Odbor za Hrvate izvan Republike Hrvatske na svojoj XII. sjednici, održanoj 14. prosinca 2017. godine razmotrio je Prijedlog zakona o potvrđivanju Ugovora između Vlade Republike Hrvatske i Vijeća ministara Bosne i Hercegovine o europskom partnerstvu s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. br. 235, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 23. studenoga 2017. godine.
Odbor je o Prijedlogu zakona raspravio temeljem čl. 179. Poslovnika Hrvatskog sabora kao zainteresirano radno tijelo.
U uvodnom izlaganju predstavnica predlagatelja obrazložila je Prijedlog zakona o potvrđivanju Ugovora između Vlade Republike Hrvatske i Vijeća ministara Bosne i Hercegovine o europskom partnerstvu s naglaskom na odlučnosti ugovornih strana da se navedenim Zakonom uspostavi i razvija europsko partnerstvo, kao i suradnja u procesu pristupanja Bosne i Hercegovine Europskoj uniji, pri čemu će Vlada Republike Hrvatske pružiti odgovarajuću političku i tehničku potporu Vijeću ministara Bosne i Hercegovine, a s ciljem što brže integracije Bosne i Hercegovine u Europsku uniju.
Tijekom rasprave zastupnici Odbora posebno su istakli potrebu jačanja bilateralne i regionalne suradnje, kao temelja daljnjoj stabilizaciji područja jugoistočne Europe, kroz potporu euroatlantskim procesima unutar Bosne i Hercegovine.
U raspravi je sudjelovalo više članova Odbora koji su u svojim raspravama podržali prijedlog Zakona ali su također naglasili da se prilikom provedbe Zakona treba voditi računa o implementaciji europskih standarda i preporuka europskih institucija u Bosni i Hercegovini.
Predsjednik Odbora dr. Božo Ljubić je naglasio da je u Rezoluciji Europskog parlamenta iz veljače 2017., jasno naglašeno da se od Bosne i Hercegovine traži da pristupi ustavnoj reformi koja će Bosnu i Hercegovinu konstituirati na načelima federalizma i legitimnog predstavljanja konstitutivnih naroda i građana. Naveo je kako se u Rezoluciji također traži i provedba izmjena Izbornog zakona temeljem Odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine od 01. prosinca 2016., a koja se tiče izbornog legitimiteta konstitutivnih naroda prilikom izbora za Dom naroda Federacije Bosne i Hercegovine, a posredno i Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine.
Hrvatska, kao potpisnica Dejtonskog mirovnog sporazuma ima i pravo i obvezu skrbiti da se rješenja kojima su definirana prava konstitutivnih naroda poštuju, posebice imajući u vidu činjenicu da je nametnutim amandmanima na ustave entiteta od strane visokog predstavnik Petritscha 2002., došlo do kršenja ustavnih prava hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini, koja su bila dio Dejtonskog mirovnog sporazuma odnosno aneksa IV. - Ustava Bosne i Hercegovine u Izbornom zakonu Bosne i Hercegovine, što je Ustavni sud Bosne i Hercegovine i potvrdio u svojoj Odluci od 01. prosinca 2016. Također smatra kako su ovim nametnutim amandmanima promijenjena izvorna pravila iz Daytona glede konstituiranja Vlada entiteta što je imalo daljnju posljedicu narušavanja prava hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini.
Odbor je jednoglasno podržao prijedlog Predsjedništvu Sabora da se točka o Zakonu o potvrđivanju Ugovora između Vlade Republike Hrvatske i Vijeća ministara Bosne i Hercegovine o europskom partnerstvu, prolongira i raspravi nakon rasprave na plenumu Hrvatskog sabora o Položaju Hrvata u Bosni i Hercegovini i europskom putu Bosne i Hercegovine.
Nakon provedene rasprave Odbor za Hrvate izvan Republike Hrvatske jednoglasno (10 glasova "ZA") je odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje
ZAKONA O POTVRĐIVANJU UGOVORA IZMEĐU VLADE REPUBLIKE HRVATSKE
I VIJEĆA MINISTARA BOSNE I HERCEGOVINE O EUROPSKOM PARTNERSTVU
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskog sabora Odbor je odredio predsjednika Odbora prof.dr.sc. Božu Ljubića.
PREDSJEDNIK ODBORA
Prof.dr.sc. Božo Ljubić