Odbor za pomorstvo, promet i infrastrukturu

Izvješće Odbora za pomorstvo, promet i infrastrukturu s rasprave o Godišnjem izvješću o radu Hrvatske agencije za poštu i elektroničke komunikacije za 2013. godinu

Odbor za pomorstvo, promet i infrastrukturu Hrvatskoga sabora, na 40. sjednici održanoj 15. listopada 2014. godine, raspravio je Godišnje izvješće o radu Hrvatske agencije  za poštu i elektroničke komunikacije za 2013. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora  dostavio HAKOM, aktom od 18. lipnja 2014. godine.

Odbor za pomorstvo, promet i infrastrukturu, na temelju svoje nadležnosti iz članka 103. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao je o predmetnom Izvješću kao matično radno tijelo. 

Odbor je raspolagao pisanim Mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na navedeni akt. Vlada Republike Hrvatske ističe da nema primjedbi na Godišnje izvješće o radu Hrvatske agencije za poštu i elektroničke komunikacije za 2013. godinu.

Uvodno izlaganje dao je predsjednik Vijeća HAKOM-a te je istaknuo da je njihov rad u 2013. bio usmjeren na ostvarenju regulatornih ciljeva na tržištu elektroničkih komunikacija i poštanskih usluga utvrđenih Godišnjim programom rada. Posebni naglasci stavljeni su na zaštitu tržišnog natjecanja, promicanje djelotvornih ulaganja i inovacija, promicanje regulatorne predvidljivosti, sprječavanje diskriminacije u postupanju prema operatorima, osiguranje visoke razine zaštite korisnika te učinkovito upravljanje ograničenim prirodnim dobrima. Značajna regionalna neravnomjernost u broju i gustoći priključaka širokopojasnog pristupa internetu u nepokretnoj komunikacijskoj mreži donekle je ublažena ulaganjima u ruralna područja i otoke kroz HAKOM-ov program potpora. U izvještajnom razdoblju primjetan je porast ulaganja u razvoj tržišta elektroničkih komunikacija za nešto više od 7 posto u odnosu na prethodnu godinu, od čega oko 72 posto u telekomunikacijsku infrastrukturu i opremu. Ulaganja po stanovniku u 2013. iznosila su približno 74 eura, dok su ranijih godina bila znatno niža. Tržište poštanskih usluga u Republici Hrvatskoj je početkom 2013. i formalno liberalizirano, a s 1. srpnja 2013. postalo je dio jedinstvenog tržišta Europske Unije. Liberalizacijom tržišta usporen je negativni trend prisutan na tržištu poštanskih usluga unazad nekoliko godina, a pojavom novih davatelja obogaćena je ponuda novim poštanskim uslugama. Ukupni prihodi HAKOM-a za 2013. godinu iznosili su 106.271.386,00 kuna (područje elektroničkih komunikacija 102.609.419,00 kuna, poštanske usluge 3.661.967,00 kuna), dok su rashodi iznosili 103.913.041,00 kuna (područje elektroničkih komunikacija 101.468.730,00 kuna, poštanske usluge 2.444.311,00 kuna). 
 
U raspravi je konstatirano da je Izvješće kvalitetno te na dobar način prikazuje rad Agencije u 2013. godini.

Tijekom rasprave izraženo je nezadovoljstvo sa zaštitom krajnjih korisnika usluga zbog toga što operatori naplaćuju razne naknade (kao npr. naknada za održavanje opreme), s kojima korisnici nisu upoznati prilikom sklapanja ugovora. Jedan od razloga je u tome što se sve češće ugovori s operatorom sklapaju putem telefona ili interneta. Paralelno s korištenjem novih tehnologija uz povećanje broja priključaka širokopojasnog pristupa internetu te povećanja brzine prijenosa podataka, povećao se broj raznih kvarova te nastaju i drugi problemi. Snižena je i kvaliteta usluga službi za korisnike (studentski i drugi servisi s nedovoljno educiranim zaposlenicima) u namjeri da se odustane od tražene usluge. Iako se  radi o poslovnoj politici operatora na koju HAKOM ne može utjecati jer nije u njegovoj nadležnosti, dio članova Odbora mišljenja je da ne bi trebalo gomilati probleme, nego reagirati na opravdane učestale primjedbe korisnika te po potrebi izmijeniti postojeći zakonodavni okvir vezan za ovo područje.

U daljnjoj raspravi konstatirano je da su telekomunikacijske usluge još uvijek preskupe i zastarjele. Iako se u nekim segmentima možemo svrstati u razvijene srednjoeuropske zemlje, još uvijek je potrebo puno ulagati u modernizaciju tržišta usluga elektroničkih komunikacija uz razvoj prateće tehnologije.

Za stanje na tržištu poštanskih usluga rečeno je da su podaci relativno dobri, usporen je negativni trend prisutan unazad nekoliko godina, ali je izražena zabrinutost smanjenjem broja ukupnih usluga. Univerzalne poštanske usluge trebaju biti garantirane i dostupne svim korisnicima na zadovoljavajući način. Naglašeno je da i na području tržišta poštanskih usluga postoji niz problema koje treba pravovremeno rješavati.

Nastavak rasprave bio je usmjeren na potrebu izrade katastra, odnosno jedinstvene baze podataka ili izrade nekog drugog modela, kako bi jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave mogle ostvariti naknadu za pravo puta od gradnje elektroničke komunikacijske infrastrukture na svom području. Predsjednik Vijeća HAKOM-a najavio je da se će se u studenom otvoriti javna rasprava o ovoj temi na kojoj će biti predložena  odgovarajuća rješenja.

Većina članova Odbora mišljenja je da je svojim regulatornim djelovanjem HAKOM ispunio postavljene ciljeve te osigurao preduvjete za stabilnije poslovanje na tržištu elektroničkih komunikacija i poštanskih usluga.

Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (6 ”za” i 3 ”suzdržana”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese sljedeći

ZAKLJUČAK

Prihvaća se Godišnje izvješće o radu Hrvatske agencije za poštu i elektroničke komunikacije za 2013. godinu.


Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio Nadu Turina - Đurić, predsjednicu Odbora, odnosno u slučaju njezine spriječenosti Antu Kulušića, potpredsjednika Odbora.

PREDSJEDNICA ODBORA
                         Nada Turina – Đurić