Odbor za pravosuđe

Izvješće Odbora za pravosuđe o Prijedlogu zakona o policijskim poslovima i ovlastima, prvo čitanje, P. Z. E. br. 329

Odbor za pravosuđe Hrvatskoga sabora na 27. sjednici održanoj 19. svibnja 2009. razmotrio je Prijedlog zakona o policijskim poslovima i ovlastima, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske aktom od 07. svibnja 2009. godine.

Odbor je Prijedlog zakona raspravio u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.

U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja istaknuo je da je cilj ovoga prijedloga poboljšanje djelotvornosti rada policije, zaštita temeljnih prava i sloboda, osuvremenjivanje ustroja policijskih poslova, usklađivanje s međunarodnim standardima i sustavima policijskog zakonodavstva europskih zemalja, usklađivanje s izmjenama kaznenog i prekršajnog postupka. Ovim se prijedlogom mijenja dosadašnje uređenje na način da se policijski poslovi i policijske ovlasti reguliraju posebnim zakonom. Prijedlogom se cjelovito i sustavno propisuje 25 policijskih ovlasti, a posebno obrazloženje dano je za nove policijske ovlasti.

Članovi Odbora podržali su donošenje Zakona, naglasili su da je njegovo donošenje značajan pomak prema pravnoj sigurnosti građana jer se ovlasti policije definiraju Zakonom, a ne podzakonskim aktima kako je to bilo do sada. Istaknuli su važnost ovoga prijedloga na području učinkovitog otkrivanja kaznenih djela, poduzimanju mjera otklanjanja opasnosti i sprječavanja kaznenih djela i prekršaja, postupanja policije u skladu s novinama i pravilima kaznenog postupka. Prijedlogom se treba odgovoriti zahtjevu za poboljšanjem policijske učinkovitosti, pravovremenosti intervencija, sigurnosti građana u pravcu prevencije, sa što manjim zadiranjem u temeljna prava i slobode.

Istaknut je prigovor nedostatka komparativnog prikaza o tome koliko je dosadašnji zakonodavni okvir bio dovoljan za učinkovito djelovanje policije, odnosno koje se novine predlažu u odnosu na postojeći Zakon, kao i prigovor da se predlagatelj trebao koristiti komparativnom analizom i prikazom organiziranosti policije, financiranja, samostalnosti u radu, efikasnosti policije u nekim europskim zemljama.

Na Prijedlog zakona o policijskim poslovima i policijskim ovlastima istaknute su slijedeće primjedbe, prijedlozi i mišljenja:

-predlaže se precizno nomotehničko uređenje Zakona kako bi se otklonile različite interpretacije u praksi. Primjerice u članku 13. taksativno se nabrajaju policijske ovlasti, stoga je nepotrebna točka 25. koja glasi „druga ovlast propisana zakonom“, ili člankom 59. reguliraju se slučajevi kada policijski službenik može privremeno oduzeti predmet, a točka 4. sadrži „kada je to određeno posebnim propisom“., ili člankom 74. regulira se kada policijski službenik može obaviti pregled tuđeg doma, a t. 5. također sadrži „kada je to određeno posebnim propisom“,
-mišljenje je da Zakon u pojedinim odredbama koje su osnov za donošenje podzakonskih akata ministra, treba sadržavati osnovne elemente nacrta podzakonskog akta,
-predlaže se u članku 2. točku 11. uskladiti s važećim propisima,
-predlaže se članak 5. regulirati na način da „Policijski službenik postupa imajući u vidu razmjer između ovlasti koju poduzima i cilja obavljanja policijskog posla. Policijski službenik će uvijek primijeniti policijsku ovlast kojom se u najmanjoj mjeri zadire u slobode i prava čovjeka, a postiže cilj obavljanja policijskog posla“.
-u tekstu Zakona umjesto riječi „osnova sumnje“, koristiti „osnove sumnje“,
-predlaže se preciznije urediti i uskladiti odredbe Glave IV., s odredbama o kaznenoj evidenciji, odredbama Zakona o zaštiti osobnih podataka,
-predlaže se u članku 56. predvidjeti postupanje policijskog službenika u situaciji da se osoba usprotivi uporabi prijevoznog sredstva ili telekomunikacijskog uređaja kojim se služi. U stavku 4. umjesto riječi „drugi troškovi“, propisati „naknada eventualne štete“,
-istaknuto je da predložena odredba članka 61. stavka 2. t. 4. predstavlja povredu prava vlasništva, ako se ne može utvrditi vlasnik predmeta sa stvarima treba postupati kao sa izgubljenim stvarima i kao takve bi se trebale predati nalaznom uredu,
-predlaže se u člancima 73. i 74. ujednačiti nomotehnički izričaj radi lakšeg praćenja zakona,
-mišljenje je da uz predložene policijske ovlasti i opća pravila njihove primjene treba stipulirati i odredbe o kontroli i nadzoru njihove primjene.

Nakon provedene rasprave Odbor za pravosuđe je sa osam (8) glasova „za“ odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese slijedeće:

Zaključke

1. Prihvaća se Prijedlog zakona o policijskim poslovima i ovlastima.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznijeta u raspravi, uputit će se predlagatelju radi izrade konačnog prijedloga zakona.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednicu Odbora, gospođu Anu Lovrin.

PREDSJEDNICA ODBORA

Ana Lovrin dipl.iur.