Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 45. sjednici, održanoj 23. rujna 2022. godine, Konačni prijedlog zakona o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 14. rujna 2022. godine.
Odbor je, u smislu članka 97. Poslovnika Hrvatskoga sabora, o navedenom pitanju raspravljao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Uvodno obrazloženje podnio je predstavnik predlagatelja.
Predstavnik predlagatelja istaknuo je da postojeći sustav visokog obrazovanja i znanosti karakteriziraju: nedovoljna iskorištenost raspoloživih resursa, niska produktivnost i transparentnost, zastarjeli model izvaninstitucionalnog dodjeljivanja znanstvenih, odnosno znanstveno-nastavnih zvanja te neadekvatni kriteriji napredovanja i nepoticajan model financiranja. Stoga je postojeći sustav visokog obrazovanja i znanstvene djelatnosti potrebno osuvremeniti i unaprijediti u smislu stvaranja boljeg modela financiranja, organizacije sveučilišta i kriterija zapošljavanja i napredovanja. U skladu s Nacionalnom strategijom preduvjet za unaprjeđenje visokog obrazovanja jest donošenje novog pravnog okvira kojim će se definirati i proširiti modeli javnog i privatnog financiranja, osiguranja kvalitete i upravljanja na visokim učilištima. Poseban naglasak stavlja se na poticanje cjeloživotnog učenja osoba na tržištu rada svih dobnih skupina te stjecanje relevantnih vještina praktičnim radom i stručnom praksom kao dijelom formalnog obrazovanja. Osnovu za donošenje novog zakonskog okvira u visokom obrazovanju i znanosti predstavlja i Nacionalni plan oporavaka i otpornosti 2021. - 2026. Vlade Republike Hrvatske s obzirom na to da je donošenje novog zakonodavnog okvira ključna točka provedbe reforme planirane u NPOO-u radi podizanja istraživačkog i inovacijskog potencijala. Osnovni cilj donošenja novog zakona je osuvremenjivanje sustava visokog obrazovanja i znanstvene djelatnosti, jačanje njegovih institucijskih kapaciteta te usklađivanju njegovih obilježja s usvojenim načelima i zadatostima Europskog prostora visokog obrazovanja (EHEA), Europskog prostora obrazovanja (EEA) i Europskog istraživačkog prostora (ERA).
U raspravi članovi Odbora složili su se kako će donošenje ovog Zakona unaprijediti sustav visokog obrazovanja i znanosti u cijelosti. S ciljem unaprjeđenja teksta zakonskog Prijedloga izrečen je prijedlog preciznijeg uređenja članka 87. Prijedloga zakona, koji se odnosi na sastav Nacionalnog vijeća za visoko obrazovanje, znanost i tehnološki razvoj, u smislu određivanje predstavnika iz redova poduzetništva i gospodarstva. Također je istaknuta potreba jačanja upravnih vijeća veleučilišta u sustavu znanosti i visokog obrazovanja. Mišljenje je pojedinih članova Odbora kako je ovim zakonom potrebno zadržati ulogu etičkog povjerenstva na nacionalnoj razini, s obzirom da se moderni svijet znanosti neprestano mijenja i otvara nova etička pitanja.
Nakon rasprave Odbor je većinom glasova (7 ZA i 3 SUZDRŽANA glasa) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje
ZAKONA O VISOKOM OBRAZOVANJU I ZNANSTVENOJ DJELATNOSTI
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je izv. prof. dr. sc. Vesna Bedeković, predsjednica Odbora, a u slučaju njezine odsutnosti Marijan Pavliček, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
izv. prof. dr. sc. Vesna Bedeković