navedeni akt.
U uvodnome izlaganju predstavnica predlagatelja upoznala je Odbor sa osnovnim značajkama ovoga Zakona, a koje se odnose se na razne i brojne oblike neseksualnog zlostavljanja na radu, te na štetne posljedice koje proizlaze iz takvog ponašanja kako za žrtve zlostavljanja – zaposlenike, tako i za poslodavce.
U raspravi koja je uslijedila, većina članova Odbora suglasna je s mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na navedeni Prijedlog zakona. Naime, Vlada RH ne podržava navedeni Prijedlog zakona, koji je podnio Klub SDP-a. Vlada RH osnovala je Radnu skupinu za izradu posebnog Nacrta prijedloga zakona o sprječavanju zlostavljanja na radnom mjestu.U radnoj skupini sudjeluju svi relevantni čimbenici (Vlada RH, HUP, Sindikat, te Udruga za pomoć i edukaciju žrtava mobbinga), kako bi se u jednom partnerskom okružju došlo do najboljih zakonskih rješenja.
Članovi Odbora drže da je donošenje posebnoga zakona potrebno, budući je po njihovu mišljenju sve prisutnije vertikalno zlostavljanje na radu, a sadašnji sustav zaštite nije dovoljno učinkovit.
Kako se iz predloženog Prijedloga zakona vidi da nisu provedena relevantna istraživanja prema jasno utvrđenoj metodologiji, te da je sadržaj ovoga Prijedloga zakona u najvećem dijelu preuzet iz postojećih propisa, mišljenje je većine članova Odbora da ovako parcijalna rješenja neće dovesti do bitnih poboljšanja na ovome području.
Budući da egzistiraju i po važećem zakonodavstvu norme koje zabranjuju diskriminaciju, počevši od Zakona o suzbijanju diskriminacije, Zakona o radu, Zakona o ravnopravnosti spolova, i dr., iznijeto je mišljenje po kojemu bi donošenje ovoga Zakona samo pridonijelo već i sada prenormiranom sustavu. Također, iznijeto je mišljenje po kojemu bi se donošenjem Etičkih kodeksa, a ne kumulacijom propisa postigao djelotvorniji pristup u preveniranju različitih oblika zlostavljanja na radu.
Odbor je nakon provedene rasprave, većinom glasova ( 7 „za“ ) i ( „2 protiv“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese slijedeći
zaključak:
Ne prihvaća se Prijedlog zakona o sprječavanju zlostavljanja na radu, P.Z. br.55
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio predsjednika Odbora, Borisa Kunsta.
PREDSJEDNIK ODBORA
Boris Kunst