Odbor za obitelj, mlade i sport

Izvješće Odbora za obitelj, mlade i sport o Prijedlogu zakona izmjenama i dopunama Zakona o suzbijanju zlouporabe droga, P.Z. br. 82

Odbor za obitelj, mlade i sport Hrvatskoga sabora na 8. sjednici održanoj 4. srpnja 2017. godine razmotrio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o suzbijanju zlouporabe droga, koji je Hrvatskom saboru dostavio Klub zastupnika SDP-a, aktom od 2. veljače 2017. godine.

Odbor je navedeni Prijedlog raspravio kao zainteresirano radno tijelo, sukladno odredbama članaka 51., 87. i 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora.

U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja istaknuo je kako bi ovakvo zakonsko rješenje hrvatskim poljoprivrednicima – proizvođačima konoplje omogućilo jednako pravo proizvodnje i trženja sortama konoplje prihvatljivim za proizvodnju zbog sadržaja THC-a koji ne prelazi 0,2%, a koje se nalaze na jedinstvenoj sortnoj listi Europske unije, kao i  proizvođačima u drugim državama članicama. Nadalje, Prijedlog definira pojam novih droga, kako bi se osiguralo sankcioniranje i osnova za postupanje do trenutka njihovog stavljanja na Popis droga, psihotropnih tvari i biljaka iz kojih se može dobiti droga te tvari koje se mogu uporabiti za izradu droga (“Narodne novine”, broj 156/14 i 42/15), a ujedno i stvorio temelj za donošenje generičke liste. S obzirom da se uvjeti za uništenje oduzete droge, predviđeni Zakonom o suzbijanju zlouporabe droga, odnose samo na kaznene predmete, pojavili su se problem vezani za uništenje droga oduzetih u prekršajnim postupcima. Prema važećoj odredbi članka 51. stavka 1. Zakona o suzbijanju zlouporabe droga, droga oduzeta u prekršajnim postupcima ne može se uništiti po proteku roka od tri godine, već samo po pravomoćnosti presude ili rješenja, a odredbom nisu obuhvaćene niti tvari zabranjene u sportu, opisane člankom 191.a Kaznenog zakona. Uništavanje droga po pravomoćnosti presude ili rješenja znatno produljuje rok obveznog čuvanja i skladištenja droge, što stvara dodatne troškove i poteškoće u radu i funkcioniranju Centra za forenzička ispitivanja, istraživanja i vještačenja “Ivan Vučetić” Ministarstva unutarnjih poslova. Zakonskim prijedlogom omogućuje se uništenje oduzetih droga pod jednakim uvjetima i u kaznenom i u prekršajnom postupku te se zakonski prijedlog usklađuje s odredbom članka 191. a Kaznenog zakona.

Predstavnik Vlade Republike Hrvatske obrazložio je Mišljenje Vlade koja predlaže Hrvatskome saboru da ne prihvati ovaj Prijedlog zakona, navodeći kako  nije moguće tako opsežnu i složenu materiju kao što je uzgoj, nadzor i prerada kanabisa regulirati podzakonskim aktom, nego zakonom (a što je primarno regulirano međunarodnim konvencijama), smatra kako je potrebno postići konsenzus svih tijela (Ministarstva zdravstva, Ministarstva pravosuđa, Ministarstva unutarnjih poslova, Ministarstva financija - Carinska uprava i Ministarstva poljoprivrede) vezano uz uzgoj, preradu i promet konoplje s visokim sadržajem THC-a. Dalje navodi kako izuzeće konoplje s niskim THC-om Vlada Republike Hrvatske smatra spornim zbog morfološke sličnosti s onom s visokim THC-om, a što otvara mogućnost zlouporabe, te da, sukladno praksi EU, sve poslove vezane uz promet međunarodno kontroliranih tvari obavlja jedno tijelo - u Republici Hrvatskoj to je Ministarstvo zdravstva, pa se Vlada protivi prebacivanju dijela nadležnosti na Ministarstvo poljoprivrede.

Vezano uz dostupnost lijekova s medicinskim kanabisom, u raspravi je istaknuto da postoje indikacije za primjenu tih lijekova i oni moraju biti dostupni pacijentima kojima ih liječnici propisuju. Međutim, sadnja i uzgoj medicinskog kanabisa u Republici Hrvatskoj nije uvjet da lijekovi doista i budu dostupni, osobito u svjetlu činjenice da, prema navodima predstavnika Vlade Republike Hrvatske, dosad niti jedna farmakološka tvrtka nije iskazala zainteresiranost za uzgojem i proizvodnjom medicinskog kanabisa.
Nakon provedene rasprave, stavljen je na glasovanje zaključak kojim se predlaže Hrvatskom saboru da prihvati Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o suzbijanju zlouporabe droga, a koji nije dobio potrebnu većinu glasova (4 glasa ZA, te 6 glasova PROTIV), stoga Odbor za obitelj, mlade i sport predlaže Hrvatskom saboru
da ne prihvati

Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o suzbijanju zlouporabe dorga
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određena je Nada Turina-Đurić, predsjednica Odbora.

 

PREDSJEDNICA ODBORA
Nada Turina-Đurić