Odbor za pomorstvo, promet i infrastrukturu

Izvješće Odbora za pomorstvo, promet i infrastrukturu o Prijedlogu zakona o pomorskom dobru i morskim lukama, prvo čitanje, P. Z. br. 657

Odbor za pomorstvo, promet i infrastrukturu Hrvatskoga sabora, na 39. sjednici održanoj 18. rujna 2014. godine, raspravio je Prijedlog zakona o pomorskom dobru i morskim lukama, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio Klub zastupnika Hrvatske demokratske zajednice, aktom od 16. travnja 2014. godine. Odbor je Prijedlog zakona raspravio kao matično radno tijelo, sukladno članku 103. Poslovnika Hrvatskoga sabora. U raspravi je Odbor raspolagao pisanim mišljenjem Vlade Republike Hrvatske, Klasa: 022-03/14-12/15, Urbroj: 50301-05/18-14-7 od 03. srpnja 2014. godine.
 
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja istaknuo je da bi se donošenjem predloženog Zakona omogućio  brži i uspješniji gospodarski razvitak Republike Hrvatske kao pomorske zemlje te bi se olakšala investicijska ulaganja u lučku infra i suprastrukturu. Istaknuo je da Prijedlog zakona regulira niz pitanja koja u važećem Zakonu nisu precizno definirana, otklanja određene nejasnoće, a neka pitanja drugačije regulira, naročito u dijelu rješavanja imovinsko pravnih odnosa te gospodarenja pomorskim dobrom. Predloženi zakon stvoriti će potrebne preduvjete za rješavanje nesređenih pravno imovinskih odnosa vezanih za pomorsko dobro te konačno utvrditi cijelokupna dužina pomorskog dobra. Naglasio je da je od ukupne dužine pomorskog dobra u Republici Hrvatskoj koja iznosi 5835 km, pravno utvrđeno svega 18 posto. Prijedlog zakona usklađuje se s Zakonom o koncesijma. Predložena je daljnja decentralizacija upravljanja pomorskim dobrom proširenjem ovlasti županija i davanjem ovlasti velikim gradovima. Također se jasno definira da je pomorsko dobro opće dobro od interesa za Republiku Hrvatsku te je po svojoj naravi u općoj uporabi na kojem se ne može stjecati pravo vlasništva ni druga stvarna prava po bilo kojoj osnovi.

Pomoćnik ministra pomorstva, prometa i infrastrukture obrazložio je mišljenje Vlade Republike Hrvatske, kao i razloge zbog kojih Vlada ne prihvaća navedeni Prijedlog zakona. Usporedio je navedeni Prijedlog zakona s Nacrtom prijedloga zakona o pomorskom dobru i morskim lukama koji je u vladinoj proceduri donošenja i za kojeg smatra da je pojmovno sveobuhvatniji. Naglasio je da se radi o sličnim konceptima, osim u dijelu poslova upravljanja pomorskim dobrom. Smatra da predložena forma nije prihvatljiva jer postoje različiti pristupi po županijama, a trebalo bi imati unificirani pristup. Nacrt prijedloga zakona o pomorskom dobru i morskim lukama izrađen od Ministarstva, sveobuhvatno sagledava materiju predmetnog zakona, precizno definira pojavne oblike u prostoru te nudi kvalitetna rješenja sustavnog upravljanja pomorskim dobrom i lučkim sustavom. Većina članova Odbora suglasna je s mišljenjem Vlade Republike Hrvatske. Smatraju da treba sačekati da prijedlog zakona izrađen od Ministarstva dođe u saborsku proceduru, iz razloga što su u njega ugrađene primjedbe i prijedlozi koji su proistekli iz dvomjesečne javne rasprave i mišljenja nadležnih tijela državne uprave.

Rasprava je nastavljena oko pitanja upravljanja pomorskim dobrom. Većina članova Odbora zalaže se za veću decentralizaciju iz razloga što jedinice lokalne samouprave najbolje poznaju situaciju, vlastite gospodarske prioritete te potrebe domicilnog stanovništva, ali ostaje otvoreno pitanje razine decentralizacije, rješavanje sustava nadzora te loših primjera iz prakse. Članovi Odbora osvrnuli su se i na potrebu rješavanja pitanja komunalnih vezova za brodice domicilnog stanovništva.

Na kraju, naglašeno je da pomorsko dobro predstavlja jedan od najvažnijih gospodarskih resursa u Republici Hrvatskoj i svima je cilj staviti ga u gospodarsku funkciju. S tim u vezi, slažu se da je dobro da se otvorila ova tema jer treba pronaći rješenja koja bi zadovoljila širu zainteresiranu javnost te u najvažnijim pitanjima postići konsenzus kako bi se omogućila ulaganja, a pri tom spriječila daljnja devastacija hrvatske obale.

Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (7 ”za” i 2 ”protiv” i 1 ”sudržan”) odlučio  predložiti Hrvatskom saboru da donese sljedeći zaključak

Ne prihvaća se Prijedlog zakona o pomorskom dobru i morskim lukama, prvo čitanje, P.Z. br. 657


Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio Nadu Turina - Đurić, predsjednicu Odbora, odnosno u slučaju njezine spriječenosti Antu Kulušića, potpredsjednika Odbora.


PREDSJEDNICA ODBORA
Nada Turina – Đurić