Odbor za obitelj, mlade i sport

Izvješće Odbora za obitelj, mlade i sport o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopuni Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti, P.Z. br. 103

Odbor za obitelj, mlade i sport Hrvatskoga sabora na 7. sjednici održanoj 28. lipnja 2017. godine razmotrio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopuni Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti, koji je Hrvatskom saboru dostavio Klub zastupnika Živoga zida i SNAGA-e, aktom od 2. ožujka 2017. godine.

Odbor je navedeni Prijedlog raspravio kao zainteresirano radno tijelo, sukladno odredbi članka 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora.

Uvodno, predstavnik predlagatelja izložio je razloge predlaganja ovakvog zakonskog rješenja, naglašavajući kako intencija predlagatelja nije  protiv cijepljenja, međutim zalažu se za to da imunizacija ne bude obveza, nego preporuka, žele omogućiti testiranje na preosjetljivost na komponente cjepiva prije provođenja cijepljenja, traže ostvarivanje prava na informirani pristanak ili odbijanje cjepiva, te brisanje prekršajne odgovornosti i novčane kazne za roditelje (skrbnike) djeteta koji ne pristupe imunizaciji.
Predstavnik Vlade Republike Hrvatske, državni tajnik u Ministarstvu zdravstva, iznio je razloge zbog kojih Vlada Republike Hrvatske predlaže Hrvatskome saboru da ne prihvati ovaj Prijedlog zakona. Obrazložio je kako je informirani pristanak utvrđen Zakonom o zaštiti prava pacijenata (Narodne novine br. 169/04 i 37/08), a pitanja vezana uz obvezu informiranja roditelja (skrbnika)o cjepivu i postupku cijepljenja utvrđena su Zakonom o zaštiti prava pacijenata, Zakonom o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti (Narodne novine br. 79/07, 113/08 i 43/09), Pravilnikom o načinu provođenja imunizacije, seroprofilakse, kemoprofilakse protiv zaraznih bolesti, te o osobama koje se moraju podvrgnuti toj obvezi (Narodne novine br. 103/13), kao i u okviru uputa iz trogodišnjih i provedenih programa cijepljenja, te iste, smatra, nije potrebno mijenjati.
U raspravi koja je uslijedila, istaknuto je kako je aktivna imunizacija najdjelotvornija i najsigurnija mjera u sprječavanju infektivnih bolesti, zahvaljujući kojoj su neke bolesti potpuno iskorijenjene (npr. velike boginje), a neke postale izvanredno rijetke (npr. difterija ili dječja paraliza) ili rijetke (ospice), te je iz tog razloga nužno nastaviti s provođenjem obveznog cijepljenja. Nastavno na prijedlog da imunizacija ne bude obvezna, nego tek preporuka, iznesen je stav kako bi, primarno zbog neinformiranosti i izostanka edukacije pučanstva osjetno pao broj cijepljene djece, što bi značilo da bi izostao očekivani pozitivan učinak cijepljenja.
Nadalje, kako se u javnosti često negativno govori i piše o obveznom cijepljenju, a radi se uglavnom o nepotpunim i netočnim informacijama koje nisu znanstveno utemeljene, članovi Odbora mišljenja su  kako bi bilo nužno da struka, pored naglašavanja dobrobiti obvezne imunizacije, znanstveno osvrne na negativne učinke u pojedinim slučajevima, a koji se u javnosti prokazuju kao nuspojave obveznog cijepljenja - jesu li doista nastali kao nuspojava cijepljenja, ili postoje drugi razlozi zbog kojih su se pojavili.
Nakon provedene rasprave, članovi Odbora su većinom glasova (8 glasova ZA i 1 glas PROTIV) odlučili predložiti Hrvatskom saboru donošenje sljedećeg  zaključka:
Ne prihvaća se Prijedlog Zakona o izmjenama i dopuni Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti, iz razloga navedenih u Mišljenju Vlade Republike Hrvatske, dostavljenom aktom od 31. ožujka 2017. godine

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određena je Nada Turina-Đurić, predsjednica Odbora.

 


PREDSJEDNICA ODBORA
Nada Turina-Đurić