Odbor je dana 10 .veljače 2016. održao svoju konstituirajuću- prvu sjednicu na kojoj je dogovoreno da se pristupi izradi plana i programa rada Odbora.
Na sjednici Odbora je zaključeno da Odbor bude središnje tijelo Hrvatskog sabora na kojem će se raspravljati i definirati politika Hrvatskog sabora i Vlade Republike Hrvatske u odnosu na Hrvate izvan Republike Hrvatske, te insistirati na dosljednoj provedbi Ustava i zakona o odnosima Republike Hrvatske i Hrvatima izvan Republike Hrvatske, vodeći računa da se radi o Hrvatima koji pripadaju u najmanje tri kategorije:
- Hrvati u Bosni i Hercegovini gdje su konstitutivan/tvorben i suveren narod
- Hrvati koji žive kao manjine u europskim državama
- Hrvati koji žive kao dijaspora u europskim i prekooceanskim državama.
Predsjednik Odbora u uvodnom izlaganju je naglasio ono što je važno za sve hrvatske državljane izvan Republike Hrvatske, a to je izjednačavanje ostvarivanja prava glasa hrvatskih državljana izvan Republike Hrvatske s ostalim hrvatskim državljanima, kao temeljnog ljudskog prava u demokratskim državama. S obzirom da je za to neophodna promjena Ustava koja zahtjeva potporu najmanje 2/3 zastupnika u saboru, neophodno je zajednički raditi na dobivanju široke potpore u Saboru.
Očuvanje nacionalnog političkog subjektiviteta Hrvata u Bosni i Hercegovini, te razvijanje bliskih odnosa i suradnje Hrvatske s Bosnom i Hercegovinom je primarni strateški interes Hrvatske. Stoga je nužno da se Hrvatska snažno angažira i da se ostvari puna ustavna jednakopravnost i suverenost Hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini, kao i da se Bosni i Hercegovini pomogne kako bi što prije postala članica Europske Unije i NATO.
Hrvatska dijaspora je dala nemjerljiv doprinos u procesu demokratskih promjena u Hrvatskoj i u obrani Hrvatske u domovinskom ratu.
Hrvatska dijaspora je ogroman razvojni resurs i zadaća je Hrvatskog sabora i Vlade, na najbolji način apsorbirati sav domoljubni, kreativni i gospodarski potencijal hrvatske dijaspore na svekoliku korist kako domovinske tako i iseljene Hrvatske.
Potpora očuvanju nacionalnog i kulturnog identiteta Hrvata koji žive u susjednim i ostalim europskim zemljama kao manjine, od izuzetnog je značaja za sveukupni razvoj hrvatskog nacionalnog bića, te kao zalog unapređenja suradnje Hrvatske i država u kojima Hrvati žive kao manjina.
Hrvatska je na primjeran europski način riješila položaj manjina koje žive u Hrvatskoj i stoga ima i moralno i svako drugo pravo zahtijevati da se na isti način riješe prava Hrvata koji žive kao manjine u drugim državama.
Nakon rasprave na Odboru je zaključeno da se u procesu izrade nacrta plana i programa, koji se planira usvojiti na sljedećoj sjednici, uključe svojim doprinosom svi članovi Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Prof.dr.sc.Božo Ljubić v.r.