Odbor za pravosuđe

Izvješće Odbora za pravosuđe o Prijedlogu strategije suzbijanja korupcije za razdoblje od 2015. do 2020. godine

Odbor za pravosuđe Hrvatskoga sabora  razmotrio je na 60. sjednici održanoj 29. siječnja 2015.  Prijedlog strategije suzbijanja korupcije za razdoblje od 2015. do 2020. godine, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 15. siječnja 2015.

Odbor je Prijedlog strategije raspravio na temelju svoje nadležnosti iz članka 81. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.

Predstavnica predlagatelja uvodno je istaknula da je nova Strategija usmjerena na prevenciju korupcije kroz prepoznavanje koruptivnih rizika i uklanjanje preostalih zakonodavnih i institucionalnih aktivnosti. U postupku izrade Prijedloga Strategije provedeno je savjetovanje s javnošću, organizirani su okrugli stolovi i dr. Strategija stavlja naglasak na odgovornost osoba na javnim funkcijama uz opredjeljenost za borbu protiv korupcije na svim razinama. Prilikom izrade Strategije vrednovane su preporuke  Europske komisije iz Antikorupcijskog izvješća, te preporuke Vijeća Europe GRECO. Republika Hrvatska bilježi napredak na brojnim područjima kao što su pristup informacijama, financiranje predizbornih aktivnosti i političkih stranaka, tarnsparentnost u radu izvršne vlasti, sukob interesa. Nužno je uspostaviti svijest o kontinuiranom praćenju učinkovitosti pojedinih rješenja. Posebna pozornost posvetit će se provedbi Akcijskog plana kroz utvrđene mjere suzbijanja korupcije i odgovornosti za njihovu provedbu. 

U raspravi su članovi Odbora podržali Prijedlog strategije naglasili su važnost provedbe široke javne rasprave i tematskih savjetovanja tijekom izrade Prijedloga. Doprinos u izradi Strategije dalo je i Nacionalno vijeće za praćenje provedbe Strategije suzbijanja korupcije kao zagovornik izrade Strategije na predloženi vremenski period, prijedlozima koji su postali sastavni dio Prijedloga Strategije. Donošenje Strategije suzbijanja korupcije i Akcijskog plana za provedbu strategije iz 2008. godine prema izvješću Europske komisije dalo je određene rezultate, unatoč tome nedovoljno je u svijesti građana prepoznato što korupcija jest, stoga,  posebnu pozornost treba posvetiti kontinuiranoj edukaciji građana o tome što je korupcija.

Percepcija javnosti u našoj zemlji uglavnom korupciju povezuje s političkim strankama  i nositeljima javne vlasti na lokalnoj razini. Mjere usmjerene na političku korupciju mogu dati učinka samo uz provedene reforme političkog sistema. Segment s velikim koruptivnim rizicima koji je prepoznat u ovom Prijedlogu za razliku od Strategije iz 2008. godine je područje lokalne i područne (regionalne) samouprave. U mjerama sprječavanja koruptivnih rizika  potrebno je jačati odgovornost u radu trgovačkih društava u vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, jačati odgovornost članova nadzornih odbora i uprava tih društava, na način kako su uređene aktivnosti prema trgovačkim društvima u vlasništvu države. U tom pravcu predlaže se osnivanje antikorupcijskih vijeća na razini jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.

U dijelu Strategije koja uređuje integritet unutar političkog sustava i uprave sugerira se zakonodavno uređenje lobiranja.

U području pravosuđa predlaže se konkretizirati proaktivnu primjenu etičkih standarda na razini sudova i državnih odvjetništava na način da se potencijalni slučajevi efikasno sankcioniraju, čime bi se utjecalo na stvaranje javnog mnijenja. 
S ciljem učinkovitog sprječavanja sukoba interesa predložene mjere treba dopuniti osim jačanja mehanizma provjere imovinskog stanja javnih dužnosnika i provjerom imovinskog stanja članova njihovih obitelji. U raspravi je iznijeto i mišljenje kako bi Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa valjalo razviti i na lokalnoj razini.
Predlaže se daljnje jačanje zakonodavnog okvira u postupcima provedbe javne nabave radi efikasnosti i transparentnosti postupaka osobito u javnom sektoru.

Nakon provedene rasprave Odbor za pravosuđe jednoglasno je sa deset (10) glasova “za” odlučio   predložiti Hrvatskome saboru da donese

Strategiju suzbijanja korupcije za razdoblje od 2015. do 2020. godine

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika  Odbora gospodina Josipa Kregara.

PREDSJEDNIK ODBORA
Prof.dr.sc. Josip Kregar