Odbor za pravosuđe

Izvješće Odbora za pravosuđe s rasprave o Izvješću o ostvarivanju prava na pravnu pomoć i utrošku sredstava u 2010. godini

Odbor za pravosuđe Hrvatskoga sabora na 62. sjednici održanoj 10. svibnja 2011. razmotrio je Izvješće o ostvarivanju prava na pravnu pomoć i utrošku sredstava u 2010. godini, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske aktom od 14. travnja 2011. godine.  

Odbor je Prijedlog zakona raspravio u svojstvu matičnog radnog tijela.

U uvodnom obrazloženju predstavnica predlagatelja naglasila je da ostvarivanje prava na besplatnu pravnu pomoć podliježe nadzoru Hrvatskog sabora. Izvješće je izrađeno na temelju podataka ureda državne uprave, te izvješća pružatelja pravne pomoći. U 2010. godini bilježi se porast zahtjeva za besplatnu pravnu pomoć, ali i porast prihvaćenih zahtjeva za pravnu pomoć. Odlukom Ustavnog suda Republike Hrvatske od 6. travnja 2011. godine ukinute su pojedine odredbe Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći, slijedom čega je Ministarstvo pravosuđa započelo pripremu izmjena Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći. 

Članovi Odbora jednoglasno su podržali predloženo Izvješće. Naglasili su da se radi o sveobuhvatnom izvješću na području pružanja pravne pomoći i utrošku sredstava. Članove Odbora izrazili su zanimanje za ostvarivanje pravne pomoći  osoba s invaliditetom, koliko je podnijetih zahtjeva,  na koji su način pojedini zahtjevi riješeni, budući da Republika Hrvatska ima obvezu podnošenja izvješća o ostvarivanju prava osoba s invaliditetom uključujući i pravo osoba s invaliditetom na pristup pravosuđu. Zamijećeno je da u sustavu pružanja pravne pomoći pravnu pomoć u najvećem broju slučajeva pružaju odvjetnici, udruge i pravne klinike ovlaštene za pružanje pravne pomoći nisu iskoristile dodijeljena projektna sredstva. Na temelju podataka sadržanih u Izvješću valjalo bi odgovoriti na pitanja da li visoko postavljeni  imovinski cenzus utječe na interes građana za ostvarivanje prava na pružanje pravne pomoći ili građani jednostavno ne ostvaruju svoja prava.

U odgovoru predstavnika predlagatelja istaknuto je da Ministarstvo pravosuđa nema statistiku o podnijetim zahtjevima za pravnu pomoć osoba s invaliditetom, ali da će pokušati prikupiti podatke od ureda državne uprave.
   
Nakon provedene rasprave Odbor za pravosuđe je sa sedam (7) glasova „za“ odlučio  predložiti Hrvatskom saboru da prihvati

Izvješće o ostvarivanju prava na pravnu pomoć i utrošku sredstava u 2010. godini

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednicu Odbora, gospođu Anu Lovrin.

                                                                                       PREDSJEDNICA ODBORA

                                                                                             Ana Lovrin, dipl.iur.