Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 35. sjednici održanoj 20. lipnja 2018. godine, Konačni prijedlog zakona o audiovizualnim djelatnostima, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 7. lipnja 2018. godine.
Odbor je u smislu članka 97. Poslovnika Hrvatskoga sabora o navedenom pitanju raspravljao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Uvodno obrazloženje podnijeli su predstavnici predlagatelja.
Predstavnici predlagatelja istaknuli su kako je u primjeni važećeg Zakona o audiovizualnim djelatnostima uočen nedostatak u definiciji audiovizualnih djelatnosti i audiovizualnog djela kojim je bio onemogućen razvoj videoigara. Također su uočene poteškoće kod primjene odredaba članka 7. do 15. kojima se uređuje način izbora i imenovanja tijela Hrvatskog audiovizualnog centra, kao i njihove ovlasti, uočen je nedostatak propisanih rokova vezanih uz pokretanje postupka usvajanja novog Nacionalnog programa promicanja audiovizualnog stvaralaštva.
Također, istaknuto je kako se zakonskim prijedlogom uređuje definicija audiovizualnih djelatnosti i audiovizualnog djela tako da obuhvaćaju i videoigre čime će se stvoriti pravni okvir za daljnji razvoj jednog od najpropulzivnijih segmenata audiovizualne industrije. Dodatno se naglašava nacionalni značaj razvoja audiovizualnih djelatnosti usvajanjem Nacionalnog programa promicanja audiovizualnog stvaralaštva od strane Vlade Republike Hrvatske. Nadalje, precizno se definira način provođenja javnih poziva s ciljem poticanja ulaganja u proizvodnju, promociju i distribuciju audiovizualnog djela, te se uvodi cijeli niz poboljšanja u provođenju procedure.
Osim povećanja iznosa financijskog poticaja, sa 20% na 25% te na 30% kada se radi o proizvodnji audiovizualnog djela u jedinicama lokalne samouprave koje se nalaze u ispodprosječno rangiranim jedinicama sukladno zakonu kojim se uređuje regionalni razvoj Republike Hrvatske, uvodi se i mogućnost financiranja mjera poticanja ulaganja u proizvodnju audiovizualnih djela iz drugih izvora.
Zaključno, Zakonom se osnažuje stručnost tijela Centra te se stoga preciziraju kriteriji i postupci imenovanja i razrješenja ravnatelja Centra, članova tijela Centra i umjetničkih savjetnika. Također, predstavnici predlagatelja obrazložili su razlike između rješenja Konačnog prijedloga zakona u odnosu na tekst Prijedloga zakona.
U raspravi članovi Odbora podržali su donošenje navedenoga Zakona ocijenivši da će implementacija istoga unaprijediti audiovizualno stvaralaštvo kao jednog od temeljnih sastavnica hrvatske baštine. U tom kontekstu, istaknuto je kako je unatrag nekoliko godina hrvatski film postao vodeći film u regiji i šire, a o čemu svjedoče brojne dobivene nagrade. Također, pozitivnim su ocijenjena nastojanja u svezi podizanja kriterija za izbor članova upravnog vijeća Audiovizualnog centra, a čiji sastav prema ovom prijedlogu čine i predstavnici ekonomskih i pravnih stručnjaka.
Također, u raspravi je zatraženo pojašnjenje članaka 19. i 21. Prijedloga, te je u dijelu koji se odnosi na prikazivanje, odnosno prevođenje stranog audiovizualnog dijela na standardni hrvatski jezik, sugerirano predlagatelju da razmisli o formulaciji standardni hrvatski jezik, budući da se u književnim i umjetničkim djelima ista ne izražavaju kroz formu hrvatskog standardnog jezika.
U raspravi je također sudjelovao Hrvoje Zekanović, zastupnik u Hrvatskom saboru, koji je iznio svoje mišljenje o radu i sastavu Hrvatskog audiovizualnog vijeća, s posebnim osvrtom na financijsko poslovanje Centra u proteklom razdoblju.
Nakon provedene rasprave, Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu većinom glasova (7 “ZA” i 1 “SUZDRŽAN”) odlučio je predložiti Hrvatskom saboru donošenje
ZAKONA O AUDIOVIZUALNIM DJELATNOSTIMA
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je doc. dr. sc. Vesna Bedeković, predsjednica Odbora, a u slučaju njezine odsutnosti Sabina Glasovac, potpredsjednica Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
doc. dr. sc. Vesna Bedeković