Odbor za pravosuđe

Izvješće Odbora za pravosuđe o Prijedlogu zakona o izmjeni i dopunama Zakona o Uredu za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. br. 753

Odbor za pravosuđe Hrvatskoga sabora na 60. sjednici održanoj 12. travnja  2011. razmotrio je Prijedlog zakona o izmjeni i dopunama Zakona o Uredu za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske aktom od 02. travnja 2011. godine, uz prijedlog da se donese po hitnom postupku.  

Odbor je Prijedlog zakona raspravio sukladno članku 73. Poslovnika u svojstvu matičnog radnog tijela.

U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja naglasio je da su predložene izmjene i dopune Zakona o USKOK-u, kako bi se ispunila mjerila za zatvaranje Poglavlja 23. Pravosuđe i temeljna prava. Mišljenje je neovisnih stručnjaka Europske komisije da Republika Hrvatska ima velik broj odbačaja kaznenih prijava, što nije sporno, sporna je ostala preporuka o kontroli odbačaja kaznenih prijava kada nema oštećenika. Predloženim izmjenama osigurava se transparentnost u odlučivanju o odbačaju kaznene prijave putem Kolegija Ureda, odnosno Odjela za nadzor Državnog odvjetništva. Omogućava se delegacija predmeta iz nadležnosti USKOK-a na drugi stvarno nadležni sud kada je to primjereno okolnostima kaznenog djela o potrebama vođenja postupka, s ciljem suzbijanja korupcije na lokalnoj razini.

U raspravi su članovi podržali intenciju predlagatelja da se u radu USKOK-a uvede učinkovita kontrola odbačaja kaznenih prijava kada nema oštećenika.

Prema mišljenju Odbora dvojben je prijedlog da se na odbačaj kaznene prijave prigovor može uputiti Kolegiju Ureda i Odjelu za nadzor državnog odvjetništva, u praktičnoj primjeni to bi bila  tri stupnja odlučivanja u svim postupcima, pa tako i u postupcima po podnesenoj anonimnoj prijavi. Naime, na rješenje o odbačaju kaznene prijave kada nema oštećenika podnositelj prijave može podnijeti prigovor Kolegiju Ureda, ako Kolegij Ureda odbije prigovor donijet će obrazloženu odluku s uputom da se protiv odluke Kolegija Ureda može podnijeti prigovor Odjelu za nadzor Državnog odvjetništva Republike Hrvatske. Posebno se ukazuje na činjenicu da je Zakon jasno uredio sastav Kolegija Ureda i koje poslove Kolegij Ureda obavlja, dok je Odjel za nadzor Državnog odvjetništva Republike Hrvatske tijelo koje provodi općeniti nadzor rada državnih odvjetništava. Unatoč obrazloženju predlagatelja kako je važno da odbačaj kaznene prijave kontrolira veći broj subjekata, uzimajući u obzir iznijete primjedbe Odbor sugerira predlagatelju da preispita prijedlog radi učinkovitog i transparentnog postupka kontrole odbačaja kaznenih prijave.
 
Nakon provedene rasprave Odbor za pravosuđe jednoglasno je sa sedam (7) glasova „za“ odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese

Zakon o izmjeni i dopunama Zakona o Uredu za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednicu Odbora, gospođu Anu Lovrin.

PREDSJEDNICA ODBORA

Ana Lovrin, dipl. iur.