Odbor za pravosuđe Hrvatskoga sabora na 41. sjednici održanoj 16. rujna 2022. godine razmotrio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pravosudnoj akademiji, prvo čitanje, P.Z.br. 289, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 3. lipnja 2022. godine.
Odbor je Prijedlog zakona raspravio u svojstvu matičnog radnog tijela sukladno ovlasti iz članka 81. Poslovnika. Provedena je objedinjena rasprava sa Prijedlogom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o vježbenicima u pravosudnim tijelima i pravosudnom ispitu, prvo čitanje, P.Z.br. 288
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja naglasio je da se Zakon o Pravosudnoj akademiji mijenja prvenstveno zbog provedbe reforme sustava ulaska u pravosudne dužnosti.
Prema novom konceptu ulaska u pravosudne dužnosti, rad savjetnika u pravosudnim tijelima koji se dobrovoljno opredijele za daljnju dužnosničku karijeru u pravosuđu posebno bi se vrednovao i ocjenjivao, za ove kandidate prestaje obveza polaganja posebnog završnog ispita u Državnoj školi za pravosudne dužnosnike. Slijedom navedenog, za kandidate koji su u trenutku prijave savjetnici u pravosudnim tijelima kao mjerodavni kriteriji uzimali bi se učinkovitost njihovog rada u sudskim i državnoodvjetničkim predmetima i ocjene koje ostvare kao polaznici Državne škole za pravosudne dužnosnike, zbrojem bodova po navedenim kriterijima i temeljem kontinuiranog praćenja i provjera tijekom stručnog usavršavanja te ocjena mentora navedeni kandidati bi ostvarivali završnu ocjenu, te zajedno s ocjenom rada u svojstvu sudskih odnosno državnoodvjetničkih savjetnika sudjelovali bi u postupcima imenovanja pred Državnim sudbenim vijećem odnosno Državnoodvjetničkim vijećem. Za kandidate za pravosudne dužnosti koji nisu savjetnici u pravosudnim tijelima ostaje postojeća obveza pristupanja polaganju završnog ispita u Državnoj školi. Predlaže se reformirati i program Državne škole za pravosudne dužnosnike koja ostaje ustrojstvena jedinica Akademije nadležna za stručno usavršavanje. Sadržaj programa, način pohađanja i ocjenjivanje tijekom stručnog usavršavanja u Državnoj školi te sadržaj i način provedbe završnog ispita u Državnoj školi utvrdit će se podzakonskim aktima koje donosi Upravno vijeće Akademije, nadležnost za provedbu ovih postupaka predlaže se povjeriti posebnom povjerenstvu pri Državnoj školi čiji su članovi najviši pravosudni dužnosnici. Osim toga, predlaže se propisati mogućnost da Akademija organizira i provodi stručno usavršavanje drugih sudionika u postupcima pred pravosudnim tijelima. U tekstu Zakona potrebno je izvršiti terminološko usklađivanje sa Zakonom o ustrojstvu i djelokrugu tijela državne uprave, kojim je provedeno spajanje Ministarstva pravosuđa i Ministarstva uprave.
Bez rasprave, Odbor za pravosuđe je sa devet (9) glasova „za“ odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeće zaključke:
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Pravosudnoj akademiji
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznesena u raspravi upućuju se predlagatelju radi izrade Konačnog prijedloga zakona.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Mišel Jakšić