Odbor za pravosuđe Hrvatskoga sabora razmotrio je na 27. sjednici održanoj 19. svibnja 2009. godine Izvješće o radu pučkog pravobranitelja za 2008. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnio Pučki pravobranitelj aktom od 31. ožujka 2009. godine.
Odbor je predmetno Izvješće razmotrio u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.
Uvodno, zamjenik pučkog pravobranitelja obrazložio je dijelove Izvješća koji se odnose na redovite preglede i praćenje stanja u zatvorskom sustavu, te postupanje Ureda povodom predstavki građana koje se u pravilu odnose na dugotrajnost sudskih postupaka. Naglasivši da Ured pučkog pravobranitelja nema ovlasti ni zadaće na području pravosuđa, ogradio se od dijela Izvješća koje sadrži ocjene i prijedloge vezane za rad sudova.
U raspravi je istaknuto da bi Izvješće o radu pučkog pravobranitelja ubuduće trebalo sadržavati valorizaciju dosadašnjih izvješća o praćenju stanja u zatvorskom sustavu, iz čega bi bilo razvidno na što su se odnosila konkretna upozorenja i što je napravljeno. Također je naglašeno da slična praćenja stanja zatvorskog sustava provodi Ministarstvo pravosuđa, a postoje i nalazi stručnjaka Vijeća Europe, koje bi zajedno sa Izvješćem pučkog pravobranitelja trebalo valorizirati.
Uvažavajući dijelove Izvješća koji sadrže podatke o postupanju pučkog pravobranitelja temeljem zakonskih ovlasti, članovi Odbora istaknuli su da ne mogu prihvatiti Izvješće u dijelu ocjene stanja s prijedlozima pučkog pravobranitelja na području pravosuđa za koje nema zakonodavnih ingerencija.
Primjerice članovi Odbora ne prihvaćaju konstatacije:
“Prema već ranije izraženom stajalištu pučkog pravobranitelja za učinkovito rješenje problema ključno je osposobiti i jačati, kadrovski, materijalno i ovlastima sudsku upravu, u svim sudovima a posebno Vrhovnom sudu. Osim toga, da bi Vrhovni sud mogao postati stvarni i učinkoviti vrh jedinstvene sudske uprave treba i zakonom osnažiti ulogu predsjednika Vrhovnog suda u imenovanju predsjednika sudova.”
“Unatoč notornoj činjenici da dio sudaca nije na stalnu dužnost imenovan samo po kriteriju stručnosti i sposobnosti, u sudskom sustavu nije ostvaren niti djeluje mehanizam kojim bi se iz toga sustava eliminirali oni koji ne mogu zadovoljiti standard učinkovitosti, kvalitete i nepristranosti, a koji, iako ne tako mnogobrojni, najviše utječu na lošu sliku o pravosuđu i nepovjerenju u sustav.”
Unatoč činjenici da dijelove Izvješća koji su utemeljeni na ovlastima pravobranitelja treba prihvatiti, članovi Odbora većinom glasova izjasnili su se za primanje na znanje Izvješća o radu pučkog pravobranitelja za 2008. godinu, s obzirom da se ograđuju od ocjena i prijedloga vezanih za pravosuđe.
Nakon provedene rasprave Odbor za pravosuđe je sa šest (6) glasova “za” i jednim (1) glasom “protiv” odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje sljedećeg zaključka
Prima se na znanje Izvješće o radu pučkog pravobranitelja za 2008. godinu.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio gospođu Anu Lovrin, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
Ana Lovrin dipl.iur.