Odbor za pravosuđe Hrvatskoga sabora na 79. sjednici održanoj 6. ožujka 2024. razmotrio je Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji, drugo čitanje, P.Z. br. 617, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske aktom od 29. veljače 2024. godine.
Odbor je Prijedlog zakona sukladno članku 81. Poslovnika raspravio u svojstvu matičnog radnog tijela.
Odbor je o Konačnom Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji, Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Kaznenog zakona i o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o kaznenom postupku, proveo objedinjenu raspravu.
Predstavnik predlagatelja uvodno je naglasio da se predloženim izmjenama i dopunama Zakona nastavljaju zakonodavne aktivnosti na suzbijanju nasilja u obitelji i jačanju zaštite žrtava nasilja u obitelji. Ovim Zakonom predlaže se iz definicije nasilja u obitelji iz članka 10. ZZNO/17, ukloniti spolno uznemiravanje. Na taj način otklanja se mogućnost prekršajne odgovornosti za slučaj spolnog uznemiravanja između osoba na koje se primjenjuje ZZNO/17, a koje ulaze u krug bliskih osoba, u skladu s odredbama KZ/11, a osigurat će se kaznena odgovornost za sve slučajeve spolnog uznemiravanja prema bliskoj osobi. Osim toga, predlaže se pooštravanje zakonske prekršajnopravne politike kažnjavanja postupanja opisanih u člancima 22., 23. i 24. ZZNO/17. Predlažu se izmjene kataloga prava žrtve iz članka 6. stavak 1. ZZNO/17, na način da se pojedina zajamčena prava preciziraju, proširuju ili se uvode nova dodatna prava. Predlaže se propisati minimalnu udaljenost koju sud može odrediti prilikom izricanja zaštitne mjere zabrane približavanja, uznemiravanja ili uhođenja žrtve, ispod koje se počinitelj ne smije približiti žrtvi nasilja u obitelji, na razdaljinu od najmanje 100 metara. Također, predlaže se sastav Povjerenstva za praćenje i unapređenje rada tijela kaznenog i prekršajnog postupka ojačati povećanjem broja članova, proširenjem kruga institucija iz kojih se članovi biraju.
Razlike između rješenja koja se predlažu Konačnim prijedlogom zakona u odnosu na rješenja iz Prijedloga zakona sadržane su u članku 1. kojim se predlaže proširiti pravo žrtve na obavijest o puštanju uhićenika na slobodu, u članku 4. koji se usklađuje s terminologijom Zakona o socijalnoj skrbi, u članku 6. kojim se u rad Povjerenstva uključuje predstavnik Pučke pravobraniteljice, Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova, Pravobraniteljice za djecu i Pravobraniteljicu za osobe s invaliditetom.
Bez rasprave, Odbor za pravosuđe je jednoglasno sa osam (8) glasova „za“ odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Mišel Jakšić