Odbor za obranu

Izvješće Odbora za obranu s rasprave o Izvješću o provedbi Plana protuminskog djelovanja i utrošenim financijskim sredstvima za 2018. godinu

09.04.2019.

Odbor za obranu Hrvatskoga sabora, na 23. sjednici održanoj 9. travnja 2019. godine, raspravljao je o Izvješću o provedbi Plana protuminskog djelovanja i utrošenim financijskim sredstvima za 2018. godini, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 4. travnja 2019. godine.

Odbor je na temelju članka 71. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao matično radno tijelo.

Predstavnik predlagatelja Ministarstva unutarnjih poslova, uvodno je rekao da je Nacionalnim programom protuminskog djelovanja za razdoblje od 2009.-2018. godine utvrđeno smanjenje minski sumnjivog područja Republike Hrvatske za 944 km², a da je u navedenom razdoblju minski sumnjivo područje smanjeno za 627,7 km². Za to je ukupno utrošeno 3,06 mlrd. kuna odnosno 26% manje sredstava od onih utvrđenih Nacionalnim programom. 

Ukazano je da je nakon prve godine provedbe, u kojoj je utrošen planirani iznos sredstava, došlo do četverogodišnjeg smanjenja sredstava za razminiranje, ali da je, započevši od 2014., zabilježen ponovni rast osiguranih financijskih sredstava. Nadalje je izneseno kako se nastavlja uspješan trend osiguranih sredstava za razminiranje iz europskih fondova tako da ista u 2018. godini iznose 36,8% od ukupno osiguranih financijskih sredstava i izvora. Planom za 2018. godinu ukupno je osigurano iz svih izvora financiranja 397.777.791,62 kuna, a za poslove razminiranja isplaćeno je 386.774.317,31 kn. Prosječna cijena razminiranja u 2018. godini iznosila je 7,92kn/m2 (bez PDV-a) što predstavlja blagi rast u odnosu na cijenu poslova u 2017. godini.

Ukupno smanjenje minski sumnjivog područja (MSP) u 2018. godini iznosi 56 km² (plan je 56,5 km²), od čega je poslovima razminiranja smanjen MSP za 48,8 km², a tehničkim i općim izvidom  za dodatnih 7,2 km².
U 2018. godini od planiranih 39.829.731 m² poslovi razminiranja izvršeni su na površini od 48.826.187 m². Tijekom obavljanja poslova razminiranja pronađeno je i uništeno 979 komada minski eksplozivnih sredstava (MES) i 1.409 komada neeksplodiranih ubojitih sredstava (NUS). Najviše MES-a i NUS-a, 1039 komada pronađeno je i uništeno na području Ličko-senjske županije. Očekuje se da će se u prvoj polovici 2019. u cijelosti ukloniti minska opasnost s poljoprivrednog zemljišta Republike Hrvatske. 

Istaknuto je da se u 2018. godini nije dogodio niti jedan minski incident, niti jedna minska nesreća što je ujedno i najvažnije ostvarenje Plana protuminskog djelovanja za 2018.

U okviru Izvješća o provedbi plana razminiranja vojnih objekata Oružanih snaga u 2018. godini, predstavnik predlagatelja iz Ministarstva obrane rekao je da je postupak razminiranja vojnih lokacija i objekata provodila inženjerijska pukovnija Hrvatske kopnene vojske te da je u 2018. godini od ukupno sedam zadaća razminiranja pet bilo planski, a dvije izvanplanske zadaće. Postupak razminiranja proveden je na području dvije vojarne i tri vojna poligona na površini od 185 416 m² pri čemu je pronađeno i uništeno 16 komada protupješačkih mina i 12 komada raznih neeksplodiranih ubojnih sredstava. 

U raspravi koja je uslijedila, dio članova je izrazio nezadovoljstvo dinamikom razminiranja te je istaknuto mišljenje da bi se na najvišoj državnoj razini trebalo razmotriti sve mogućnosti slijedom kojih bi se vremenski i lokacijski odredio decidirani plan razminiranja. Također je navedeno da je Hrvatska jedina zemlja članica Europske unije koja na svom prostoru ima minirana područja, što predstavlja otegotnu okolnost za gospodarski razvoj. U cilju ubrzavanja procesa razminiranja prostora iskazano je uvjerenje da bi se uspostavom bolje komunikacije sa institucijama Europske unije mogla povući veća financijska sredstva iz europskih fondova i osigurati potpora kadrovskih kapaciteta.

U kontekstu rasprave o broju angažiranih tvrtki na poslovima razminiranja (njih 40), zatraženo je pojedinačno izvješće za sve tvrtke, posebice o njihovoj vlasničkoj strukturi i odgovornim osobama, broju zaposlenih, kvadraturi razminiranog područja te financijsko izvješće o primljenim i utrošenim sredstvima. Predstavnik Ministarstva unutarnjih poslova rekao je da će odgovor na iste dostaviti pisanim putem. 
 
Nakon provedene rasprave, Odbor je jednoglasno (sedam glasova „za“) odlučio Hrvatskome saboru predložiti da prihvati  

Izvješće o provedbi Plana protuminskog djelovanja i utrošenim financijskim sredstvima za 2018. godinu

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio Igora Dragovana, predsjednika Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA
Igor Dragovan