Odbor za obitelj, mlade i sport

Izvješće Odbora za obitelj, mlade i sport o Prijedlogu zakona o provedbi Konvencije o građanskopravnim vidovima međunarodne otmice djece, P.Z. br. 377

Odbor za obitelj, mlade i sport Hrvatskoga sabora na 24. sjednici održanoj 4. srpnja 2018. godine razmotrio je Prijedlog zakona o provedbi Konvencije o građanskopravnim vidovima međunarodne otmice djece koji je aktom od 21. lipnja 2018. godine predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske.

Odbor je navedeni Prijedlog zakona raspravio kao matično radno tijelo, sukladno odredbama članka 87. Poslovnika Hrvatskoga sabora.

U uvodnom izlaganju predstavnica predlagatelja dodatno je obrazložila Prijedlog. Konvencija o građanskopravnim vidovima međunarodne otmice djece potpisana je u Hagu 25. listopada 1980. godine. Republika Hrvatska stranka je Konvencije od 8. listopada 1991. godine. Europski sud za ljudska prava u Strasbourgu 15. prosinca 2005. godine donio je presudu u predmetu K.E. protiv Republike Hrvatske kojom je utvrdio povredu ljudskih prava od strane Republike Hrvatske, i to prava na poštivanje privatnog i obiteljskog života podnositeljice sukladno članku 8. Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda. Povreda Konvencije za zaštitu ljudskih prava utvrđena je zbog predugog trajanja postupka za povrat podnositeljici protupravno odvedenog i zadržanog djeteta, koji se na temelju Konvencije vodio u Republici Hrvatskoj. Postupak povratka u nadležnosti je izvršne i sudske vlasti. Više raznih institucija i sudskih razina nisu žurno niti u razumnom roku uspjele provesti postupak povratka djeteta majci, što je posljedica manjkavosti u nacionalnim propisima i u primjeni tih propisa, posebice Konvencije. Konvencija ima za cilj osigurati što žurniji povratak nezakonito odvedenog djeteta ili djeteta zadržanog u nekoj državi ugovornici, odnosno osigurati da se prava na skrb i ostvarivanje kontakata s djetetom po pravu jedne države ugovornice stvarno poštuju u drugoj državi ugovornici. Nakon utvrđenja da mjerodavni domaći propisi nisu u potpunosti usklađeni s Konvencijom, pokrenut je postupak za njihovo usklađivanje. Ministarstvo nadležno za poslove socijalne skrbi donijelo je 8. lipnja 2016. godine Odluku o osnivanju Radne skupine za izradu Nacrta prijedloga zakona o provedbi Konvencije o građanskopravnim vidovima međunarodne otmice djece. U Radnu skupinu imenovani su predstavnici središnjih tijela državne uprave nadležnih za poslove pravosuđa, unutarnjih poslova, vanjskih i europskih poslova, socijalne skrbi, kao i predstavnici sudbene vlasti, odvjetništva i akademske zajednice.

Prema važećim propisima, nadležnost tijela i njihovo postupanje odnosno ovlasti u postupcima pokrenutim temeljem Konvencije sadržani su u više nacionalnih propisa. Stoga je ocijenjeno kako bi se donošenjem jednog jedinstvenog zakona kojim bi se uredili svi aspekti koji se odnose na primjenu Konvencije omogućila učinkovitija provedba postupaka temeljem Konvencije. Tim više što postupanje po Konvenciji zahtijeva usklađeno djelovanje tijela državne uprave i pravosuđa pa se zadani cilj osiguranja učinkovitije i dosljedne provedbe Konvencije bolje može ostvariti donošenjem posebnog zakona. Iako materija koja se uređuje ovim Zakonom ulazi u šire područje međunarodnog privatnog prava i šire područje obiteljskog prava, ocijenjeno je da se bolji rezultat može postići donošenjem posebnog propisa nego izmjenama i dopunama propisa kojim se uređuju pitanja međunarodnog privatnog prava odnosno propisa kojim se uređuju pitanja obiteljskog prava. Cilj donošenja ovoga Zakona je jasno utvrđivanje ovlasti policije, središnjeg tijela, centara za socijalnu skrb i sudova, u svrhu osiguranja povratka protupravno odvedenog odnosno zadržanog djeteta ili ostvarivanja prekograničnih kontakata roditelja s djetetom.

Nadalje, u raspravi je istaknuto kako se odluke koje se donose u postupcima vraćanja djeteta odnose samo na povratak djeteta u državu iz koje je protupravno odvedeno, dok se ne odnose na reguliranje roditeljske skrbi, niti odlučivanje s kojim će roditeljem dijete živjeti.

Također, istaknuto je kako je u svim slučajevima međunarodne otmice djeteta, kao i u svim visokorizičnim brakorazvodnim parnicama, dijete uvijek žrtva, a nažalost roditelji su ti koji uslijed međusobnog sukoba ne vode brigu o najboljem interesu svoje zajedničke djece.

Nakon rasprave članovi Odbora za obitelj, mlade i sport jednoglasno su (sa 7 glasova ZA) podržali sljedeći zaključak:

"Odbor za obitelj, mlade i sport predlaže Hrvatskome saboru da prihvati Prijedlog zakona o provedbi Konvencije o građanskopravnim vidovima međunarodne otmice djece.

Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja izražena u raspravi dostavit će se predlagatelju da ih uzme u obzir prilikom izrade Konačnog prijedloga zakona."

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određene su Marija Puh, potpredsjednica Odbora i Ljubica Maksimčuk, članica Odbora.

POTPREDSJEDNICA ODBORA
Marija Puh