Odbor za poljoprivredu i šumarstvo Hrvatskoga sabora raspravio je na 50. sjednici održanoj 28. ožujka 2007. godine Prijedlog zakona o veterinarstvu, s Konačnim prijedlogom zakona koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 9. ožujka 2007. godine.
Raspravu o navedenom Prijedlogu zakona Odbor je proveo u svojstvu matičnog radnog tijela sukladno odredbi čl. 87. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Nakon uvodnog obrazloženja iznesen je prijedlog da se o ovom Zakonu provede rasprava u prvom čitanju. Međutim, navedeni prijedlog nije dobio potrebnu većinu te je Odbor većinom glasova podržao prijedlog predlagatelja da se isti donese po hitnom postupku.
U cjelovitoj raspravi, u kojoj su sudjelovali i predstavnici Hrvatske veterinarske komore, Hrvatske obrtničke komore, predstavnici strukovnih udruga te drugih stručnih institucija Odbor je ocijenio da ovaj Zakon omogućuje dodatno usklađenje područja veterinarstva sa zakonodavstvom Europske unije. Odbor je raspolagao s mišljenjem koje je na navedeni Zakon dostavila Hrvatska veterinarska komora i Hrvatska gospodarska komora - Sektor za poljoprivredu, prehrambenu industriju i šumarstvo.
Nazočni predstavnici udruga uzgajivača su istaknuli da, iako su sudjelovali u izradi ovoga Zakona, mnogi njihovi prijedlozi nisu uvaženi, a da će njegovo donošenje znatno poskupiti proizvodnju u odnosu na zaradu te samim time i možda ugroziti razvoj stočarske proizvodnje. Predstavnici uzgajivača svinja su ukazali da problem pojave i eliminiranja bolesti svinjske kuge treba gledati i u kontekstu postupaka obilježavanja svinja prije stavljanja u promet.
U daljnjoj raspravi je izneseno mišljenje kako je rješenje o određenom 24 - satnom radnom vremenu veterinarskih organizacija upitno, jer će biti mnogo krajeva u kojima to neće biti potrebno, a takovo rješenje iziskuje velike troškove. Također je izneseno kako pojedinačnu veterinarsku kontrolu treba obavljati na farmama, kroz certifikate ali ne kod utovara stoke (čl. 60.)
Neki članovi Odbora drže da rješenja, koja se odnose na javne ovlasti, nisu dovoljno jasno razrađena u ovom Zakonu te su upitna i s ustavno-pravnog stajališta. Također je ukazano da je ovim Zakonom, osim određivanja nadležnosti veterinara u provođenju naređenih mjera, potrebno voditi više računa, kako o preventivi, tako i o kurativi kad se radi o bolestima životinja. U daljnjoj raspravi je skrenuta pozornost da se u pojedinim odredbama omogućava veterinarima da ulaze u područje agronomske struke. To se prije svega odnosi na odredbu članka 132. koja omogućuje veterinarima da kontroliraju proizvodnju kukuruza, jer je kukuruz hrana, te da određuju tehnologiju proizvodnje. Pitanje monitoringa, prema mišljenju nekih članova Odbora, nije dosljedno i jasno riješeno, budući da se troškovi obavljanja istog različito tretiraju od farme do farme i time se smanjuje konkurentnost na tržištu.
Na temelju provedene rasprave Odbor za poljoprivredu i šumarstvo Hrvatskoga sabora je većinom glasova (5 glasova „za“ i 3 glasa „uzdržana“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o veterinarstvu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Božidara Pankretića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA ZA POLJOPRIVREDU
I ŠUMARSTVO
mr. sc. Božidar Pankretić