Odbor za pomorstvo, promet i infrastrukturu

Izvješće Odbora za pomorstvo, promet i infrastrukturu s rasprave o: a) Izvješću Vlade Republike Hrvatske o konzultacijama u vezi s namjerom proglašenja isključivog gospodarskog pojasa Republike Hrvatske u Jadranskom moru; b) Prijedlogu odluke o proglašenju isključivog gospodarskog pojasa Republike Hrvatske u Jadranskom moru

16.12.2020.

Odbor za pomorstvo, promet i infrastrukturu Hrvatskoga sabora, na 5. sjednici održanoj 16. prosinca 2020. godine, raspravio je Izvješće Vlade Republike Hrvatske o konzultacijama u vezi s namjerom proglašenja isključivog gospodarskog pojasa Republike Hrvatske u Jadranskom moru te Prijedlog odluke o proglašenju isključivog gospodarskog pojasa Republike Hrvatske u Jadranskom moru, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 14. prosinca 2020. godine
Odbor je navedene akte, raspravio kao zainteresirano radno tijelo, sukladno odredbi članka 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
U uvodnom izlaganju predstavnica predlagatelja informirala je članove Odbora o provedenim konzultacijama u vezi s namjerom proglašenja isključivog gospodarskog pojasa Republike Hrvatske u Jadranskom moru. Istaknula je da neovisno o tome u kojoj mjeri Republika Hrvatska već sada ostvaruje svoja prava i legitimne interese putem Zaštićenog ekološko-ribolovnog pojasa (ZERP-a) u Jadranskom moru, ima pravo proglasiti isključivi gospodarski pojas (IGP) te početi s njegovom punom primjenom. 
Konzultacije s državama članicama, obavljene su s ciljem unapređenja suradnje u zaštiti Jadranskog mora te održivog razvoja plavog gospodarstva. Na održanim sastancima  Republike Hrvatske i Talijanske Republike potvrđena je usklađenost dviju država u cilju proglašenja isključivih gospodarskih pojaseva u Jadranskom moru, kao i spremnost pristupanja razgovorima o razgraničenju. Dogovoreno je da će u skladu s Konvencijom Ujedinjenih naroda o pravu mora (UNCLOS), Republika Hrvatska i Talijanska Republika pristupiti proglašenju svojih pojaseva nakon trilateralnog sastanka ministara vanjskih poslova Republike Hrvatske, Talijanske Republike i Republike Slovenije u siječnju 2021. 
Predloženom Odlukom proglašava se isključivi gospodarski pojas u Jadranskom moru u skladu s pravnim režimom utvrđenim Konvencijom Ujedinjenih naroda o pravu mora i Pomorskim zakonikom, utvrđuju se morski prostori koje obuhvaća isključivi gospodarski pojas i načini utvrđivanja njegove vanjske granice te uređuje i privremenu vanjsku granicu isključivog gospodarskog pojasa do njezina konačnog utvrđivanja. Isto tako utvrđuje se da se pravni režim isključivog gospodarskog pojasa izvršava u skladu s Pomorskim zakonikom, UNCLOS-om i zakonodavstvom EU te da isključivi gospodarski pojas Republike Hrvatske ostaje morski prostor u kojemu sve države, ne dirajući u suverena prava i jurisdikciju Republike Hrvatske, uživaju međunarodnim pravom zajamčene slobode i prava.
Predstavnik Ministarstva mora, prometa i infrastrukture je u uvodnom izlaganju, između ostalog, istaknuo da daju podršku cijelom procesu proglašenja isključivog gospodarskog pojasa.
U raspravi je predstavnica predlagatelja pojasnila da je Italija spremna pristupiti razgovorima o razgraničenju te iako se radi o zahtjevnom postupku, ne bi trebao dugo trajati zbog toga što već imamo razgraničen epikontinentalni pojas, a razgraničenje bi trebalo slijediti upravo tu crtu. U odgovoru na postavljen upit o odnosima sa Slovenijom vezano za arbitražu, kazala je da se arbitražna odluka odnosi na teritorijalno more i granicu na kopnu. Naglasila je da Slovenija nema nikakvih posebnih prava u hrvatskom ZERP-u te se stoga, ne očekuju niti problemi kod proglašavanja isključivog gospodarskog pojasa Republike Hrvatske na Jadranskom moru. 
Tijekom rasprave konstatirano je da se proglašenjem IGP-a ne očekuju novi prihodi od ribarstva jer Republika Hrvatska sa ZERP-om već koristi sve benefite, osim što će se bolje kontrolirati prekomjerno izlovljavanje od strane trećih država i adekvatnije zaštititi hrvatska riba kao i hrvatski ribari. Također je rečeno da za područje Mediterana nema ribolovnih kvota već samo prostornog i vremenskog ograničenja ribolova.
Članovi Odbora smatraju kako je sazrio trenutak u pravnom i političkom smislu da u potpunosti zaštitimo Jadransko more, proglašenjem isključivog gospodarskog pojasa. Pozdravljena je namjera Republike Italije što se napokon odlučila na ovaj korak, jer nema pune zaštite Jadrana bez dogovora i proglašenja IGP-a obiju država. Naglašeno je da sada možemo promišljati o osnaživanju hrvatske ribarske flote i strategijama usmjerenim na more, kako bi uspješno iskoristili gospodarski potencijal te kontrolu mora i podmorja na hrvatskoj polovici Jadrana.
Isto tako, u raspravi je rečeno da će se proglašenjem isključivog gospodarskog pojasa poboljšati nadzor, jer ćemo moći obavljati kontrolu brodova država članica Europske unije u plovidbi, ako postoji opravdana sumnja da krše međunarodne standarde za zaštitu okoliša i što je, osim za morski okoliš, od izuzetne važnosti za sigurnost plovidbe.
Nakon provedene rasprave, Odbor za pomorstvo, promet i infrastrukturu Hrvatskoga sabora jednoglasno (9 glasova ”za”) predlaže Hrvatskom saboru da donese sljedeći 

Z a k lj u č a k

1.    Prihvaća se Izvješće Vlade Republike Hrvatske o konzultacijama u vezi s namjerom proglašenja isključivog gospodarskog pojasa Republike Hrvatske u Jadranskom moru.

2.    Podržava se Prijedlog Odluke o proglašenju isključivog gospodarskog pojasa Republike Hrvatske u Jadranskom moru, i zadužuje se Vlada Republike Hrvatske da na trilateralnom sastanku u siječnju 2021. godine, između Republike Hrvatske, Talijanske Republike i Republike Slovenije, podupre snaženje suradnje  u svijetlu proglašavanja isključivih gospodarskih pojaseva Republike Hrvatske i Talijanske Republike u 2021. godine, nakon čega će se donijeti Odluka o proglašenju isključivog gospodarskog pojasa u Hrvatskom saboru.

    Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio Peru Ćosića, predsjednika Odbora.        

                                   PREDSJEDNIK ODBORA

                                Pero Ćosić